לדלג לתוכן

למוטריג'ין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
למוטריג'ין
שם IUPAC
6-(2,3-dichlorophenyl)-1,2,4-triazine-3,5-diamine) Lamotrigine
שמות מסחריים בישראל
למיקטל
למודקס
למוג'ין
למוטריג'ין
נתונים כימיים
כתיב כימי C9 H7 Cl2 N5
מסה מולרית 256.091 גרם למול
נתונים פרמוקוקינטיים
זמינות ביולוגית 98%
מטבוליזם הכבד
זמן מחצית חיים 34-24 שעות אצל אנשים בריאים
בטיחות
מעמד חוקי תרופת מרשם, בישראל נכללת בסל הבריאות
קטגוריית סיכון בהריון קטגוריית סיכון D (אוסטרליה), קטגוריית סיכון C עריכת הנתון בוויקינתונים
דרכי מתן מתן פומי בקפליות.
מזהים
קוד ACT N03AX09 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר CAS 84057-84-1
PubChem 3878
ChemSpider 3741
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
למיקטל 200 מ"ג

למוטריג'ין (משווקת כלָמיקטָל על ידי גלקסו סמית' קליין) היא תרופה אנטי-אפילפטית ומשתמשים בה בטיפול באפילפסיה, התקף גלאסטי ובהפרעה דו-קוטבית. עבור אפילפסיה משתמשים בה על מנת לטפל בהתקפים מוקדיים, התקפי טוני-קלוני ראשוניים ומשניים והתקפים הקשורים בתסמונת לנוקס-גסטו. כמו תרופות אנטי-אפילטיות רבות אחרות גם למוטריג'ין פועלת כמייצבת מצב רוח יעילה ולמעשה היא התרופה היחידה המאושרת על ידי FDA למטרה זו מאז הליתיום, תרופה שאושרה כמעט 30 שנה קודם לכן. היא מקובלת כטיפול תמיכתי בדו-קוטביות סוג I. משום שהיא לא קרובה מבחינה כימית לתרופות אנטי-אפילפטיות אחרות (משום שלמוטריג'ין היא פנילטריאזין) יש לה, באופן יחסי, מעט תופעות לוואי ואינה דורשת מעקב בבדיקות דם במונותרפיה. הדרך המדויקת בה פועלת למוטריג'ין אינה ידועה. יש הסבורים שהיא חוסמת תעלות נתרן אף על פי שלמוטריג'ין חולקת תופעות לוואי דומות עם תרופות נוגדות פרכוסים שאינן קשורות אליה, הידועות בכך שהן בולמות את תעלות הנתרן (למשל, Oxcarbazepine).

שימושים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפילפסיה ופרכוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למוטריג'ין היא תרופה מאושרת בארצות הברית לטיפול בהתקפים מוקדיים[1]. למוטריג'ין היא אחת התרופות המעטות שאושרו על ידי FDA לטיפול בהתקפים הקשורים לתסמונת לנוקס-גסטו – צורה חמורה של אפילפסיה. היות שהתסמונת מתפתחת, בדרך כלל, לפני גיל ארבע, היא מתקשרת עם עיכובים התפתחותיים. אי אפשר לרפא את התסמונת והטיפול הוא, לעיתים קרובות, מורכב והחלמה מלאה היא נדירה. הסימפטומים כוללים התקפים א-טוניים (הידועים גם בשם התקפי נפילה) שבהם יש איבוד קצר של טונוס השרירים ושל ההכרה הגורמים לנפילה פתאומית. למוטריג'ין מפחיתה באופן משמעותי את תכיפות ההתקפים בתסמונת לנוקס-גסטו והיא אחת משתי התרופות הידועות בכך שהן מפחיתות את חומרת התקפי הנפילה[2]. שילוב עם ולפוראט הוא שכיח אך הוא מעלה את הסיכון לפריחה הנגרמת על ידי למוטריג'ין ומצריך מינון מופחת בשל פעולת הגומלין בין שתי תרופות אלה[3].

הפרעה דו-קוטבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שתרופות אנטי-אפילפטיות מסורתיות הן בעיקר נגד מאניה הרי ההוכחה הטובה ביותר ליעילותה של למוטריג'ין היא בכך שהיא מהווה טיפול מונע בהפרעה דו-קוטבית. כתוצאה מכך היא אושרה בארצות הברית לטיפול תמיכתי בדו-קוטביות I. נראה שהתרופה לא יעילה בטיפול במחזור מהיר של דו-קוטביות[4]. על פי מחקרים ב-2007 יכולה למוטריג'ין לטפל בדיכאון שבדו-קוטביות מבלי לגרום למאניה, היפומאניה, למצבים מעורבים או למחזור מהיר[5].

