כדורגל בארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משחק כדורגל בארצות הברית, 1996

כדורגלאנגלית אמריקנית: Soccer) הוא במשך זמן רב ענף ספורט פופולרי בארצות הברית. זהו ענף הספורט הנפוץ ביותר בקרב ילדים וילדות, והוא כזה במשך כ-25 שנים.[1] בסוף המאה ה-20 הגופים הידועים ביותר בכדורגל האמריקאי היו ליגת הכדורגל הצפון אמריקאית שפעלה בין השנים 1967 ו-1984, וניו יורק קוסמוס, קבוצה שבשורותיה שיחקו כמה מגדולי הכדורגלנים בכל הזמנים, כדוגמת פרנץ בקנבאואר ופלה.

עם זאת, הכדורגל המקצועני בארצות הברית הוא פחות פופולרי מאשר באמריקה הלטינית, אסיה, אפריקה ואירופה. ליגת הכדורגל המקצוענית העליונה בארצות הברית, ה-MLS, מתוקשרת פחות ובעל חשיבות נמוכה יותר מאשר לליגות הבכירות בענפי הפוטבול האמריקאי, הבייסבול והכדורסל. ה-MLS היא אף יותר צעירה מליגות אלו, ומורכבת ממספר מועט יחסית של קבוצות המרוחקות אחת מהשנייה. ה-MLS החלה את פעילותה בשנת 1996, בעוד הליגות הבכירות האחרות בארצות הברית החלו להתקיים כבר במחצית הראשונה של המאה ה-20.

עד לאחרונה, הכדורגל בארצות הברית היה בעל נפוץ באזורים מסוימים בלבד, בניגוד לתפוצתו כיום. הכדורגל שגשג במקומות שסייעו להתפתחותו, כדוגמת ניו ג'רזי, ניו יורק, סנט לואיס, קליפורניה הדרומית, ובאזורים בהם הייתה אוכלוסייה רבת מהגרים, שפיתחו את המשחק במדינה שלהם. אך כיום הכדורגל בהדרגה זוכה לפופולריות בכל רחבי ארצות הברית, בעיקר בשל התוכניות לפיתוח הנוער, הקמתה של ליגת ה-MLS בתור ליגת הכדורגל המקצוענית הגבוהה ביותר, וההצלחות האחרונות של נבחרת הגברים הלאומית ושל נבחרת הנשים הלאומית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטענה הרווחת היא שמועדון הכדורגל אוניידה מבוסטון שבמסצ'וסטס, אשר נוסד ב-1862, הוא מועדון הכדורגל הראשון המתקיים מחוץ לממלכה המאוחדת. עם זאת, ייתכן שהמועדון לא באמת שיחק כדורגל, מאחר שהוא הוקם לפני שהוחלט על חוקת משחק הכדורגל; לא ידוע בבירור על אלו חוקים המועדון התבסס.[2] לפי אנציקלופדיה בריטניקה, לזכותו של המועדון נזקפת המצאת "משחק בוסטון" (Boston Game), שבו השחקנים מורשים לבעוט כדור לאורך המגרש, וגם לתפוס אותו ולרוץ איתו.

משחק הכדורגל הראשון בארצות הברית הידוע כנעשה בהשראת החוקים של התאחדות הכדורגל האנגלית, שוחק בין הקבוצות של אוניברסיטת פרינסטון ושל אוניברסיטת רוטג'רס ב-6 בנובמבר 1869, ובו ניצחה רוטג'רס בתוצאה 4–6. חוקי התאחדות הכדורגל האנגלית יישבו את המחלוקת שהייתה בין פרינסטון לרוטג'רס: השחקנים המשתתפים הורשו רק לבעוט בכדור ברגלם ובכל קבוצה שיחקו 25 שחקנים. מכללות אחרות חיקו את הכללים האלו, אך כולם הפכו לקבוצות רגבי באמצע שנות ה-70 של המאה ה-19 ומאוחר יותר התפרסמו בתור המפתחים המוקדמים של ענף הפוטבול האמריקאי.

ליגות הכדורגל הראשונות בארצות הברית השתמשו ברובן בשם האנגלי בריטי "football", ולא בשם האמריקאי "soccer". לדוגמה: אגודת הכדורגל האמריקאית (American Football Association) שנוסדה ב-1884, אגודת כדורגל החובבים האמריקאית (American Amateur Football Association) שנוסדה ב-1893, הליגה האמריקאית לכדורגל מקצועני (American League of Professional Football) שנוסדה ב-1894, ליגת הכדור רגל של ההתאחדות הלאומית (National Association Foot Ball League) שנוסדה ב-1895, וליגת הכדורגל של אנגליה הדרומית החדשה (Southern New England Football League) שנוסדה ב-1914. אף על פי כן, המילה "soccer" החלה להיעשות פופולרית יותר, וליגת הכדורגל של סנט לואיס (St Louis Soccer League) הייתה תחרות אזורית חשובה בין השנים 1907 ו-1939. ההתאחדות המנהלת של הענף הייתה במקור "התאחדות הכדורגל של ארצות הברית" (עם השם football), שנוסדה ב-1913 כתוצאה מאיחוד של אגודת הכדורגל האמריקאית ושל אגודת כדורגל החובבים האמריקאית. הגוף המנהל את הכדורגל בארצות הברית לא נשא את המילה soccer עד שההתאחדות שינתה את שמה ב-1945, והוסיפה לשמה את המילה soccer לפני המילה football. היא השמיטה את המילה הבריטית משמה בשנת 1974, והפכה להיות פדרציית הכדורגל של ארצות הברית (U.S. Soccer Federation).

