ציפורן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "ציפורניים" מפנה לכאן. לערך העוסק במשפחת פרחים, ראו ציפורניים (משפחה).
ציפורן (אגודל)
ציפורניים של כף היד.
בסיס הציפורן לאחר הסרתה.

ציפורניים הן שכבה קשיחה המגינה על קצות האצבעות הרגישים בכפות הידיים והרגליים.

פיזיולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציפורניים מונחות על המשטח הגבי (דורסלי) של האצבעות מעל גליל האצבע האחרון. כל ציפורן מורכבת מלוחית של קרטין (keratin) נוקשה הנוצר בהתמדה בשורש הציפורן, ומלבד החלק החופשי שבקצה האצבע מוקפת הציפורן ומכוסה חלקית על ידי קפלי עור.

בבסיס הציפורן, מתחת לציפורן עצמה ולקפל הציפורן, מצוי השורש או המשתית (matrix). במקום זה נוצר הקרטין באמצעות חלוקת תאים. הסהרון (lunula) הוא האזור הבהיר יותר שבבסיס הציפורן, והגובל בקרומית - קפל עור המגן על המשתית מפני זיהום. הקרטין משמש מצע נוח להתפתחות גידולים פטרייתים על הציפורניים כמו גם על שערות הראש.

תפקיד הציפורניים הוא כאמור להגן על האצבעות מפני מכות וטראומות (האדם הקדמון השתמש בציפורניו לטיפוס, הגנה ועבודה).

מהירות גדילת הציפורן משתנה מאדם לאדם, ידוע כי לאנשים אשר מרבים להפעיל את האצבעות (הקלדה, כלי נגינה) הציפורניים גדלות מאופן מוגבר. קיימת מחלה גנטית אשר גורמת לאנשים מסוימים לגדילה מאוד איטית של הציפורניים. [דרוש מקור]

הציפורן שגדלה במהירות הגדולה ביותר היא ציפורן האמה.

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטרת הציפורניים היא זיהום פטרייתי של הציפורניים ומהווה עד לכ-20% מכלל מחלות הציפורניים באדם. מצב זה עשוי להשפיע על אצבעות הידיים או הרגליים, אך זיהומים פטרייתיים של אצבעות הרגליים נפוצים במיוחד. שיעור ההידבקות בפטרת הציפורניים עומד על כ-6%-8% בקרב האוכלוסייה הבוגרת. הסוג הנפוץ ביותר של פטרת הציפורניים, המהווה כ-80%-90% מכלל המקרים, נקרא tinea unguium ונגרם על ידי דרמטופיטים, קבוצת פטריות הגורמות לזיהומים פטרייתיים נפוצים בקרב בעלי חיים, ובהם בני אדם.

ציפורן חודרנית היא תופעה של גדילת ציפורן אצבע של כף היד או כף הרגל אל תוך מצע הציפורן. בין הסיבות לתופעה: גזיזה לא נכונה של הציפורן, נעליים הדוקות מדי, פטריה, מכה ועוד. הבשר גדל אל מעל הציפורן ולעתים קרובות נוצר בשר פראי, וזיהום. ציפורן חודרנית מובילה לכאבים עזים באצבע. טיפול רפואי לציפורן חודרנית ניתן על ידי פדיקור ופודיאטריה.

כסיסת ציפורניים היא נשיכה עצמית של ציפורני הידיים או הרגליים במצבים של עצבנות, מתח נפשי, רעב או שעמום. היא נחשבת לצורה השכיחה ביותר של הטלה עצמית של מום גופני, והיא תסמין של קיבעון אוראלי. כסיסת הציפורניים יכולה להתבצע באופן מודע או בלתי מודע לחלוטין.

ניתן לאתר מחלות מסוימות, וכן מחסור בויטמינים וחלבונים על פי מראה הציפורנים[1].

גזיזת ציפורניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני אדם נוהגים לגזוז את ציפורניהם כדי שלא יתארכו יתר על המידה. גזיזת הציפורניים נעשית באמצעות קוצץ ציפורניים או באמצעות מספריים. שחיקה עדינה של קצות הציפורניים נעשית באמצעות פצירת ציפורניים.

מגדלי חיות מחמד נוהגים לעתים לגזוז את ציפורני החיה, למניעת שריטה שלה או של הסובבים אותה.

צביעת ציפורניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציפורניים צבועות בלק אדום והבקבוק ששימש לצביעתן
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – לק לציפורניים

צביעת ציפורניים החלה כנראה כבר לפני כ-5,000 שנה בתרבות המצרית והסינית. לא ידוע הרבה על התפתחות צביעת הציפורניים מאז אותה תקופה קדומה ועד לתחילת המאה ה-19. בתחילת המאה ה-19 נפוץ המנהג של צביעת הציפורניים בצבע שמן אדום שהוברק אחר כך בעזרת פיסת עור. הרצון להשיג מראה מבריק של הציפורן הצבועה המשיך למאה ה-20, שבה פותח לק לציפורניים - ציפוי קוסמטי צבעוני הנמרח על ציפורני אצבעות הידיים והרגליים לשם יפוי וקישוט ולעתים לשם הגנה על הציפורן.

בהלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשבת גזיזת ציפורניים אסורה, משום שהיא תולדה של מלאכת גוזז, אחת מל"ט אבות מלאכה האסורים בשבת.

בתלמוד בבלי מובא שיש להשמיד את החלק שנגזז מהציפורניים, באמצעות שריפתו, הטבעתו או קבורתו, מחשש להיזק רוחני. הרמב"ם השמיט בהלכותיו חשש זה.

"שלשה דברים נאמרו בצפרנים: הקוברן – צדיק, שורפן – חסיד, זורקן – רשע. טעמא מאי? שמא תעבור עליהן אשה עוברה ותפיל." (תלמוד בבלי, מסכת מועד קטן, דף י"ח, עמוד א')

יש מהפוסקים שהקפידו אף על סדר גזיזת הציפורניים (רמ"א סימן ר"ס סעיף א'),

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]