יחידת ההסרטה של דובר צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צלם צבאי הפועל תחת ענף ההפקה והמדיה של דובר צה"ל

ענף ההפקה והמדיה של דובר צה"ל הוא ענף בחטיבת דובר צה"ל המרכז בתוכו מגוון רחב של אנשי מקצוע (רובם ככולם חיילים בשירות חובה) המתמחים בתחומים שונים; תסריט, הפקה, צילום, עריכה, גרפיקה ואפטר. בסיס היחידה ממוקם בקריה בתל אביב ומפקדים עליה קצינים, חוגרים ואזרחים עובדי צה"ל. בראש היחידה עומדת סא״ל מירב גרנות סטולר.

צלמת צבאית

ייעוד הענף והשירות בו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענף, הכולל כמה עשרות חיילים, מטפל בכ-40 הפקות בסדר גודל בינוני עד גדול בשנה ועוד עשרות הפקות קטנות, מבצע כ-700 ימי ניוז[דרושה הבהרה] (וידאו וסטילס) בשנה [דרוש מקור], רובם לצורך הפצה לאמצעי התקשורת בארץ ובעולם, מספק שירותי ארכיון וידאו וסטילס לגורמים צבאיים ואזרחיים ויש לו סמכות מקצועית על תחום הסיקור והתיעוד המבצעי בצה"ל (לוחמים-צלמים).

מלבד היותו "חברת ההפקות/סרטים/פרסום/תוכן של צה"ל", לענף ההפקה והמדיה גם אופי מבצעי. צלמי הסטילס והווידאו של הענף מסתובבים בשטח (בארץ ובחו"ל) ומסקרים את פעילות צה"ל בשגרה ובחירום. צלמי הענף מצטרפים לכוחות בשטח ומפיצים אותן לאמצעי התקשורת. ענף ההפקה והמדיה של דובר צה"ל היא הגורם היחידי בצה"ל שמורשה להפיץ חומרי סטילס ווידאו לאמצעי התקשורת. כמו כן, מתלווים צוותי היחידה לרמטכ"ל ולבכירים אחרים.

הענף כולל מספר מדורים: הפקה (כולל גם פיתוח), צילום וידאו וסטילס, פוסט פרודקשן[דרושה הבהרה], ארכיון וסיקור מבצעי. הענף מייצר תוצרים שונים: סרטים עלילתיים, דוקומנטריים, סרטי תדמית, הסברה, הדרכה, קליפים, פתרונות אינטראקטיב,[דרושה הבהרה] הפקת וצילום פרינט[דרושה הבהרה], אנימציה וכדומה. בין התפקידים בהם משרתים חיילי הענף: צילום וידאו, הקלטת פסקול, צילום סטילס, עריכת וידאו, הפקה, עריכת תוכן, תחקיר, כתיבת תסריט, עיצוב, אנימציה, ארכיב ועוד.

עד סוף שנת 2011 הייתה אחראית היחידה על הפעלתו של אתר צה"ל הרשמי. דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי החליט בתחילת 2012 על הקמת תחום תקשורת אינטראקטיבית המבוסס על מדור אתר צה"ל ודסק ניו-מדיה. בעקבות ההחלטה, התנתק מדור אתר צה"ל מתחום ההסרטה והחל לפעול באופן עצמאי תחת התחום החדש.

מבנה היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדור הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדור הפקה כולל בתוכו שני תאים - תא הפקה ותא פיתוח. המדור אחראי על הענף הן מבחינה תוכנית והן מבחינה ניהולית. ב-20 השנים האחרונות מפקד על המדור אע"צ גיורא (גיגי) רובין.

תא פיתוח - אחראי על כתיבת בריף אסטרטגי לפרויקטים, ניהול ישיבות קריאייטיב, כתיבת קונספטים ותסריטים.

תא הפקה - אחראי על ניהול הפרויקט מתחילתו ועד סופו - משלב הפיתוח, דרך שלב הפרה-פרודקשן, הצילום והפוסט. על המפיקים במדור אחריות רבה, שכן הם מנהלים פרויקטים בסדרי גודל שונים.

מדור צילום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדור צילום כולל בתוכו שלושה תאים -

תא סטילס - אחראי על צילום הרמטכ"ל במגוון פעילויות וביקורים. הצלמים מפיצים את תמונותיהם לכלל אמצעי התקשורת.

תא וידאו - אחראי הן על תיעוד הרמטכ"ל והן על צילום הפקות עלילתיות ודוקומנטריות אשר נכתבות בתא פיתוח ומופקות על ידי מפיקי היחידה. הסרטים מתפרסמים על פי רוב בפלטפורמות האינטראקטיביות של צה"ל במגוון השפות.

ארכיון הענף - חשיבות של תא ארכיון במערך הדוברות גבוהה. תא הארכיון הוא המקום בו מאוחסנים כל חומרי הווידאו והסטילס של ענף ההפקה והמדיה, ועליו האחריות והסמכות להפיצם אל הגורמים השונים בצה"ל ומחוצה לו. תא הארכיון הוא בעל חשיבות היסטורית רבה, שכן מאחסן קלטות וידאו ישנות של תוצרי הענף, אך נמצא בשלבי תהליך דיגיטציה (מעבר מפורמט אנלוגי לדיגיטלי) ובקרוב[דרושה הבהרה] יהיה דיגיטלי לחלוטין. כל החומר החדש שנכנס לארכיון הוא דיגיטלי.