ההוכחה ליעילותה של למוטריג'ין בטיפול במקרי מצב רוח שהיו קיימים קודם היא חלשה יותר. לא הוצגה יעילות בטיפול של מאניה חריפה[6] ויש מחלוקת לגבי יעילותה של התרופה בטיפול בדיכאון שבדו-קוטביות חריפה. האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה (APA) ממליצה על למוטריג'ין, בקווים המנחים שלה, כתרופת קו ראשון לטיפול בדיכאון חריף בדו-קוטביות II[7]. היות שהקווים המנחים האלה הם בני יותר מחמש שנים מציינת האגודה בדף הבית שלה ש"אי אפשר להתייחס כבר לקווים המנחים האלה כעדכניים"[8]. במאמרים שפורסמו ב-2008 נסקרו ההוכחות מניסויים שלא פורסמו ולא התייחסו אליהם בקווים המנחים של APA מ-2002 והמסקנה בהם היא "שיעילותה של למוטריג'ין היא מאוד מוגבלת, אם קיימת בכלל בטיפול בדיכאון של דו-קוטביות חריפה[4][9]. עם זאת מצא אותו חוקר (Calabrese) שהייתה תועלת בשימוש בלמוטריג'ין לחולים שסבלו מדיכאון חריף (בניגוד לדיכאון קל או בינוני) לעומת פלצבו[10].

שימושים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש שלא בהתוויה המקורית כולל טיפול בפגיעה בעצבים פריפריים, נירלגיה של העצב המשולש, כאב ראש מקבצי, מיגרנות והפחתת כאב עצבי[11][12][13]. שימוש פסיכיאטרי שלא בהתוויה המקורית כולל טיפול בהפרעת דה-פרסונליזציה, הפרעה דו-קוטבית II והפרעה סכיזואפקטיבית. למוטריג'ין נחקרה גם כתרופה לדיכאון[14]. התרופה עוזרת גם עם פוסט-טראומה.

מכניזם הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכניזם אחד שהציעו אותו עבור למוטריג'ין כולל את ההשפעה על תעלות הנתרן[15] אף על פי שיש צורך לבסס זאת אצל בני אדם. מחקרים פרמקולוגיים מעלים את האפשרות שלמוטריג'ין מדכאת את תעלות הנתרן הרגישות למתח חשמלי ובכך מייצבת את הממברנות הנוירוניות וכתוצאה מכך מווסתת את שחרור הטרנסמיטור הקדם סינפטי של חומצות האמינו המגדילות את הגרוי (למשל גלוטמט וחומצה אספרטית[16]).

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במידע על המרשם מפורסמת בארצות הברית אזהרה על תגובה בעור מסכנת חיים לרבות תסמונת סטיבנס-ג'ונסון ותסמונת לייל. היצרן מציין שכמעט כל המקרים האלו מופיעים בשבוע השני עד השמיני של נטילת התרופה וכן אם מפסיקים את נטילתה בפתאומיות ואחרי כן מחדשים את המינון הרגיל. חולים חייבים לפנות לטיפול רפואי בכל מקרה של פריחה בעור משום שקיומה מרמז על אפשרות שיש לתרופה תופעת לוואי חמורה ואפילו מסכנת חיים. לא כל הפריחות הקורות בזמן שלוקחים למוטריג'ין מתפתחות לתסמונות הנ"ל. בין 5% ל-10% מן החולים מפתחים פריחה אבל רק אחד מאלף יפתח פריחה חמורה.

מדצמבר 2010 יש אזהרה של FDA לגבי למוטריג'ין על אפשרות לדלקת קרום המוח לא זיהומית[17].

תופעות הלוואי כוללות איבוד שיווי משקל או קואורדינציה, כפל ראייה, פזילה, ראייה מטושטשת, סחרחורת, נמנום, נדודי שינה, חרדה, חלומות שופעי חיים או סיוטים, יובש בפה, בעיות זיכרון ובתפקוד קוגניטיבי, מצבי רוח מתחלפים, אף דולף, שיעול, בחילה, קשיי עיכול, כאבי בטן, איבוד משקל, מחזור חודשי לא תקין או כואב וּוָגיניטיס. תופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם. מצאו קשר בין למוטריג'ין וירידה בספירת תאי דם לבנים[18].

