מבצרי הגבעות בראג'סטאן

מבצרי הגבעות בראג'סטאן
Hill Forts of Rajasthan
מבצר אמבר בג'איפור
מבצר אמבר בג'איפור
מבצר אמבר בג'איפור
אתר מורשת עולמית
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2013, לפי קריטריונים 2 ו-3
כולל 1. מבצר צ'יטורגר 2. מבצר קומבלגר 3. מבצר רנתמבור 4. מבצר גאגרון 5. מבצר אמבר 6. מבצר ג'איסלמר
שטח האתר 7.36 קילומטרים רבועים
שטח אזור החיץ 34.6 קילומטרים רבועים
מידע כללי
סוג אזור מוגן עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום ראג'סטאן עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הודוהודו הודו
מידות
שטח 736 הקטאר עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 24°53′00″N 74°38′46″E / 24.883306°N 74.646111°E / 24.883306; 74.646111
 
קומבלגר
קומבלגר
רנתמבור
רנתמבור
גאגרון
גאגרון
אמבר
אמבר
ג'איסלמר
ג'איסלמר
צ'יטורגר
צ'יטורגר
המבצרים במפת ראג'סטאן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מבצרי הגבעות בראג'סטאןהינדי: राजस्थान के पहाड़ी दुर्ग) הם שישה מבצרים, מתוך מעל ל-150 מבצרים על הגבעות והשטח ההררי של ראג'סטאן בצפון-מערב הודו, שהוכרזו ב-2013 אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. "מבצרי הגבעות בראג'סטאן" הוצעו לאונסק"ו כמועמדות לאתר מורשת עולמית סדרתי הכולל חמישה מבצרים רג'פוטיים ברכס אראוולי (אנ')[1] שנבנו ושופרו בין המאה ה-5 למאה ה-18 על ידי כמה מלכים רג'פוטיים בממלכות שונות.

אונסק"ו הגדיל את האתר לשישה מבצרים. הם כוללים את:

  1. מבצר צ'יטורגר
  2. מבצר קומבלגר
  3. מבצר רנתמבור
  4. מבצר גאגרון
  5. מבצר אמבר
  6. מבצר ג'איסלמר

בחלק ממבצרים אלו יש חומה הגנתית באורך של עד 20 קילומטרים, עדיין שורדים בהם מרכזים עירוניים ועדיין בשימוש בהם מתקנים לאגירת מים.[2]

תהליך בחירת המבצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המבצרים הייתה אמורה להיבחר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו כדי להדגיש את התרבות והאדריכלות של מבצרי רג'פוטים על ראשי הגבעות.

מדינת ראג'סטאן הציגה סקירה כללית של התהליך לבחירת הרכיבים לסדרת מבצרי הגבעות והקריטריונים שנבחרו. הקריטריונים שנקבעו בתהליך הבחירה הותאמו לארבעת הפרמטרים הבאים: המבצרים מותאמים לגאוגרפיה של הגבעות, הביצורים היו מרכזי כוח, הם כללו שטחים קדושים, והמבצר תוכנן יחד עם הקמה של יישובים עירוניים.

הרג'פוטים הקפידו לדבוק בטקסטים אדריכליים שקטלגו טיפוסים שונים של ביצורים על סמך הגאוגרפיה שלהם. התיעודים הספרותיים המוקדמים ביותר הבדילו בין ארבעה סוגי מבצרים; מבצרים על ראש גבעה, מבצרי מים, מבצרי יער ומבצרי מדבר. סדרה זו של אתרי מורשת עולמית נוצרה אך ורק למבצרי הגבעות של ראג'סטאן. החלטה זו החריגה מבצרים רבים על בסיס טיפוס המבצר, כגון מבצר ג'ונגאר (אנ') שהוא מבצר קרקע. יתר על כן, מבצרים שלא נועדו להתיישבות עירונית לא נכללו. מבצר מהראנגר, אף על פי שהיא ממוקם בראש גבעה, הוא מבצר מבוצר עבור חצר המלוכה שלא כלל יישוב עירוני לאזרחים.

רשימה ראשונית של מבצרים של ראג'סטאן נוצרה על בסיס כל המבצרים שתועדו על ידי הסקר הארכאולוגי של הודו (אנ'). מתוך מאות הביצורים נבחנו לעומק 54 מבצרים, שכן הם חלקו מאפיינים אינטגרליים של האדריכלות הצבאית של הרג'פוטים. מדינת ראג'סטאן הסבירה כיצד מתוך רשימה ראשונית זה נבחרה קבוצה קטנה יותר המורכבת מ-24 מהמצודות המשמעותיות ביותר של ראג'סטאן, אשר כולן חלקו היבטים מרכזיים של ביצורי הרג'פוטים. מספר זה צומצם במהרה ל-13. מרשימה זו נבחרו בתחילה חמישה מבצרים, כולם ממוקמים ברכס אראוואלי, והיו שייכים לחמולות שונות. המבצר השישי, ג'איסלמר, נוסף מאוחר יותר לסדרה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kohli, M.S. (2004), Mountains of India: Tourism, Adventure, Pilgrimage, Indus Publishing, pp. 29–, ISBN 978-81-7387-135-1
  2. ^ UNESCO Hill Forts of Rajasthan, UNESCO website