מרי השנייה, מלכת אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרי השנייה
Mary II of England
Queen Mary II.jpg
מדינה ממלכת אנגליה
תאריך לידה 30 באפריל 1662
מקום לידה ארמון סנט ג'יימס, לונדון, אנגליה
תאריך פטירה 28 בדצמבר 1694 (בגיל 32)
מקום פטירה ארמון קנסינגטון, לונדון, אנגליה
מקום קבורה מנזר וסטמינסטר, לונדון, אנגליה
בן-זוג ויליאם השלישי
שושלת בית סטיוארט
תואר מלכת אנגליה, סקוטלנד ואירלנד
אב ג'יימס השני
אם אן
מלכת אנגליה, סקוטלנד ואירלנד
תקופת כהונה 13 בפברואר 168928 בדצמבר 1694 (5 שנים ו-45 שבועות)
הקודם ג'יימס השני
הבא ויליאם השלישי

מרי השנייה (Mary II of England, ‏30 באפריל 1662 - 28 בדצמבר 1694) הייתה מלכת אנגליה ואירלנד מה-13 בפברואר 1689 ועד מותה, ומלכת סקוטלנד מה-11 באפריל 1689 ועד מותה. מרי עלתה לשלטון כתוצאה מהמהפכה המהוללת, בה הודח אביה, ג'יימס השני, ושלטה במשותף עם בעלה ויליאם השלישי.

בשעת הולדתה מרי הייתה במקום השני בסדר הירושה לכתרי אנגליה, סקוטלנד ואירלנד לאחר אביה. למרות זאת כולם הניחו שדודה, צ'ארלס השני, מלך אנגליה, שהיה אדם צעיר בזמן הולדתה יוליד ילדים חוקיים עם אשתו קתרינה, נסיכת פורטוגל וכך הסיכויים של מרי לרשת את הכתר לא נראו כגבוהים. אן הייתה אחותה היחידה ששרדה והגיעה לבגרות.

בעת שהייתה ילדה הוריה המירו את דתם לקתולית, אולם אף על פי כך מרי ואן גודלו במסגרת הכנסייה האנגליקנית על פי הוראתו המפורשת של המלך צ'ארלס, שהבין שהציבור האנגלי והפרלמנט לא יסתכלו בעין יפה על הפיכת שושלת המלוכה לשושלת קתולית.

ב-1677 נישאה מרי לדודנה ויליאם מאוראנז'. מרי נכנסה להריון מספר פעמים במהלך נישואיה, אולם כל אחד מההריונות הסתיים בהפלה.

ב-1685 ירש אביה את דודה הערירי, והחל למלוך כג'יימס השני. כתוצאה מכך מרי הפכה ליורשת העצר. מעמדה בסדר הירושה לכתר הבריטי נמשך עד שב-1688 נולד אחיה הצעיר ג'יימס, נסיך ויילס. ג'יימס תפס את מקומה כיורש העצר כתוצאה מחוק העדפת הבן הבכור. הולדתו של הנסיך מוויילס גרמה התמרמרות גדולה באנגליה. עד כה הפרלמנט והציבור היו מוכנים לסבול את המלך הקתולי מתוך מחשבה שתקופת מלכותו תהיה מעין אינטררגנום בין מלכותם של אחיו ושל בתו האנגליקניים, אולם עתה נראה שהמלוכה הקתולית לא תהיה עוד אפיזודה חולפת אלא שושלת מלוכה מבוססת.

הולדת יורש העצר ביחד עם מדיניותו הדתית של ג'יימס הובילו בסופו של דבר למהפכה המהוללת. קבוצה של אישים פרוטסטנטים בולטים הזמינו ב-30 ביוני 1688 את בעלה של מרי לפלוש לאנגליה כדי להדיח את המלך הקתולי. ויליאם נענה להזמנתם ונחת באנגליה בראש צבא פרוטסנטי. עד מהרה חלק גדול מהכוחות האנגליים ערקו לצידו, וג'יימס הובס ונמלט לצרפת.

לאחר ניצחון המהפכה הפרלמנט האנגלי הכריז שבריחתו של ג'יימס כמוה כהכרזה על ויתור על כס המלוכה, והציע את הכס הפנוי למרי ובעלה ויליאם שימלכו בצוותא. ב-13 בפברואר 1689 הם קיבלו את השלטון באנגליה ובאירלנד, וב-11 באפריל 1689 הפרלמנט הסקוטי הלך בעקבותיו של הפרלמנט האנגלי ונתן להם את כס המלוכה בסקוטלנד תחת אותם תנאים.

מרי הייתה המלכה היחידה של בריטניה אשר לא הוכתרה על כס אדוארד הקדוש.

מבחינה חוקית מרי וויליאם היו שווים לחלוטין בכוחותיהם וסמכותיהם, אולם בפועל מרי הכפיפה את עצמה לסמכותו של בעלה במשך רוב זמן שלטונם המשותף. למרות זאת היא שימשה כיועצת חשובה של בעלה וכאשר הוא נעדר מאנגליה לרגל מילוי חובותיו בשדה המערכה היא מילאה את חובותיה כמלכה בצורה מעוררת הערכה.

מרי נפטרה ב-28 בדצמבר 1694. בעלה המשיך לכהן כמלך לבדו עד מותו שלו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]