לילה שקט עבר על כוחותינו בסואץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"לילה שקט עבר על כוחותינו בסואץ"
סינגל בביצוע מאיר אריאל
מתוך האלבום ...וגלוי עיניים
מקום הקלטה אולפני טריטון
סוגה פולק רוק
שפה עברית
אורך 4:52
חברת תקליטים CBS ישראל
כתיבה מאיר אריאל
לחן מאיר אריאל
הפקה יהודה עדר
עיבוד יהודה עדר
ביצועים מאוחרים אהוד בנאי, מיקה קרני

"לילה שקט עבר על כוחותינו בסואץ" הוא שיר שכתב, הלחין וביצע מאיר אריאל. השיר נכתב מיד לאחר מלחמת יום הכיפורים מתוך חוויותיו האישיות של אריאל, ויצא לאור בשנת 1984 באלבומו "...וגלוי עיניים".

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאיר אריאל היה לוחם בחטיבת הצנחנים. לאחר מלחמת ששת הימים כתב את השיר "ירושלים של ברזל" על בסיס השיר "ירושלים של זהב", לאחר שהשתתף בקרבות לכיבוש ירושלים.

במלחמת יום הכיפורים שירת אריאל במילואים בסיני במסגרת גדוד 416 של חטיבת הצנחנים 247. בתקופה בה ישב הגדוד באזור העיר סואץ לאחר הפסקת האש, כתב את השיר. במהלך המלחמה הגיע דורי בן זאב, חברו של אריאל, לסואץ כדי להקליט תוכנית לגלי צה"ל. בהקלטה ביצע אריאל ארבעה שירים שכתב, וביניהם גם שיר זה. התוכנית לא שודרה לבסוף[1].

לדברי מאיר אריאל הוא קרא את הספר "איים בזרם" בעת שירות המילואים עד לנקודה מסוימת, עלה לשמירה, ולאחר מכן כתב את השירה והמשיך בקריאת הספר. לדבריו השיר הוא "צילום אותנטי של מצב שהייתי בו, היחיד אולי שאני יכול להצביע עליו מכל השירים שכתבתי"[2]. בשנת 1975 הוציא אריאל תקליט שדרים לשיר[3], אך השיר לא נכנס לתקליטו הראשון של אריאל "שירי חג ומועד ונופל".

בשנת 1984 נכלל השיר באלבום השני שהוציא אריאל "...וגלוי עיניים". בהקלטה זו נוספה בסוף השיר מספר שורות באנגלית בסוף השיר בו נקרא הנמען לחזור הביתה, וכן השורה "לילה שקט עבר על כוחותינו בצידון" המתייחסות למלחמת לבנון הראשונה.

השיר בוצע ברבים מערבי המחווה השנתיים שנערכו לזכרו של אריאל. במופע שנערך בשנת 2000 ותועד על גבי האלבום "עם הגב לים", שר אותו אהוד בנאי. במופע שנערך ב־2001 ותועד באלבום "ערב כחול עמוק" שרה את השיר מיקה קרני.

תוכן השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדובר בשיר הוא חייל בשירות מילואים צבאי. הוא מספר על חוויותיו כחייל ובנוסף מספר את תמצית הספר "איים בזרם" שכתב ארנסט המינגוויי ויצא לאור בשנת 1970, ומהדורה עברית בתרגומו של אהרון אמיר יצאה בשנת 1972. ארבעת הבתים הראשונים של השיר מוקדשים לסיפור אודות תומאס האדסון שכתב המינגוויי. בהמשך עובר הדובר לדבר על עצמו: הוא מספר על המתרחש בשמירה, על מה שהוא רואה במשקפת ועל דיווח על חוליית אויב, עד שמגיע חייל אחר להחליף אותו. בסיום השיר חוזר הדובר אל הסיפור.

בשיר מוזכר השיר "לך לך" של הפרברים ("ולך לך שרים לי במצעד הפזמונים, הייתי טס לא רק הולך מכאן כעת")

בהופעות היה מספר מאיר אריאל בהקדמה לשיר את הרקע לשיר, הכולל את הווי החיילים בסיני.

בשנות מלחמת ההתשה נהג "קול ישראל" להשתמש לעיתים ביומני החדשות ובחדשות עצמן בצירוף המילים "לילה שקט עבר על כוחותינו ..."

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ניסים קלדרון, ארול אחד, עמ' 145-146.
  2. ^ מאיר אריאל – לילה שקט עבר על כוחותינו בסואץ, באתר soundcloud (הספרייה הלאומית), הוקלט ב-1986
  3. ^ לילה שקט עבר על ארנסט המינגוויי, באתר האינטרנט של עופר גביש