מאטה הארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מאטה הארי

מאטה הארי (7 באוגוסט 1876 - 15 באוקטובר 1917) הוא כינויה של גרטרודה מרגרטה זלה (Margaretha Geertruida Zelle), רקדנית, שחקנית ודוגמנית הולנדית, שהתפרסמה כמרגלת במלחמת העולם הראשונה וכאשת חברה מתירנית עוד קודם לכן. לאחר משפט צבאי, היא הוצאה להורג על ידי כיתת יורים צרפתית, באשמת ריגול לטובת גרמניה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנותיה המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרטרודה מרגרטה זלה נולדה בעיר השדה ההולנדית ליוורדן. אביה, שהיה עד אז סוחר כובעים מצליח, פשט רגל ב-1889. זמן קצר אחר כך הוריה התגרשו ב-1890, ואמה מתה ב-1891. ב-1895 נישאה לקצין רודולף מקלאוד (MacLeod), המבוגר ממנה ב-21 שנים, ונסעה עמו להודו המזרחית ההולנדית (אינדונזיה של ימינו). בהודו המזרחית נולדו לה בן ובת, אלא שהבן מת בצעירותו, לפי גרסה אחת מהרעלה על ידי המטפלת, ולפי גרסה אחרת - מסיבוכי טיפול בעגבת בה חלה בהדבקה בין-דורית. ב-1902 חזרה המשפחה להולנד, שם נפרדו בני הזוג, שנישואיהם לא צלחו, והבת נותרה אצל האב, ונפטרה כשנתיים לאחר מות אמה. הזוג התגרש באופן רשמי מספר שנים אחר כך.

קריירה אמנותית ואחרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגרטה הגיעה לפריז ב-1903 ושם נטלה לעצמה את הכינוי 'מאטה הארי'. מאטה פירושו במלאית: 'עין', הארי: 'יום', ובמילה אחת 'מאטאהארי' משמעותה 'שמש'. מאז הגיעה היא גרה בעיקר בצרפת, לרוב בפריז, אך גם לסירוגין בהולנד ובברלין.

מאטה הארי, לאחר שעסקה זמן מה כדוגמנית ציור, פנתה לעסוק באמנות המחול בעירום שלמדה, או למדה כביכול, במזרח אסיה, יחד עם משחק בתיאטרון. לאורך השנים רכשה לעצמה שורה ארוכה של מאהבים מהחברה הגבוהה, ואלה איפשרו לה אורח חיים פזרני.

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שפרצה מלחמת העולם הראשונה שהתה מאטה הארי בגרמניה. זמן קצר אחר כך היא עשתה דרכה להולנד, שהייתה ניטראלית, ובה שהתה מרבית הזמן בשנתיים הראשונות למלחמה. בהולנד יצר עמה קשר דיפלומט גרמני, אשר דחק בה לרגל עבור ארצו, ואף נתן לה סכום כסף כמקדמה. באמצע 1916 מאטה הארי עשתה דרכה לפריז. שלטונות בריטניה וצרפת חשדו בה שהיא מרגלת עבור הגרמנים, ובהגיעה לצרפת היא הושמה תחת מעקב כמעט רצוף, שלא העלה דבר. בהמשך שנת 1916 גייס אותה המודיעין הצרפתי לשורותיו, ובשליחותו יצאה מצרפת בניסיון ליצור קשרים עם קצינים גרמנים בבלגיה. את דרכה היא עשתה בים כדי לעבור לגרמניה ולבלגיה דרך הולנד, אלא שבחניית ביניים בנמל אנגלי, הבריטים הורידו אותה מהספינה והיא נאלצה לעשות דרכה חזרה לצרפת דרך ספרד הניטראלית. בספרד היא יצרה קשר עם קצינים גרמנים וצרפתים כאחד.

מעצר, משפט והוצאה להורג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בפברואר 1917, כמה שבועות לאחר שחזרה לצרפת, היא נעצרה, נחקרה והועמדה למשפט בו הורשעה בריגול לטובת גרמניה. המשפט הצבאי נערך בדלתיים סגורות, ההליכים בו לא היו תקינים והראיות מפוקפקות ואף 'מבושלות'. בכל זאת, עמדה לחובתה העובדה שאכן יצרה קשר עם סוכנים גרמנים, וקיבלה מהם סכומים ניכרים. היא נידונה למוות על ידי כיתת יורים, ובקשת חנינה שהגישה לנשיא צרפת רמון פואנקרה נענתה בשלילה. כיוון שכך, פסק הדין הוצא לפועל.

מאטה הארי ביום מעצרה, 13 בפברואר 1917

הערכת פועלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאזרחית מדינה ניטראלית ובעלת קשרים ענפים משני צדי החזית, הייתה מאטה הארי, לכאורה, הטיפוס הקלאסי של מרגלת, בפרט שדיברה כמה שפות ונודעה ביכולת פיתוי ויצירת קשרים. עם זאת, יכולותיה כמרגלת היו מוגבלות מאוד מבחינת רקע, הכשרה ותכונות אופי, וגם לא נעשה ניסיון רציני להדריכה או לתדרכה. לפיכך, גם אם שקלה קריירה כזאת, לא היה ביכולתה להביא תועלת מודיעינית משמעותית לאף אחד מן הצדדים. נראה שברקע הוצאתה להורג עמדה "בהלת מרגלים" של ימי המלחמה, יחד עם רצונם של השלטונות להראות שהם עומדים בפרץ, וכן רצונם של שירותי הביטחון הפנימי, שאנשיהם שירתו הרחק מהחזית, להפגין תרומה למאמץ המלחמתי.

בשל הילת הזוהר, אשר נלוותה לדמותה ולאורח חייה, מאטה הארי זכתה לאחר מותה לפרסום ללא שום יחס לתרומתה למאמץ המודיעיני במלחמה. תרם לכך לא מעט הסרט "מאטה הארי" בכיכובה של גרטה גרבו, אשר הופק כ-15 שנה לאחר מותה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ראסל וורן האו, מאטה הארי: הסיפור האמיתי, ספריית פועלים, בני ברק, 2002
  • 'מותה של מאטה הארי', בתוך: כאן רגש העולם : גדולי העיתונאים מספרים על המאורעות שזעזעו את העולם (1961-1793), סניידר, ל; מוריס, ר.ב (עורכים), מהדורה עברית: יהושע טן פי, הוצאת אחיאסף, 1969.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]