יצחק וולפסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יצחק וולפסון, 1958

סר יצחק אייזיק (הלוי) וולפסון (17 בספטמבר 189720 ביוני 1991) היה איש עסקים ופילנתרופ יהודי-בריטי אורתודוקסי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1897 למשפחת מהגרים מרוסיה מרובת ילדים שהתיישבה בשכונת גורבלס בעיר גלזגו שבסקוטלנד לאביו שלמה. למד בבית הספר הפארק המלכותי בגלזגו. את הקריירה העסקית שלו התחיל בכבעל חנות לשעוני קיר בלונדון. ב-1930 הצטרף כקניין ראשי לחברת משלוח בדואר שנקראה "המחסנים הגדולים הכלליים" (Great Universal Stores Limited) לאחר שקיבל אופציה לרכישת 40% מהחברה מבעליה, איש העסקים ג'ורג' רוז. כעבור שנתיים מימש את האופציה ולאחר מכן השתלט על החברה כולה והפך אותה לחברה בורסאית. בשנים הבאות פיתח את החברה לקונצרן שעסק במסחר, בנקאות, בניין, ימאות ותחבורה.

בשנת 1955 השקיע לראשונה בישראל כשרכש 25% ממניות "הבנק לייצוא" בסך של 25,000 שטרלינג מאת "האחים מאיר". בשנת 1958 רכש את נכסי חברת הדלק "של". פעילות זו עשה בשיתוף פעולה עם ממשלת ישראל, דרך חברת "פז" בה הוצע לו לרכוש שליש מהמניות במחיר של 50,000 לירות שטרלינג. הוא פעל בחברה באמצעות נאמנו, מרדכי מאיר, ששימש במועצת המנהלים שלה מיום הקמתה עד 1985. כמו כן, היא מבעלי השליטה בחברת וולפסון קלור מאיר.

ב-1955 הקים את קרן וולפסון, שתרמה מיליוני לירות שטרלינג למטרות בריאות ורווחה בבריטניה ובמדינות חבר העמים הבריטי. בארץ תרם כסף רב למכוני השכלה גבוהה, כמו הטכניון, מכון ויצמן, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת תל אביב. כמו כן, תרם לבתי חולים ועל שם אשתו אדית קרוי בית חולים וולפסון שבחולון. מכספו הוקם בניין הרבנות היכל שלמה (ע"ש אביו), בית שזר בכפר חב"ד ע"ש ידידו הנשיא זלמן שזר וישיבת בני עקיבא אהל שלמה בבאר שבע הנושאת את שם אביו ונקראת גם "קריית וולפסון".

ב-1976 נחנך פארק אדית וולפסון על שם אשתו לאחר שתרמו כסף להקמתו. הפארק ממוקם קרוב למפגש הערים תל אביב וגבעתיים.

בארצו קיבל תואר אצולה ונבחר כחבר החברה המלכותית. וולפסון השתתף בקונגרס הציוני ותרם שם רבות.

על שמו קריית וולפסון בירושלים, שהוא נמנה עם יזמיה.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יצחק וולפסון בוויקישיתוף