מדור פוסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדור פוסט כולל בתוכו שני תאים -

תא עריכה - אחראי על עריכת תוצרים ממגוון הסוגים והפצתם לפלטפורמה הרלוונטית. עורכי הענף עורכים הן אייטמים חדשותיים והן סרטים עלילתיים בעלי חשיבות דוברותית.

תא הנפשה וגרפיקה - בתא זה שני מקצועות - אפטר וגרפיקה. גרפיקאי ביחידה אחראי על ייצור גרפיקות, עיצובים ומעטפת גרפית למגוון תוצרי הענף. אפטריסט ביחידה אחראי על הנפשת תוצרים - מכתוביות נעות ועד סרטי אנימציה מלאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת ההסרטה הוקמה רשמית באוגוסט 1948 במסגרת מחלקת שרות מפות וצילומים. מקימה היחידה ומפקדה הראשון היה נפתלי אבנון (רובינשטיין). בפעילות היחידה הזו נטלו חלק חיילים ואזרחים: איילה הירש (מזכירה), אלפרד שטיינהרדט, שמעון פוקס, צבי לסשצינסקי, אדם גולדברג, יהודה תרמו, יוכי שוורץ, בבוט, פוסמן, יעקב קלח ודב לואי.

בשנת 1954 הפיקה היחידה סרט עלילתי קצר בשם "חוד החנית", על פי תסריט מאת שבתי טבת בבימויו של אלפרד שטיינהרדט. הסרט סקר את מסלולו של לוחם בחטיבת הצנחנים, וקיבל פרס מאת "ארגון עובדי ההסרטה" כמו גם שבחים מהביקורת בעיתונות דאז. סרט נוסף מאותה התקופה הוא "הרקע האדום". להפקת סרט זה הובא במאי בריטי בשם תורולד דיקנסון. הסרט הציג את חייו של חייל בחיל הרגלים אך לא זכה להצלחה לה זכה "חוד החנית". דיקנסון ביים לאחר מכן את הסרט הישראלי "גבעה 24 אינה עונה" (1955) (אשר אין לו קשר ליחידה).

הסרט המפורסם ביותר של היחידה הוא שתי אצבעות מצידון מ-1985. זהו סרט עלילתי באורך מלא, והוא הסרט העלילתי היחיד של היחידה שהופץ לצפייה בציבור. הסרט, המתאר את הדילמות שבהן נתקלו חיילים במלחמת לבנון הראשונה, זיכה את היחידה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. בשנת 2000 הופק סרט עלילתי נוסף בשם "הנעלם" בכיכובם של ליאור אשכנזי ונטלי עטיה. סרט זה לא הופץ משיקולים ביטחוניים, אך בימים אלה[דרושה הבהרה] שוב נבחנת הפצתו.

פעולתיה של היחידה הפכו בשנים האחרונות מבצעיות יותר ויותר. ב-2003 נהרג צלם היחידה ליאור זיו מירי מחבלים בפעולה מבצעית של כוחות פלחה"ן גבעתי ברפיח. בעקבות המקרה הוחלט כי ישנה חשיבות לפלגה של צלמים קרביים אשר יביאו תיעוד אכותי מזירות קרב ואזורי לחימה, ולכן בכל שנה ישנם חלק מן החיילים המגויסים לדובר צה"ל אשר עוברים הכשרת לוחמה בחטיבות החי"ר השונות ולבסוף משובצים בפלגת תיעוד מבצעי.

בשנת 2018 שונה השם של יחידת ההסרטה לענף ההפקה והמדיה.

תהליך המיון וההכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב חיילי הענף הם בוגרי מגמות קולנוע וטלוויזיה או עתודאים בעלי הישגים גבוהים וכישרון מובהק בתחום הקולנוע. מלש"ב שרוצה להתקבל ליחידה עובר תהליך מיונים הכולל מבחנים עיוניים, הגשת תיק עבודות, מבחנים מעשיים וראיון אישי (ספציפיים לפי מקצוע). בסוף התהליך מתקבלים מספר מצומצם של חיילים לשירות בענף ההפקה והמדיה של דובר צה"ל, יחידת ההסרטה הגדולה והאיכותית ביותר בצה"ל. המתקבלים עוברים טירונות ולאחר מכן קורס מש"קי דוברות במתכונת ייעודית. בתום הקורס, החיילים החדשים מוכשרים לתפקידם הספציפי במסגרת חפיפות מקצועיות.

מפקדי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם שנים
סא"ל מיכאל יוחאי ינואר 1993-ינואר2005
אע"צ ליאור בורי 2004 - 2005 (בתקופת ההתנתקות)
סא"ל דינור שביט 2005 - 2010
רס"ן ארז פרידמן 2010 - 2015
רס"ן מתן גרינשטיין 2015 - 2016
רס"ן רוני סטולר 2016 - 2018
רס"ן מירב גרנות סטולר 2018-

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מידע על ענף ההפקה והמדיה ואופן הקבלה אליה ב אתר שבוז