יום האחדות הגרמנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גרמנים חוגגים את איחוד גרמניה ברייכסטאג, 1990

יום האחדות הגרמנית (גרמנית: Tag der Deutschen Einheit) הוא החג הלאומי של גרמניה, שנחגג מדי שנה ב־3 באוקטובר כחג ציבורי. יום זה מנציח את יום השנה לאיחוד גרמניה ב־1990.

בחירה אלטרנטיבית ליום זה הייתה יום נפילת חומת ברלין, ה־9 בנובמבר 1989, החופף ליום השנה של מהפכת נובמבר ב־1918 ולתבוסתו של היטלר בפוטש במרתף הבירה. נפילת החומה הייתה אירוע המסמל יותר מכל את נפילת המשטרים הקומוניסטיים באותן שנים, את האיחוד וחזרת ברלין המאוחדת להיות בירתה של גרמניה. עם זאת, בתשעה בנובמבר מציינים גם את ליל הבדולח, הטבח הראשון בקנה מידה גדול ביהודים בידי הנאצים, כך שבחירתו הייתה בלתי הולמת. לפיכך, נבחר יום האיחוד הרשמי שהתרחש ב־3 באוקטובר.

לפני איחוד גרמניה, יום האחדות הגרמנית בגרמניה המערבית היה ה־17 ביוני לזכר המרד המזרח-גרמני הכושל נגד הממשלה הסטאליניסטית. המרד דוכא בסיוע ברית המועצות; המספר המדויק של ההרוגים אינו ידוע, אך מוערך כגבוה מ־100. בגרמניה המזרחית, החג הלאומי נחוג ב־7 באוקטובר, "יום הרפובליקה" (Tag der Republik), לזכר ייסוד הרפובליקה הדמוקרטית של גרמניה (גרמניה המזרחית) בשנת 1949.

חגיגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יום האחדות הגרמנית נחגג מדי שנה בטקס רשמי ובפסטיבל אזרחי (Bürgerfest - בירגרפסט) הנערך בעיר כלשהי. החגיגות נערכות מדי שנה בחסות המדינה הגרמנית שעומדת בראשות הבונדסראט (המועצה הפדרלית) באותה שנה.

מסיבה גדולה נערכת באזור הרייכסטאג, בליווי מוזיקה וריקודים, כשהדגש הוא על אירועים וחגיגות אזרחיות ולא על אירועים ממלכתיים ומצעדים.

Bundesarchiv Bild 183-1990-1003-417, Berlin, Flaggen vor dem Reichstag.jpg

בנוסף, חגיגות שונות מתקיימות בברלין, בעיקר ברחוב ה-17 ביוני ובשער ברנדנבורג. פסטיבל הבירה "אוקטוברפסט" במינכן, שבעבר הסתיים ב-1 באוקטובר, נמשך כיום עד 3 באוקטובר כאשר יום ראשון בשבוע חל ביום הראשון או השני של אוקטובר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום האחדות הגרמנית בוויקישיתוף