ליאו ליידרמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליידרמן נואם בוועידת כלכליסט, דצמבר 2016

לאונרדו (ליאו) ליידרמן (Leonardo Leiderman; נולד ב-18 במאי[דרוש מקור] 1951, קורדובה, ארגנטינה) הוא כלכלן ישראלי, פרופסור אמריטוס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב ולשעבר הכלכלן ראשי של בנק הפועלים. היה ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל. בסוף יולי 2013 נבחר כמועמד לנגיד בנק ישראל, אך כעבור יומיים הסיר את מועמדותו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליידרמן נולד וגדל בקורדובה שבארגנטינה, שם למד עברית מגן הילדים ועד סוף בית הספר התיכון. היה חבר בתנועת נוער ציונית בלתי מפלגתית. ב-1967 עלה לישראל. למד לתואר ראשון בכלכלה ובסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים,[1] ולתואר שני ושלישי בכלכלה באוניברסיטת שיקגו. עבודת הדוקטורט שלו נכתבה ב-1978 בהנחיית פרופסור רוברט לוקאס, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 1995.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' ליידרמן חבר סגל באוניברסיטת תל אביב משנת 1979, מרצה מצטיין בחוג לכלכלה,[2] וחבר הוועד המנהל של "מרכז פנחס ספיר לפיתוח" באוניברסיטה. בשנים 1998-1993 כיהן כראש החוג לכלכלה באוניברסיטה. מחקריו עוסקים באינפלציה ובשערי חליפין, מדיניות לייצוב המשק, מדיניות של בנקים מרכזיים וכלכלות של שווקים מתעוררים. הוא כתב 7 ספרים ופרסם מעל ל-70 מאמרים אקדמיים.

מחקר וייעוץ לבנקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבד בבנק ישראל כעובד וכיועץ במשך כ-10 שנים. בשנים 1991–1995 היה יועץ בכיר לנגיד ולמחלקה המוניטרית בבנק. בשנים 1996–2000 היה מנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל תחת הנגיד יעקב פרנקל, וכאשר פרש פרנקל מתפקידו כנגיד ב-1999, הועלה שמו של ליידרמן כמועמד להחליפו, אולם לבסוף נבחר ד"ר דוד קליין. היחסים בין ליידרמן לקליין היו מתוחים על רקע מחלוקת אודות מקומה של מחלקת המחקר בבנק. כמו כן הם היו חלוקים בסוגיית הרפורמה במערכת המס בישראל עליה המליצה ועדת בן-בסט במאי 2000. ליידרמן טען כי יש ליישם את הרפורמה בחלקים, ואילו קליין פרסם הודעה מנוגדת. ליידרמן סיים את תפקידו ביוני 2000.

כיהן כמנהל מחקר בדויטשה בנק בתחילת המאה ה-21, ושימש עמית מחקר בקרן המטבע הבינלאומית בבנק העולמי. היה חבר בוועדה הממשלתית ליחסים הכלכליים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

החל משנת 2003 הוא מכהן ככלכלן הראשי של בנק הפועלים. ביולי 2013 נבחר כמועמד לנגיד בנק ישראל לאחר שפרופ' יעקב פרנקל ביטל את מועמדותו לתפקיד. כעבור יומיים הסיר את מועמדותו, בטרם אושר בידי ממשלת ישראל וועדת טירקל למינויים בכירים בשירות הציבורי.[3]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליידרמן גרוש ואב לשתי בנות.[דרוש מקור]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ליאו ליידרמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]