ייעוץ פסיכולוגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ייעוץ פסיכולוגי פירושו אבחון, מתן ייעוץ תפקודי-התנהגותי ותמיכה פסיכולוגית בכלל, וטיפול נפשי, על פי ידע וכלים פסיכולוגיים שככלל הם מבוססים מדעית ו\או קונבנציונאליים בפסיכולוגיה, כאשר הייעוץ הפסיכולוגי ניתן תמיד על ידי פסיכולוג שהוא המוכשר לתת אותו. ייעוץ פסיכולוגי יכול להיות נוירופסיכולוגי וילמד את הפרט לווסת התנהגויות על סמך מניפולציות מחשבתיות על אזורים מוחיים שונים, כמו בצורה מסוימת של היפנוזה עצמית, אוטוסוגסטיה, וביופידבק, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, כגון הענקת טכניקות קוגניטיביות להתמודדות עם תחושות דכדוך ודיכוי עצמי כמו על ידי שינוי דפוס הייחוסים שהפרט עושה, חיסול תפיסות אוטומטיות-דפרסוגוניות, פירוק סכמות דפרסוגניות ומעכבות. הענקת טכניקות לארגון זמן וכלכלה בדרכים שונות המותאמות למטופל, טיפול בלקויות למידה והענקת טכניקות יעילות להתמודדות עימן, וכן, טיפול פסיכולוגי במחלות פסיכיאטריות שונות, לעתים כחלק מטיפול תרופתי, כגון הפרעה טורדנית-כפייתית, הפרעה דלוזיונלית (הפרעת הרהורי-שווא), סכיזופרניה, טיפול בגישה מדעית להפרעות אישיות, ביצוע היפנוזה, ועוד. פסיכולוגים לרוב גם מעניקים טיפול פסיכואנליטי, אם כי לא בהכרח בגישה פרוידיאנית, אלא בגישות פסיכודינאמיות מודרניות יותר (כמו זו האדלריאנית), אשר נחלו הצלחה מרובה יותר מהגישות הקלאסיות ושהן הרבה יותר ממוקדות לבעיות ספציפיות, והטיפול בהן אורך פחות זמן (שבועות עד חודשים לעומת שנים בטיפולים הקלאסיים).

ככלל, פסיכולוג אינו רופא ואינו רושם תרופות, אך פסיכולוג המוכשר בתחום ביופסיכולוגי או טיפולי הוא הסמכות לקבוע בצורה מעמיקה אם בעיה מסוימת ראויה לטיפול תרופתי, ואפשר שידגים מן הידע המחקרי, בחוות דעתו, את הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי היעיל ביותר לכאורה להפרעה נתונה ויכווין רופאים במתן טיפולים כאלה ובסינכרון שלהם עם מצבו הנפשי ונפשו המודעת של הפציינט.

בין ייעוץ פסיכולוגי לייעוץ פסיכיאטרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פסיכיאטריה

ייעוץ פסיכיאטרי הוא ייעוץ טיפולי-נפשי שאינו בהכרח מעמיק כמו ייעוץ פסיכולוגי, והוא נוגע גם לטיפול בתרופות פסיכיאטריות. פסיכולוג עלול להפנות את מטופלו או לקוחו לפסיכיאטר, בין אם לסייע לטיפול הקיים בתרופות, ובין אם להמשך טיפול תרופתי בלבד.

ההבדל בין ייעוץ פסיכולוגי לפסיכותרפיה באופן כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא מונח כללי המתאר טיפול "נפשי". לא כל התרפיות הנוגעות לנפש הן פסיכולוגיות-מדעיות. טיפול פסיכולוגי ניתן אך ורק על ידי פסיכולוג ומתן ייעוץ פסיכולוגי על ידי מי שאינו פסיכולוג יכול להיות מטעה ומסוכן והוא עבירה על החוק. החוק בישראל קובע: "לא יעסוק אדם בפסיכולוגיה אלא אם הוא פסיכולוג".[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]