טמפון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של מיקום הטמפון (סגול) בתוך הנרתיק (כחול).
עוד באיור:
הרחם, החצוצרות והשחלות (ירוק),
החלחולת (צהוב),
עמוד השדרה (כתום),
שלפוחית השתן (אדום),
עצם החיק (אפור).

טמפון חד פעמי הוא ספוג דחוס עשוי כותנה או ריון אשר מוכנס לנרתיק של האישה בתקופת הווסת כדי לספוג את נוזלי הווסת. ישנם גם טמפוני אף המיועדים לספיגת נוזלים בחללי האף, בעיקר, לאחר התערבויות כרורגיות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתובות מצריות עתיקות מרמזות על כך שבתקופה הפרעונית השתמשו בסוג של טמפון עשוי פפירוס. במאה החמישית לפני הספירה הזכיר הרופא היווני הנודע היפוקרטס טמפונים עשויים מחתיכות עץ עטופות בבד.

ב-19 בנובמבר 1931 רשם הרופא האמריקאי ארל קליבלנד האס (Earle Cleveland Haas) מדנוור שבקולורדו פטנט על טמפונים עם מוליך שנקראו "טמפקס", אשר נמכרים עד היום תחת השם הזה.

גרטרוד טנדריך (Gertrude Tendrich) קנתה ב-16 באוקטובר 1932 את הפטנט ואת המותג תמורת 32,000 דולרים אמריקאיים וייסדה את חברת "טמפקס" לייצור המוני של טמפונים.

המהנדס קרל האן (Carl Hahn) הביא את המוצר בשנות ה-50 לשוק הגרמני. אחרי התלבטויות רבות בחר למוצר שלו שם פשוט בשפה הגרמנית: "Ohne Binde" (ללא תחבושת), ובקיצור ".O.B" (או-בה), שגם הוא מותג מוכר עד היום.

בשנים הראשונות יוצרו טמפונים כמעט אך ורק מכותנה. עם השנים עבר כמעט כל הייצור להשתמש בחומר הנקי והסופג הרבה יותר ויסקוזה.

עיצוב ואריזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טמפון עם מוליך
טמפון עם מוליך מפורק לחלקיו

טמפונים מופיעים במגוון של גדלים, הקשורים לכושר הספיגה שלהם.

כל הטמפונים דומים בצורתם היסודית, שהיא כשל צינור. כל טמפון נארז בנפרד כדי לשמור על ניקיונו, אף כי אינו מחוטא. מחובר להם חוט להקלה על הוצאתם, וחלקם מיוצרים עם מוליך כדי להקל על החדרתם לנרתיק.

מוליכים של טמפונים עשויים מפלסטיק או מקרטון והם בנויים בצורת בוכנה אשר מחליקה בתוך צינור מוליך רחב יותר ("צילינדר"). פני הצינור המוליך חלקים וקצהו לפעמים מעוגל כדי להקל על ההחדרה לנרתיק. הטמפון עצמו מונח לפני ההחדרה בתוך הצינור המוליך, ליד פתחו. הבוכנה מצויה בפתחו האחר של הצינור המוליך והיא נדחפת פנימה באמצעות האצבע אל תוך הצינור המוליך לאחר שצדו השני מוכנס אל הנרתיק, כך שהטמפון עובר דרך המוליך אל הנרתיק. אם זווית ההחדרה גדולה מ-45 מעלות, מיקומו עלול לעורר אי-נוחות ולהקשות על הוצאתו.

טמפונים ללא מוליכים. במקרה זה הם מוחדרים אל הנרתיק בעזרת אצבע.

דירוג כושר הספיגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טמפונים מיוצרים בחמש דרגות כושר ספיגה. היצרנים השונים מגדירים את דרגות הספיגה באופן אחיד למדי. על פי רוב, הטמפונים הקטנים ביותר מיועדים לנערות צעירות, אשר עלולות להיתקל בקשיים בהחדרתם לנרתיק. יתר הדרגות מיועדות לשלבים שונים של הווסת, בהם עוצמת הדימום משתנה, ולנשים שונות אשר מאופיינות בעוצמת דימום שונה.

