יקותיאל הכהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

יקותיאל הכהן או בראשי תיבות יהב"י (יקותיאל הנקדן בן יהודה (או בר יהודה) או יקותיאל הכהן בן יהודה[1]) היה בלשן ואיש מסורה שעסק הרבה בדקדוק נוסח המקרא. הרב חי במחצית השנייה של המאה ה-12 בגרמניה או בפראג שבבוהמיה (צ'כיה) או בצפון צרפת (ויש מקדימים את תקופת חייו לפני זמנו של הרד"ק).[2]

חיבר את "עין הקורא" – חיבור דקדוקי שתכליתו קריאה מדוקדקת ומתוקנת במקרא לאותיותיו, ניקודיו וטעמיו, או בלשונו: "מלאכת הקריאה הנכונה".

כמו כן כתב הערות לתורה ולמגילות מגילת אסתר ואיכה, שעניינן בטעמי המקרא, במתגים, במקפים ובניקוד.[3]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

חומש מאור עיניים: והיו לאורות ס' עין הקורא וס' עין הסופר / מדויק .. ומסדר ... מאתי וואלף ... היידנהיים, רֶדלהיים: ו' היידנהיים, תקע"ח-תקפ"א. (הספר במאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית)

  • אילן אלדר, 'שער נוח התיבות מתוך "עין הקורא" (כללי מלרע ומלעיל ליהב"י הנקדן)', לשוננו מ (תשל"ו), 190–210; מא,ג (תשל"ז), 205–215.
  • אילן אלדר, 'תורת הקריאה במקרא', תרביץ נד (תשמ"ה), עמ' 225–243.
  • אילן אלדר, 'ספרות הדקדוק של יהדות אשכנז', מסורות ה–ו (תשנ"א), עמ' 1–34.
  • רבקה ירקוני, "עין הקורא" ליקותיאל הכהן (כרך א: עבודת הדוקטור; כרך ב: הטקסט), דיסרטציה, אוניברסיטת תל אביב, תשמ"ה 1985.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי מסקנתה של רבקה ירקוני בעבודת הדוקטור שלה (ראו להלן), שם אביו יצחק, ומכאן: יקותיאל הכהן בן ר' יצחק.
  2. ^ ראו ההקדמה בחומש של ר' וולף היידנהיים (רוו"ה) (רֶדלהיים תקע"ח), שבו נדפס גם חיבורו של יהב"י "עין הקורא".
  3. ^ את ההערות למגילת אסתר הדפיס היידנהיים ב"מגילת אסתר מאירת עיניים" (רדלהיים תקפ"ה); ראו אילן אלדר (אדלר), מסורת הקריאה הקדם-אשכנזית: לפי מחזורים אשכנזיים מנוקדים מן המאות י"ב וי"ג בתוספת בירור דרכי ניקודם, דיסרטציה, האוניברסיטה העברית בירושלים, תשל"ז 1976, עמ' xxxiv.
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.