לק ציפורניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לק ציפורניים אדום על אצבעות הידיים והרגליים
בקבוק לק ציפורניים

לק ציפורניים הוא ציפוי קוסמטי הנמרח על ציפורני אצבעות הידיים והרגליים לשם יפוי וקישוט ולעתים לשם הגנה על הציפורן. צביעת לק ציפורניים היא לעתים חלק מטיפולי מניקור ופדיקור. בתרבות המערב המודרנית, צביעת ציפורניים מזוהה בעיקר עם נשים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צביעת ציפורניים החלה כנראה כבר לפני כ-5,000 שנה בתרבות המצרית והסינית. הסינים נהגו להכין לכה מתערובת של גומי ערבי, חלבון ביצה, ג'לטין ודונג. עוד עשו שימוש בתערובות של עלי כותרת ורדים, סחלבים ואלום (גופרת אשלגן האלומיניום). הותרת תערובת זו על הציפורניים במשך הלילה מותירה אותן צבועות בגוון הנע בין ורוד לאדום. המצרים השתמשו בחומרי צבע כדי לצבוע את ציפורניהם וכן את קצות אצבעותיהם. חומר הצבע בו השתמשו היה בגוון אדמדם-חום והופק מצמח החינה. היום, יש שעדיין עושים שימוש בצמח זה כדי לצבוע ציורים דמויי כתובת קעקע על העור.

לא ידוע הרבה על התפתחות צביעת הציפורניים מאז אותה תקופה קדומה ועד לתחילת המאה ה-19. בתחילת המאה ה-19 נפוץ המנהג של צביעת הציפורניים בצבע שמן אדום שהוברק אחר כך בעזרת פיסת עור. הרצון להשיג מראה מבריק של הציפורן הצבועה המשיך למאה ה-20. בשנות ה-20 של המאה ה-20, פיתוח צבע לק מבריק למכוניות עורר השראה בפיתוח צבע לק לציפורניים.

צבען ומצבן של ציפורני האישה היווה שנים ארוכות סימן למעמדה החברתי. כיוון שבנות המעמד הנמוך עסקו בדרך כלל בעבודות גופניות בידיהן, טיפוח ידיים וציפורניים היו בגדר מותרות לנשים אלה. ציפורניים מטופחות היו סימן היכר לנשים מן המעמד הגבוה.

רכיבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב מוצרי הלק לציפורניים מורכבים מניטרוצלולוזה המומסת בממס ומשווקת כנוזל שקוף או נוזל שבו פיגמנט צבעוני. חלק ממוצרי הלק לציפורניים מכילים פורמלין, שהוא חומר רעיל ביותר הידוע כחומר מסרטן העלול לגרום לנזקים עצביים בגוף. החומר מגרה את העיניים, האף, הגרון והריאות. כיוון שפורמלין עלול לייבש את הציפורן, חשוב למרוח על הציפורן שכבת בסיס שאינה מכילה פורמלין, לפני צביעת הציפורן.

בעבר היה נהוג להסיר את הלק בעזרת אצטון, אולם כיום ישנם תחליפים מזיקים פחות.

סוגים

בסיס - סוג זה של לק ציפורניים הוא ברור, בצבע חלבי, או אטום נוסחה המשמשת במיוחד לפני שמורחים לק לציפורניים. מטרתו היא לחזק את הציפורניים, לשחזר לחות על הציפורן, או לעזור ללק לדבוק הציפורן. חלק מעילי הבסיס משווקים כמו "מילוי רכס" אשר יכול ליצור משטח חלק, ולהפחית את המראה של גלים שיכולים להופיע על ציפורניים .

טופ-קאוט - סוג זה של לק ציפורניים הוא ברור נוסחה צבעונית המשמשת במיוחד לאחר מריחת לק לציפורן. הוא יוצר מחסום מוקשה על הציפורן שיכול למנוע סתתים, גירוד וקילוף. משווקים כמו "ייבוש מהיר". מורחים למעלה יכול לעזור הצבע הבסיס יבש במהירות גם כן. זה נותן מראה זוהר יותר מהרצוי עשוי לעזור לשמור על הלק .

לק ג'ל - ג'ל היא מגוון ארוך טווח של לק לקבע מורכב סוג של פולימר methacrylate. הוא צבוע דומה לק לציפורניים המסורתית, אבל לא יבש. במקום זה הוא נרפא תחת מנורת אולטרה סגול או LED סגול. בעוד קבוע נוסחאות בדרך כלל עד שבעה ימים ללא סתתים, ג'ל יכול להימשך עוד שבועיים כמו עם יישום נכון טיפול בבית. ג'ל יכול להיות קשה יותר להסיר מאשר לק קבוע. זה בדרך כלל דחף בעדינות את (לעתים קרובות עם מקל עץ) לאחר שריה את הציפורניים אצטון טהור (ממס בשימוש ביותר מסיר) במשך שמונה עד חמש עשרה דקות.

מאט - מט הוא כמו רגילה, אבל יש גימור משעמם בכוונה ולא ברק. זה ניתן לרכוש מעל בסיס קבוע בטווחים של צבעים שונים. מט הוא שימושי ביותר עבור ציור על כל צבע בסיס יבש, נותן לו מראה שונה. דהוי למעלה יהיה משעמם ויוציא את הברק מן בסיס רגיל . מאט הפך פופולרי מאוד לאורך השנים, במיוחד שכן ניתן להשתמש בו ביישומים אמנות הציפורן, שבו עיצובים ניתן ליצור על הציפורן באמצעות ניגודיות של שני משטחים מבריק מט.

לק ציפורניים באופנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לק מסוגנן אופנתי: לק לציפורניים בגוון כחול כבסיס ומעליו ציורי פרחים

לק ציפורניים מושם בדרך כלל על ידי נשים, על ציפורני אצבעות הידיים והרגליים. צבעי הלק המסורתיים הם אדום, ורוד וגווני העור (nude), למרות שלק נמכר היום במגוון רחב ביותר של צבעים. יש הטוענים[דרוש מקור] כי הסרט "ספרות זולה" החל באמצע שנות ה-90 גל אופנה של צבע לק אדום כהה. זאת לאחר שאומה תורמן צבעה ציפורניה בסרט בצבע "לילה אדום" (Rouge Noir) של שאנל. לק ציפורניים שחור, או בצבע כהה אחר, היה אופנתי מאוד בתרבויות הנוער הגותית והפאנק החל משנות ה-70.

יש אף גברים הנוהגים לצבוע בלק את ציפורניהם (בדרך כלל ציפורני רגליהם), בהם סטיבן טיילר סולן להקת אירוסמית' וקירק האמט גיטריסט להקת מטאליקה.

קיימים סוגי לק לציפורניים שיצרניהם טוענים כי הם יכולים לעודד את צמיחת הציפורן, או להפסיק כסיסת ציפורניים וכן סוגי לק היפואלרגניים, וזאת בגין תגובות אלרגניות, שעלולות להופיע לשימוש בלק, אשר הנפוצה בהן היא נסיגת עור הציפורן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]