מבצע משפחה במצור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבצע משפחה במצור
מלחמה: האינתיפאדה השנייה
תאריכי הסכסוך 1 במאי 2003[1][2]1 במאי 2003 (לילה אחד)
מקום שכונת שג'אעיה שברצועת עזה
תוצאה ניצחון ישראלי
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

חמאסחמאס חמאס

מפקדים
כוחות

מחבלי ארגון חמאס

אבדות

תשעה לוחמים נפצעו

11 מחבלים הרוגים ועשרות פצועים.

מבצע משפחה במצור היה מבצע צבאי של צה"ל במהלך האינתיפאדה השנייה, במהלכו פשט גדס"ר גולני על מספר מבנים בשכונת שג'אעיה שברצועת עזה במטרה לעצור פעילי חמאס שעסקו בייצור ושיגור רקטות לעבר יישובי עוטף עזה.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2003 הטילו אלוף פיקוד הדרום, דורון אלמוג, ומפקד אוגדת עזה, תא"ל ישראל זיו על מפקד חטיבת גולני, אל"ם משה תמיר, לפשוט על קבוצת מבנים בשכונת שג'אעיה במטרה ללכוד שלושה פעילי חמאס, מחמולת אבו היין, שעסקו בייצור ושיגור רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. תמיר הטיל את המשימה על גדוד הסיור החטיבתי עליו פיקד סא"ל רון וייזל.[3]

הגדוד, בהובלת סיירת גולני, עליה פיקד רס"ן רפי מילוא, חדר לרצועה על גבי רכבים של יחידת הניוד. כקילומטר מהיעד אירעה תאונה ואחד מרכבי השיירה התנגש בחסם שהניחו המחבלים על הציר, ונגרמה תאונת שרשרת. השיירה כולה נעצרים ורבים מלוחמי סיירת גולני נפצעו. למרות זאת, המג"ד התעקש להמשיך במשימה. צוות מהסיירת, בפיקוד אורן אנטמן, שנותר כשיר, ניתק מהשיירה ונע ליעד, במטרה לכתר את המבנים בהם שהו הפעילים בטרם יספיקו להימלט. הצוות הגיע ליעד וסגר עליו.

הצוות בפיקוד אנטמן ניהל חילופי אש עם המחבלים עד להגעת צוות נוסף בפיקוד אביחי זפרני, וכן המג"ד, וייזל, המ"פ, מילוא, והמח"ט, תמיר. מילוא, ועמו הצוות בפיקוד זפרני ניהלו לחימה עם המחבלים בתוך המבנה ואף נעזרו באש טנקים שחברו לכוח. לבסוף הרג הכוח בפיקוד מילוא את המחבלים במבנה. בסיום הלחימה נהרגו כלל המחבלים המבוקשים וכן שמונה מחבלים נוספים שפתחו באש על הכוח, עשרות נוספים נפצעו.

במהלך המבצע, למרות הסיכון שהיה בכך לביטחון הכוח, הקפידו הלוחמים והמפקדים להימנע מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים. תשעה מחיילי הכוח נפצעו. בשנת 2003 הוענק לרון וייזל,[4] צל"ש אלוף מאת מפקד פיקוד הצפון, בני גנץ, על האופן בו פיקד על הגדוד במבצע.[5]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Badge of the Israel Defense Forces.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מבצעי צה"ל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.