לדלג לתוכן

חברת אהבת שלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חברת אהבת שלום היא רשת מוסדות הכוללת כוללי אברכים, בית דין ובית הוראה, מפעל הוצאה לאור, פעילויות קירוב ועוד. הוקמה על ידי הרב יעקב משה הלל.

חברת אהבת שלום, הוקמה בתחילת שנות ה-70, על ידי הרב הלל, העומד בראשה עד היום. החברה נקראה על שמה של חברת המקובלים אהבת שלום שהקים הרב שלום שרעבי במאה ה-18.

בראשית דרכה עמד בראשה גם הרב דוד בצרי, ובמהלך שנות ה-80 פרש והקים את ישיבת השלום, גם היא בירושלים.

חברת אהבת שלום משתייכת לציבור החרדים ספרדים, עם צביון ישיבתי. מקים המוסדות הרב יעקב הלל היה גם ממקימי ארגון מרביצי תורה בשעתו, ודעותיו נחשבות לקרובות יותר לעולם הליטאי. עמדתו השפיעה על חברת אהבת שלום כולה.

רשת הכוללים ובתי המדרש

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת אהבת שלום מנהלת רשת כוללים שבה לומדים כשמונה מאות אברכים, רובם בירושלים[1]. רוב האברכים מרוכזים בשלושת בתי מדרש של ישיבת אהבת שלום, בשכונת גאולה סמוך לכיכר השבת.

רשת כוללי הערב של אהבת שלום נקראת 'אליבא דהלכתא'. אברכי הכולל עורכים וכותבים את תוכני ירחון "אליבא דהלכתא" לבירורי הלכה ומשפט, שהחל לצאת על ידי מכון אהבת שלום החל מחודש טבת ה'תשס"ו ועד היום[2].

מדי שנה נערך במוצאי שמחת תורה אירוע המוני של הקפות שניות בליווי תזמורת. האירוע נערך בבית המדרש המרכזי של אהבת שלום ומתמשך לאורך כל הלילה עד לשעות הבוקר, בהשתתפות אלפים. אופיו הייחודי של האירוע מעורר מדי שנה עניין ציבורי משמעותי, וסיקורים בכלי התקשורת השונים[3][4][5][6].

בית דין ובית הוראה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת אהבת שלום מפעילה החל משנת ה'תשמ"ז גם בית דין ובית הוראה בירושלים. כאב בית הדין וכראש בית ההוראה משמש הרב נפתלי נוסבוים[7]. בית הדין מנוהל על ידי הרב יהודה הלל. במסגרת זו יצאו לאור סדרת ספרי השו"ת 'בית ההוראה' העוסקים בעניינים אקטואליים[8].

מכון אהבת שלום

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – מכון אהבת שלום

חברת אהבת שלום מפעילה את מכון אהבת שלום - יד שמואל פרנקו, מכון להוצאת כתבי יד וחיבורים, אשר הוציא לאור מאות ספרים וכתבי יד של רבותינו הראשונים והאחרונים, וכן ספרים של מחברים בני דורנו, ביניהם עשרות ספרים של ראש המערכת - הרב יעקב הלל עצמו. בין השנים תשמ"ה-תשע"ג הוציא המכון כתב העת התורני מקבציאל.

ערך מורחב – שלום לעם

שלום לעם הוא ארגון להפצת יהדות הפועל בישראל מאז שנת ה'תשס"ד (2004), בנשיאות הרב יעקב משה הלל ובניהול בנו, הרב חיים הלל. הארגון מהווה חלק ממוסדות חברת אהבת שלום, ומפעיל את הישיבה הקטנה 'אהבת תורה', וכן מחנות קיץ, שבתות אירוח, כנסים, הרצאות וערבי גיבוש[9].

במסגרת הפעילות מארח הארגון שלום לעם קבוצות של חיילי צה"ל לימי עיון ופעילות, וכן קבוצות נוער מחוץ לישראל הבאות ארצה במסגרת טיולי מורשת, במטרה להכיר את היהדות ולהתוודע אל הזרמים השונים בה.

ארגון שלום לעם מוציא לאור עלון שבועי פופולרי, המופץ באלפי עותקים בבתי כנסת בישראל.

הארגון מפעיל את ארגון החסד מהפכה של שמחה, במסגרתו כ-1000 מתנדבים פועלים ב-13 בתי חולים בישראל, ומשמחים את המאושפזים ובני משפחותיהם.


ערך מורחב – מהפכה של שמחה (ארגון)

ישיבת עץ החיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת עץ החיים היא ישיבה המיועדת לבעלי תשובה וליהודים תושבי צרפת, טורקיה, איטליה ועוד. הוקמה בשנת ה'תשס"ז (2007). בראש הישיבה עומד הרב יוסף הלל, בנו של הרב יעקב משה.

הישיבה שוכנת במבנה ספריית בני ברית בירושלים.

תלמוד תורה "חניכי הישיבות אהבת שלום"

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תשע"ח הקים הרב חיים הלל את תלמוד התורה "חניכי הישיבות אהבת שלום" לבני אברכים חרדים-ספרדים בשכונת נווה יעקב, בנשיאות אביו הרב יעקב משה. ההקמה וכן הרישום הראשוני לתלמוד התורה התבצעו בסיוע איגוד עמלי התורה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]