יהודית (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יהודית
2Judith.jpeg
כרזת הסרט
שם במקור: Judith
בימוי: דניאל מאן
הפקה: קורט אונגר
תסריט: ג'ון מייקל הייז
שחקנים ראשיים: סופיה לורן
פיטר פינץ'
ג'ק הוקינס
מוזיקה: סול קפלן
מדינה: הממלכה המאוחדת
הקרנת בכורה: 20 בינואר 1966
משך הקרנה: 109 דקות
שפת הסרט: אנגלית
דף הסרט ב-IMDb

יהודיתאנגלית: Judith) הוא סרט קולנוע אמריקני משנת 1966 בבימויו של דניאל מאן המתרחש בזמן מלחמת העצמאות ואשר מבוסס על ספרו של לורנס דארל. בסרט מככבים סופיה לורן, פיטר פינץ' וג'ק הוקינס והוא צולם בארצות הברית, בריטניה ובישראל.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בארץ ישראל בשנת 1948 זמן קצר לפני תום המנדט הבריטי. לארגון המחתרת "ההגנה" נודע כי גוסטב שילר (האנס ורנר), שריונר בצבא הנאצי לשעבר מדריך את הערבים טקטיקות קרב בטנקים, כל הניסיונות לאתרו עולים בתוהו. בשלב מסוים של החיפושים הם מאתרים את יהודית אורבך-שילר (סופיה לורן) שהייתה אשתו היהודיה של הגרמני לפני מלחמת העולם השנייה, במהלך המלחמה נשלחה יהודית למחנה הריכוז דכאו שם נאלצה להעניק שירותי מין עבור הקצינים הנאצים, היא מובאת לארץ ישראל ומתארחת על ידי ההגנה לקיבוץ.

יהודית אינה מתרגלת לחיי הקיבוץ והימצאותה שם אינה עוזרת למצוא את שילר, אבל מפקד ההגנה אהרון שטיין (פיטר פינץ') מסייע לה בתקווה שתזהה אותו כשיתפס, הוא נוסע איתה לחיפה שם הם נפגשים עם המפקד הבריטי המקומי (ג'ק הוקינס) והוא מגלה להם ששילר נמצא בדמשק.

יהודית והמפקד שטיין עם אדם נוסף מגיעים לדמשק ולאחר מספר ימים של חיפושים הם מוצאים אותו, הם חוטפים אותו בפעולה מתוכננת ובעת שחטפו אותו ירתה בו אשתו לשעבר והוא נפצע. הוא מובא לישראל שם הוא נחקר אך מסרב בעיקשות למסור מידע על הכוחות הערבים, מאשתו לשעבר יהודית הוא מבקש סליחה ומתנצל בפניה. רק כשמתחילה ההתקפה הערבית על הקיבוץ הוא סוף סוף מגלה את טקטיקות הקרב שלהם מה שמסייע להדוף את ההתקפה הערבית, שילר עצמו נהרג מפגז שירו הערבים על החדר בו שהה.

באוגוסט 1964 צולם בישראל חלק מהסרט, והשתתפו בו בין היתר השחקנים הישראלים שרגא פרידמן וזהרירה חריפאי. בינואר 1966, לאחר יותר משנה של צילומים במספר מדינות, עריכה ועוד, יצא הסרט לאקרנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]