השפעה על נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש הוכחה לכך על אינטראקציות בין למוטריג'ין והורמונים נשיים מה שיכול להיות בעל עניין מיוחד לנשים המשתמשות באמצעי מניעה מבוססי אסטרוגן. הוכח שאתיניל אסטרדיול, הרכיב באמצעי מניעה אלה מפחית את רמת הלמוטריג'ין[19]. נשים המתחילות להשתמש באמצעי מניעה המכילים אסטרוגן פומי[20] יצטרכו להגדיל את מינון הלמוטריג'ין כדי לשמור על רמה יעילה של התרופה בדם. כמו כן נשים עלולות לחוות עלייה בתופעות הלוואי של למוטריג'ין עם הפסקת נטילת הגלולה. זה יכול לכלול את 'השבוע ללא גלולה' כאשר בבדיקות רואים שרמת הלמוטריג'ין עלתה כפליים. מחקר אחר הראה עלייה משמעותית ברמת הורמון מגרה זקיק (FSH) ובהורמון מחלמן (LH) אצל נשים הנוטלות למוטריג'ין עם אמצעי מניעה פומי בהשוואה לנשים שנוטלות רק אמצעי מניעה פומי[21]. עם זאת עליות אלה לא היו יחד עם עלייה ברמת הפרוגסטרון דבר המציין שאמצעי המניעה הפומיים המשיכו לשמור על דיכוי הביוץ[22].

הריון והנקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש בלמוטריג'ין בזמן הריון מומלץ רק אם התועלת עולה על הסיכונים האפשריים. בספטמבר 2006 הוציא FDA אזהרה הקובעת שנטילת למוטריג'ין בזמן השליש הראשון של ההיריון עלול להגדיל את הסיכון לשפה שסועה אצל יילודים[23]. מאז נמצא במחקרים ששיעור המומים המולדים אצל תינוקות שנחשפו ללמוטריג'ין ברחם הוא קטן יחסית (4-1%)[24][25] בהשוואה לשיעור של 3% באוכלוסייה שאינה מטופלת. במחקר נוסף שנעשה ב-2009 על תפיסה קוגניטיבית אצל ילדים (גיל ממוצע 4.2) שנחשפו ללמוטריג'ין ברחם לא נמצא שום ממצאים מנוגדים[26].

למוטריג'ין נמצא בחלב אם. היצרן אינו ממליץ על הנקה בזמן הטיפול. בכתב העת "Medications and Mothers' Milk", סקירה של ספרות מדעית היוצאת לעיתים תכופות, מדורגת למוטריג'ין כ-L3: בטוחה יחסית[27].

תופעות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למוטריג'ין נקשר לרקמות הכוללות מלנין כמו קשתית העין. התוצאות ארוכות הטווח של זה אינן ידועות[28]. חולים אחדים דיווחו על אובדן ריכוז גם במינונים נמוכים מאוד, בעוד שאחרים דיווחו על עלייה בערנות ובריכוז. גלקסוסמיתקליין חקרו את השפעתה של למוטריג'ין על ADHD. התוצאות לא היו חד משמעיות[29].

ידוע שלמוטריג'ין משפיעה על השינה. מחקרים על קבוצות קטנות (15-10) של חולים דיווחו שלמוטריג'ין מגדילה את היציבות בשינה (מגדילה את זמן שנת רע"מ REM מפחיתה את מספר שינויי התנוחה ומפחיתה את זמן השינה של גלים איטיים[30]) ולא הייתה שום השפעה על הערנות[31] ועל ישנוניות ביום ותפקוד קוגניטיבי[32]. עם זאת במחקר רטרוספקטיבי על תיקים רפואיים של 109 חולים נמצא ש - 7.7% מן החולים חוו 'תופעת עוררות' וסבלו מנדודי שינה קשים מנשוא ובגללם נאלצו להפסיק את הטיפול בתרופה[33].

למוטריג'ין עלולה לגרום להתקפים מסוג קפיצה מיוקלונית, בדרך כלל זמן קצר אחרי תחילת נטילת התרופה[34]. כשמשתמשים בתרופה לטיפול באפילפסיות מיוקלוניות כמו אפילפסיה מיוקלונית של גיל הנעורים יש להשתמש במינונים נמוכים מהרגיל משום שאפילו מינון בינוני עלול לגרום להתקפים כולל, אפילו, התקף טוני-קלוני העלול להתפתח לסטטוס אפילפטיקוס שהוא מהווה, כבר, מצב חרום.