סיכונים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטמפון מיועד להיות בנרתיק לא יותר מ-6-4 שעות ויש להחליפו בטרם הכנסה של טמפון חדש. צוואר הרחם מונע מהטמפון להיכנס עמוק מדי.

לא מומלץ להשתמש בטמפון אחרי לידה, גרידה, הפסקת היריון או ניתוח גינקולוגי.

ברוב המכריע של מקרים, שימוש בטמפונים איננו קורע על קרום הבתולים שהוא גמיש ואינו אטום או סוגר לגמרי את פתח הנרתיק. עם זאת, הצורה, הגודל והעובי של קרום הבתולים משתנים מאישה לאישה. קרום בתולים שהוא גמיש פחות מהרגיל עלול להקרע גם ללא קיום יחסי מין.[1]

בניגוד למיתוסים רווחים, אין גיל להתחלת השימוש. הדבר קשור לתחושותיה של הנערה והמוכנות שלה להיות אחראית ולהוציאו בזמן. אין גם מניעה ללכת לים, לבריכה או לשבת באמבטיה.[2]

תסמונת ההלם הרעלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוכח שלטמפונים יש קשר לתסמונת ההלם הרעלי, תסמונת נדירה, לעיתים קטלנית, הנובעת מרעלן הנגרם מזיהום חיידקי של חיידק בשם סטפילוקוקוס. כמחצית מהמקרים בהם נשים דיווחו על תסמונת ההלם הרעלי מקושרים לשימוש בטמפונים. טמפונים גורמים לשינוי בטמפרטורה של הנרתיק שמעודדים התרבות של החיידק. טמפון שנשאר זמן ארוך בנרתיק מהווה בסיס נוח להתפתחות חיידקים. לפיכך, מומלץ למלא אחר הוראות היצרן, לבחור את הטמפון בעל כושר הספיגה המינימלי שיספיק לספיגת הזרימה, להחליף טמפונים מדי 4 עד 6 שעות, להימנע משימוש בטמפונים במהלך הלילה, להשתמש לסירוגין בתחבושות היגייניות ובטמפונים[3].

השפעות סביבתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טמפון רב פעמי מבד עם תיק נשיאה

במערכות ביוב מסוימות, טמפונים, מוליכי טמפונים ואריזותיהם המושלכים אל האסלה עלולים לגרום לסתימות ולנזקים. בסביבות מסוימות, כמו למשל ברכבות ובמטוסים, ישנם שלטי אזהרה נגד הורדת הטמפונים עם מי האסלה.

חלק מן הטמפונים מיוצרים מכותנה שעברה הנדסה גנטית.

אלטרנטיבות לטמפון[עריכת קוד מקור | עריכה]

טמפון רב פעמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים טמפונים רב פעמיים מבד או מספוג ים. טמפון מספוג ים עשוי מספוג ים טבעי שנחתך לגודל המתאים וניתן לחבר אליו חוט על מנת להקל על הוצאתו. לפני החדרת ספוג הים, שוטפים אותו במים על מנת לרכך אותו ולאחר מכן סוחטים את המים העודפים. לאחר הוצאת ספוג הים, שוטפים אותו ומכניסים בשנית. בניגוד לתחבושת היגיינית מבד ולגביעונית שמחזיקות שנים רבות, טמפון מספוג ים מחזיק שישה חודשים עד שנה. לאחר מכן הוא מתחיל להקרע.

אלטרנטיבות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר אלטרנטיבות לטמפון: תחבושת היגיינית, גביעונית, סופטקאפ דיאפרגמה ותחתוני מחזור[4].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ טל תמיר ודנה וינברג, לי ראובני, מיטה וחצי, מדריך מיניות למתבגריםות, כריכה, 2018, עמ' 43-44. (בעברית)
  2. ^ ד"ר אמיר אבירם, מרכז רפואי רבין, טמפון זה מסוכן? מיתוסים על מחזור בקרב נערות, YNET, ‏25.01.2016
  3. ^ נשים לגופן | תסמונת ההלם הרעלי – (TSS Toxic Shock Syndrom)|שפה=he-IL|תאריך_וידוא=2019-02-20
  4. ^ נר קנאביס נגד כאבי מחזור כבר ניסית? בדקנו את כל מוצרי המחזור החדשים, מגזין את, ‏2018-03-18 (בhe-IL)

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.