שתי ליגות כדורגל נוספות נפתחו בשנת 1967: אגודת הכדורגל המאוחדת וליגת הכדורגל המקצועני הלאומית. הן אוחדו והפכו לליגת הכדורגל הצפון אמריקאית (NASL) ב-1968, שפעלה עד לשנת 1984. ה-NASL הפעילה גם ליגת אולמות בשנה שלאחר מכן.

כדורגל האולמות היה להצלחה גדולה בשנות ה-80 ובשנות ה-90 של המאה ה-20, בין היתר בשל הליגה שהפעילה ליגת הכדורגל הצפון אמריקאית. כאשר ה-NASL נסגרה, ליגות אחרות, בהן ליגת כדורגל האולמות המרכזית, המשיכו לפעול; לפיכך, ליגת כדורגל האולמות המרכזית התקיימה עד לשנת 2008 כאשר 9 קבוצות הציעו מועמדות אליה לעונת 2007/08.‏[3] כיום ליגת הכדורגל העליונה בארצות הברית היא ה-MLS (בתרגום חופשי: ליגת הכדורגל המרכזית), שנוסדה בשנת 1996.

פופולריות הכדורגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנה צמיחה גדולה בכדורגל בארצות הברית מאז אמצע שנות ה-90. התפתחות זו מיוחסת בעיקר למונדיאל 1994 (גביע העולם) שנערך בפעם הראשונה בארצות הברית, והביא לענף יותר הכרה במדינה. במונדיאל 2002, נבחרת ארצות הברית הצליחה במפתיע להעפיל עד לרבע הגמר. גביעי העולם לנשים של השנים 1999 ו-2003 נערכו בארצות הברית, ונבחרת הנשים של ארצות הברית היא אחת מהנבחרות הטובות בעולם: היא מדורגת כיום במקום הראשון בדירוג העולמי לנשים של פיפ"א, זכתה בשניים מחמשת גביעי העולם שנערכו עד היום, וזכתה במדליית הזהב בשלושה מתוך ארבעת טורנירי כדורגל הנשים במשחקים האולימפיים נכון להיום. האצטדיון הביתי שלה הוא רוז באוול בפסדנה שבקליפורניה שאירח את גביע העולם לנשים ב-1999, והוא המבנה הגדול ביותר בהיסטוריה שאירח אירוע ספורט כלשהו לנשים.

בסקרים שפורסמו בארצות הברית בתחילת 2014[4] עלה, כי פופולריות הכדורגל בעלייה מתמדת. בין הצעירים, שיעור הפופולריות של כדורגל הוא שני רק לפוטבול, ולפני כדורסל או בייסבול. גורם נוסף המעלה את קרנו של הכדורגל, הוא הקהילה ההיספאנית הגדולה, שהתעניינותם בכדורגל בולטת.

במהלך מונדיאל 2014 הגיעה ההתעניינות בכדורגל לשיא.[5] הצלחתה של נבחרת ארצות הברית בשילוב העובדה שהמשחקים נערכו בברזיל מדינה אמריקאית כך שהפרש השעות לא הפריע לצופי הטלוויזיה. בארצות הברית פורסם שבמהלך משחקיה של נבחרת ארצות הברית, מול נבחרות גרמניה ובלגיה, נרשמו נתוני צפייה גבוהים אף יותר, מאשר בגמר אליפות ה-NBA.

נבחרות לאומיות אמריקאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארצות הברית ישנן שתי נבחרות לאומיות, המייצגות אותה בטורנירים בינלאומיים:

ישנן נבחרות לאומיות המייצגות את הטריטוריות שבתוך ארצות הברית, ומתחרות באזור שלהן. הגופים המנהלים אותן הם חברים או שותפים בפדרציה האזורית המתאימה. מלבד סמואה האמריקנית, כל השחקנים המשחקים עבור טריטוריות אלה הם, כמו שאר התושבים במקום, אזרחים של ארצות הברית. תושבי סמואה האמריקנית הם חלק מארצות הברית, אך אינם אזרחיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Stamp, Terence and Pele (2001). History of Soccer: The Beautiful Game
  2. ^ sover.net, "Were the Oneidas playing soccer or not?", 14.02.2001
  3. ^ Major Indoor Soccer League
  4. ^ ראו קישורים חיצוניים בערך זה
  5. ^ מי אמר שלאמריקאים לא אכפת מכדורגל?, באתר כלכליסט, 17 ביוני 2014