במינון גבוה מדי עלולה למוטריג'ין לגרום להתקפים בלתי נשלטים אצל רוב החולים ללא קשר לקבוצת החולים[35].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא למוטריג'ין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ anonymous (19 במרץ 2004). "EFFICACY SUPPLEMENTS APPROVED IN CALENDAR YEAR 2003". FDA/Center for Drug Evaluation and Research. נבדק ב-2008-04-09. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ French JA, Kanner AM, Bautista J (באפריל 2004). "Efficacy and tolerability of the new antiepileptic drugs II: treatment of refractory epilepsy: report of the Therapeutics and Technology Assessment Subcommittee and Quality Standards Subcommittee of the American Academy of Neurology and the American Epilepsy Society". Neurology. 62 (8): 1261–73. doi:10.1212/01.WNL.0000123695.22623.32. PMID 15111660. {{cite journal}}: (עזרה)תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 3. ^ Pellock JM (בנובמבר 1999). "Managing pediatric epilepsy syndromes with new antiepileptic drugs". Pediatrics. 104 (5 Pt 1): 1106–16. doi:10.1542/peds.104.5.1106. PMID 10545555. {{cite journal}}: (עזרה)
 4. ^ 1 2 Ghaemi, S.N., Shirzadi, A.A., Filkowski, M. (2008). "Publication Bias and the Pharmaceutical Industry: The Case of Lamotrigine in Bipolar Disorder". Medscape J Med. 10 (9): 211. PMC 2580079. PMID 19008973.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 5. ^ Goldberg JF, Calabrese JR, Saville BR, Frye MA, Ketter TA, Suppes T, Post RM, Goodwin FK. (2009). "Mood stabilization and destabilization during acute and continuation phase treatment for bipolar I disorder with lamotrigine or placebo". Clinical Psychiatry. 70 (9): 1273–80. doi:10.4088/JCP.08m04381. PMID 19689918.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 6. ^ Goldsmith DR, Wagstaff AJ, Ibbotson T, Perry CM (2003). "Lamotrigine: a review of its use in bipolar disorder". Drugs. 63 (19): 2029–50. PMID 12962521.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 7. ^ "Acute Treatment — Formula and Implementation of a Treatment Plan". Practice Guideline for the Treatment of Patients With Bipolar Disorder Second Edition. American Psychiatric Association. אורכב מ-המקור ב-2010-09-30. נבדק ב-15 באוגוסט 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Main page". Practice Guideline for the Treatment of Patients With Bipolar Disorder Second Edition. American Psychiatric Association. נבדק ב-15 באוגוסט 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Calabrese JR, Huffman RF, White RL, Edwards S, Thompson TR, Ascher JA, Monaghan ET, Leadbetter RA (2008). "Lamotrigine in the acute treatment of bipolar depression: results of five double-blind, placebo-controlled clinical trials". Bipolar disorders. 10 (2): 323–333. doi:10.1111/j.1399-5618.2007.00500.x. PMID 18271912.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 10. ^ Calabrese JR, Geddes JR, Goodwin GM (2009). "Lamotrigine for treatment of bipolar depression: independent meta-analysis and meta-regression of individual patient data from five randomised trials". Psychiatry. 194 (1): 4–9.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 11. ^ Backonja M (ביוני 2004). "Neuromodulating drugs for the symptomatic treatment of neuropathic pain". Curr Pain Headache Rep. 8 (3): 212–6. doi:10.1007/s11916-004-0054-4. PMID 15115640. {{cite journal}}: (עזרה)
 12. ^ Jensen TS (2002). "Anticonvulsants in neuropathic pain: rationale and clinical evidence". Eur J Pain. 6 (Suppl A): 61–8. doi:10.1053/eujp.2001.0324. PMID 11888243.
 13. ^ Pappagallo M (באוקטובר 2003). "Newer antiepileptic drugs: possible uses in the treatment of neuropathic pain and migraine". Clin Ther. 25 (10): 2506–38. doi:10.1016/S0149-2918(03)80314-4. PMID 14667954. {{cite journal}}: (עזרה)
