כרייסט צ'רץ' (אוקספורד)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבני הקולג' מן ה"אחו" (Christ Church Meadow)
הריבוע הגדול ומגדל טום
האולם הגדול של כרייסט צ'רץ' ששימש כפרלמנט בעת מלחמת האזרחים האנגלית וכהשראה לסרטי הארי פוטר

כרייסט צ'רץ'אנגלית: Christ Church) הוא הקולג' היוקרתי ביותר באוניברסיטת אוקספורד ואחד הגדולים שבקולג'ים של האוניברסיטה. הקולג' נקרא בלטינית Ædes Christi (בית ישו) ולפיכך מכונה גם "הבית" (The House). בקולג' נכללת הקתדרלה של אוקספורד, קתדרלת כרייסט צ'רץ'. בין בוגרי הקולג' שלושה-עשר ראשי ממשלה, יותר מאשר בכל 45 הקולג'ים האחרים של האוניברסיטה יחד. מהיווסדו ב-1546 ועד 1978 חינך גברים בלבד, מאז לומדות בו גם נשים. שמו הרשמי של המוסד הוא "הדקאן, הסגל והסטודנטים של הקתדרלה של ישו באוקספורד מייסודו של המלך הנרי השמיני" (The Dean, Chapter and Students of the Cathedral Church of Christ in Oxford of the Foundation of King Henry the Eighth).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את ההחלטה להקים קולג' יזם תומאס וולזי, ארכיבישוף יורק, ב-1525, הוא הצליח לראות בחייו רק את שלושת-רבעי המבנה, שהושלם 140 שנים לאחר מכן. ב-1546 חנך הנרי השמיני, מלך אנגליה את הקולג' וציווה שיכיל גם את הקתדרלה של אוקספורד, מושב בישוף חדש של הכנסייה האנגליקנית שאך-זה נוסדה. הקולג' והקתדרלה מומנו מכספם של המנזרים הקתוליים שפורקו במסגרת פירוק המנזרים באנגליה. באותה שנה יסד המלך את הקולג'-האח של כרייסט צ'רץ', טריניטי קולג', באוניברסיטת קיימברידג'.

צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה כינס באולם הגדול של הקולג' את הפרלמנט שלו בעת מלחמת האזרחים האנגלית (1642- 1645).

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה ארגונית הקולג' והקתדרלה חד הם. ראש המוסד הוא ריבון הממלכה המאוחדת עצמו. לפיכך, באופן ייחודי, בישוף אוקספורד איננו ראש הקתדרלה המשמשת כמקום מושבו. ראש הקולג' הוא הדקאן, המשמש גם כדקאן הנוצרי של הקתדרלה, איש כמורה הממונה ישירות על ידי הריבון. תחת הדקאן מכהנים הצנזור הבכיר (בלטינית: Censor Moralis Philosphiæ), האחראי על הנושאים האקדמיים ועל התלמידים לתארים המתקדמים והצנזור הזוטר (Censor Naturalis Philosophiæ) האחראי על התלמידים לתואר בוגר אוניברסיטה. כסגנו של הדקאן מכהן הצנזור לתאולוגיה (A Censor Theologiæ).

מבנים ואתרים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קתדרלת כרייסטצ'רץ'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הריבוע הגדול, מגדל טום וטום הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגדל-השער ("מגדל טום", על שם הפעמון "טום הגדול", השוכן בו) הסוגר את החצר הרבועה של הקולג' (Great Quadrangle או Tom Quad) נבנה על ידי כריסטופר רן. הפעמון, טום הגדול, מצלצל כל ערב[1] ב-9:00 ‏ 101 פעמים, לכבוד 100 המלומדים המקוריים שייסדו את הקולג' והמקום הנוסף שהתווסף ב-1664. בעבר צלצל הפעמון בחצות וסימן את נעילת שערי כל הקולג'ים של אוקספורד. כיוון שהצלצול נמשך 20 דקות, ננעלו שערי כרייסט צ'רץ' ב-12:20, עשרים דקות לאחר נעילת שערי הקולג'ים האחרים. גם לאחר שהועבר הצלצול לשעה 9:00, עדיין ננעלים שערי הקולג' ב-12:20.

ריבועים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין הספרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית התמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האחו (Christ Church Meadow)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרייסט צ'רץ' בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי זמן אוקספורד המדויק, המאוחר לזמן גריניץ' בכ-5 דקות