ער"ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל עמותת ער"ן

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית בטלפון היא עמותה התנדבותית המעניקה שירותי תמיכה נפשית לאנשים במצוקה. המספר הארצי הוא 1201.

כיום קיימים לער"ן מוקדים בעשר ערים. בארגון פעילים למעלה מ-1200 מתנדבים. ער"ן ממומן ברובו מתרומות של חברות, גופים ציבוריים ואזרחים מן השורה. ער"ן מקבל תמיכה מעטה של ממשלת ישראל.

שירותי הארגון ניתנים באופן אנונימי בטלפון ובאינטרנט (באמצעות דואר אלקטרוני, פורום או צ'אט). המוקדים מאוישים על ידי מתנדבים שעברו הכשרה מתאימה וביניהם דוברי עברית, ערבית ורוסית.

מוקד ער"ן מאויש בכל שעות היום והלילה ובכל ימות השנה, כולל יום כיפור.

תולדות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו עם מתנדבי עמותת ער"ן. יושב משמאל לנשיא יו"ר אגודת ידידים של עמותת ער"ן, חיים אורון, עומדים: השישי מימין מנכ"ל ער"ן דוד קורן, שישי משמאל יו"ר הוועד המנהל גיורא בר דעה וחמישית מימין המנהלת המקצועית של עמותת ער"ן ד"ר שירי דניאלס, פברואר 2018

ער"ן נוסד בפברואר 1971 על ידי מריה ברטה זסלני, לזכר בעלה, הפסיכיאטר ד"ר אריה זסלני.[1] תחילה מוקם המוקד של ער"ן בחדר העבודה של הד"ר אריה זסלני המנוח בביתה של הגב' זסלני בירושלים. את הקו איישו אנשי מקצוע ואקדמיה, עמיתיו של הד"ר זסלני ז"ל. בהמשך הצטרפו סטודנטים לפסיכולוגיה ואנשים נוספים ללא רקע מקצועי, אך בעלי כישורים של הקשבה ואמפתיה. הגב' זסלני פעלה לבסס את הארגון ולהרחיבו. עד שנת 1983 הוקמו ארבעה סניפים נוספים: בתל אביב, חיפה, באר-שבע ונתניה. תחילה פעלו הסניפים בסיוע משרד הבריאות והעיריות. ב-1983 איגד שמואל טולדנו את הסניפים לעמותה ארצית אחת, והוא כיהן כמזכ"ל הראשון של ער"ן.

לעיתים נקלע הארגון למגבלות תקציביות. בשנת 2009 נקלעה עמותת ער"ן למשבר תקציבי ועמדה בסכנת סגירה, עקב המשבר הכלכלי העולמי שגרם לירידה משמעותית בהיקף התרומות לעמותה. ב-22 ביולי באותה שנה הודיעה העמותה כי המוקד הפסיק לפעול באופן זמני בשעות הלילה בין חצות לשמונה בבוקר בשל המצוקה התקציבית; זאת למרות שאלו השעות הנחשבות לקשות ולבודדות ביותר בקרב אנשים הנתונים במצוקה נפשית.[2] מאוחר יותר חודש השירות לפונים בשעות הלילה.

בשנת 1998 הוענק לעמותה פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים.

החל מ-27 ביולי 2012, שיחות טלפון אל מוקדי סיוע אלה הן ללא תשלום.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ער"ן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.