 14. ^ Barbosa L, Berk M, Vorster M (באפריל 2003). "A double-blind, randomized, placebo-controlled trial of augmentation with lamotrigine or placebo in patients concomitantly treated with fluoxetine for resistant major depressive episodes" (PDF). J Clin Psychiatry. 64 (4): 403–7. doi:10.4088/JCP.v64n0407. PMID 12716240. {{cite journal}}: (עזרה)תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 15. ^ Curia G, Biagini G, Perucca E, Avoli M (2009). "Lacosamide: a new approach to target voltage-gated sodium currents in epileptic disorders". CNS Drugs. 23 (7): 555–68. doi:10.2165/00023210-200923070-00002. PMID 19552484.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 16. ^ "Lamictal Prescribing Information" (PDF). GlaxoSmithKline. במאי 2007. אורכב מ-המקור (PDF) ב-2006-09-13. נבדק ב-2008-04-09. {{cite web}}: (עזרה)
 17. ^ Lamotrigine Monograph for Professionals - Drugs.com
 18. ^ R J Nicholson; Kelly, K P; Grant, I S (25 בפברואר 1995). "Leucopenia associated with lamotrigine". BMJ. נבדק ב-16 ביוני 2010. {{cite web}}: (עזרה)
 19. ^ Reimers A, A; Helde G; Brodtkorb E (בספטמבר 2005). "Ethinyl estradiol, not progestogens, reduces lamotrigine serum concentrations". Epilepsia. Blackwell Science. 46 (9): 1414–7. doi:10.1111/j.1528-1167.2005.10105.x. PMID 16146436. {{cite journal}}: (עזרה)
 20. ^ פומי: מתייחס לצורת נטילה של תרופה - דרך הפה
 21. ^ Sidhu J, J; Job S; Singh S; Philipson R (בפברואר 2006). "The pharmacokinetic and pharmacodynamic consequences of the co-administration of lamotrigine and a combined oral contraceptive in healthy female subjects". Br J Clin Pharmacol. 61 (2): 191–9. doi:10.1111/j.1365-2125.2005.02539.x. PMC 1885007. PMID 16433873. {{cite journal}}: (עזרה)
 22. ^ שם
 23. ^ FDA: Safety Alerts: Lamotrigine
 24. ^ Berwaerts, K; Sienaert P; De Fruyt J (2009). "Teratogenic effects of lamotrigine in women with bipolar disorder". Tijdschr Psychiatr (בהולנדית). 51 (10): 741–50. PMID 19821242.
 25. ^ Prakash; Prabhu LV; Nasar MA (באוקטובר 2007). "Lamotrigine in pregnancy: safety profile and the risk of malformations". Singapore Med J. 48 (10): 880–3. PMID 17909669. {{cite journal}}: (עזרה)
 26. ^ McVearry, KM; Gaillard WD; VanMeter J; Meador KJ (בדצמבר 2009). "A prospective study of cognitive fluency and originality in children exposed in utero to carbamazepine, lamotrigine, or valproate monotherapy". Epilepsy Behav. 16 (4): 609–16. doi:10.1016/j.yebeh.2009.09.024. PMID 19892603. {{cite journal}}: (עזרה)
 27. ^ Hale, TW (2008). Medications and Mothers' Milk (13th ed.). Hale Publishing. p. 532. ISBN 978-0-9815257-2-3.
 28. ^ anonymous. "Lamictal, Warnings & Precautions". RxList Inc. אורכב מ-המקור ב-2008-03-29. נבדק ב-2008-04-09.
 29. ^ anonymous. "lamotrigine studies". GlaxoSmithKline. נבדק ב-2008-04-09.
 30. ^ Foldvary, N; Perry M; Lee J (בדצמבר 2001). "The effects of lamotrigine on sleep in patients with epilepsy". Epilepsia. 42 (12): 1569–73. doi:10.1046/j.1528-1157.2001.46100.x. PMID 11879368. {{cite journal}}: (עזרה)
 31. ^ Bonanni, E; Galli R; Gori S (ביוני 2001). "Neurophysiological evaluation of vigilance in epileptic patients on monotherapy with lamotrigine". Clin Neurophysiol. 112 (6): 1018–22. doi:10.1016/S1388-2457(01)00537-5. PMID 11377260. {{cite journal}}: (עזרה)
 32. ^ Placidi, F; Marciani MG; Diomedi M (באוגוסט 2000). "Effects of lamotrigine on nocturnal sleep, daytime somnolence and cognitive functions in focal epilepsy". Acta Neurol Scand. 102 (2): 81–6. doi:10.1034/j.1600-0404.2000.102002081.x. PMID 10949523. {{cite journal}}: (עזרה)
 33. ^ Sadler, M (במרץ 1999). "Lamotrigine associated with insomnia". Epilepsia. 40 (3): 322–5. doi:10.1111/j.1528-1157.1999.tb00712.x. PMID 10080513. {{cite journal}}: (עזרה)
 34. ^ http://www.ehealthme.com/ds/lamictal/myoclonic+jerks Retrieved August 19, 2010. Myoclonic Jerk in the use of Lamictal.
 35. ^ Mouaz Sbei1, Joseph V. Campellone, Stupor from Lamotrigine Toxicity

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.