ישיבת אור אלחנן

ישיבת אור אלחנן
Yeshiva Ohr Elchonon, Romema, Jerusalem.jpg
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תאריך ייסוד 1976
מייסדים הרב אליעזר שמחה וסרמן
הרב מאיר חדש
הרב משה מרדכי חדש
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב חיים אריה חדש
הרב צבי אליעזר וינפלד
תלמידים
כ-380 וכולל אברכים
שונות
ספרים המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'"
"אור אלחנן"
(ספרי הרב אלחנן וסרמן)
מיקום
מיקום ירושלים
קואורדינטות 31°47′38″N 35°12′17″E / 31.79375°N 35.204722222222°E / 31.79375; 35.204722222222
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
ישיבת אור אלחנן
ישיבת אור אלחנן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ישיבת אור אלחנן - "אהל תורה" ברנוביץ' היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית בירושלים, שאליה מסונפות מספר ישיבות קטנות ברחבי הארץ. נכון ל-2019 לומדים בה כ-300 תלמידים[1].

יסוד הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תשל"ט (1979) עלה לישראל הרב אלעזר שמחה וסרמן מלוס אנג'לס שבארצות הברית, שם עמד בראשותה של ישיבת "אור אלחנן דקליפורניה" שנוסדה על ידו על שם אביו, הרב אלחנן וסרמן, ולזכר ישיבת "אהל תורה" שהוקמה על ידי אביו בעיר ברנוביץ' שבליטא בשנת ה'תרפ"א (1921). עם עלותו ארצה, העביר את הישיבה בלוס אנג'לס לרשותה של ישיבת חב"ד בעיר, בתנאי ששמה יישמר.

הרב וסרמן רצה להציב גלעד לאביו, באמצעות הקמתה של ישיבה שתתנהל על פי מתכונתה של הישיבה בברנוביץ'. הוא מינה את הרב מאיר חדש, ששימש כמשגיח בישיבות חברון ו"עטרת ישראל", למנהל הרוחני הראשי של הישיבה, ואת בנו, הרב משה מרדכי חדש, לראש הישיבה. לאחר פטירת הרב משה מרדכי בתמוז ה'תשע"ו, מונו בנו הרב חיים אריה חדש וחתנו הרב צבי אליעזר וינפלד לראשי הישיבה. אחיו של הרב משה מרדכי, הרב נפתלי חדש, הוא המנהל הרוחני, על צוות הישיבה נמנים הרבנים ר' שמריהו גרוסנס, ר' זלמן גודמן ר' מרדכי סומפולינסקי, ר' אברהם פוזן, והרב צבי פסח כהן (בנו של הרב דוד כהן וגיסם של ראשי הישיבה) והרב עמנואל שחר.

מבנה הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה התחילה את דרכה בבניין שכור בשכונת עזרת תורה בירושלים, עם קבוצה של בחורים יוצאי ישיבות חברון, בית התלמוד ואחרות. שיטת הלימוד בישיבה קיבלה את צביונה של ישיבת חברון מבחינת סדר היום ומסכתות התלמוד הנלמדות.

תפילות הימים הנוראים של ראש הישיבה, הרב משה מרדכי חדש, ולאחר פטירתו - הרב חיים אריה חדש, מושכות לישיבה מאות אנשים.

כיום מבנה הישיבה נמצא בשכונת רוממה בירושלים.

הישיבה ומוסדותיה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ"ג עברה הישיבה למבנה קבע בשכונת רוממה עילית שבירושלים. בישיבה הגדולה כ-300 בחורים (נכון לשנת 2019), וכן כולל אברכים. כן נמנים עם תלמידי המוסדות, עוד מאות אחדות של בחורים בישיבות קטנות המסונפות אליה: באחוזת ברכפלד שבמודיעין עילית שבראשה עומד הרב סומפולינסקי, בשכונת גבעת שאול בירושלים, בטבריה שבראשה הרב אחיקם שבח ובישיבה הקטנה "כנסת מאיר" (ראו להלן).

כמו כן מפעילה הישיבה את המכון להוצאת ספרים "אוהל תורה ברנוביץ'", העוסק בעיקר בעריכת והדפסת ספריו של הרב אלחנן וסרמן. וכן ספרי "מראה מקומות" על הש"ס.

כנסת מאיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת מאיר היא ישיבה קטנה ליטאית שהוקמה בשנה 1996 בראשון לציון.

הישיבה הוקמה על ידי הרב משה מרדכי חדש ונקראת על שם אביו הרב מאיר חדש. הישיבה מנוהלת על ידי המשגיח הרב מאיר מילוא, וראש הישיבה הרב שמעון בן ציון ברוורמן, הישיבה ממוקמת בשיכון המזרח ברחוב עזרא. בתחילת דרכה הייתה בשיכון קאליב הסמוך. לישיבה פנימיה שמיועדת לבחורים שגרים הרחק מהמקום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יענקי קצבורג, כך ייראה עולם הישיבות בזמן אלול הקרוב 26 ביוני 2019, באתר כל הזמן