מבצרי הגבעות בראג'סטאן

מבצרי הגבעות בראג'סטאן
Hill Forts of Rajasthan
אתר מורשת עולמית
מבצר אמבר בג'איפור
מבצר אמבר בג'איפור
מבצר אמבר בג'איפור
מדינה הודוהודו הודו
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2013, לפי קריטריונים 2 ו-3
כולל 1. מבצר צ'יטורגר 2. מבצר קומבלגר 3. מבצר רנתמבור 4. מבצר גאגרון 5. מבצר אמבר 6. מבצר ג'איסלמר
שטח האתר 7.36 קילומטרים רבועים
שטח אזור החיץ 34.6 קילומטרים רבועים
קואורדינטות 22°56′18″N 77°36′47″E / 22.938415°N 77.613085°E / 22.938415; 77.613085
 
קומבלגר
קומבלגר
רנתמבור
רנתמבור
גאגרון
גאגרון
אמבר
אמבר
ג'איסלמר
ג'איסלמר
צ'יטורגר
צ'יטורגר
המבצרים במפת ראג'סטאן

מבצרי הגבעות בראג'סטאןהינדית: राजस्थान के पहाड़ी दुर्ग) הם שישה מבצרים, מתוך מעל ל-150 מבצרים על הגבעות והשטח ההררי של ראג'סטאן בצפון-מערב הודו, שהוכרזו ב-2013 אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. "מבצרי הגבעות בראג'סטאן" הוצעו לאונסק"ו כמועמדות לאתר מורשת עולמית סדרתי הכולל חמישה מבצרים ראג'פוטיים (אנ') ברכס אראוולי (אנ')[1] שנבנו ושופרו בין המאה ה-5 למאה ה-18 על ידי כמה מלכים ראג'פוטיים בממלכות שונות. אונסק"ו הגדיל את האתר לשישה מבצרים. הם כוללים את:

  1. מבצר צ'יטורגר
  2. מבצר קומבלגר
  3. מבצר רנתמבור
  4. מבצר גאגרון
  5. מבצר אמבר
  6. מבצר ג'איסלמר

בחלק ממבצרים אלו יש חומה הגנתית באורך של עד 20 קילומטרים, עדיין שורדים בהם מרכזים עירוניים ועדיין בשימוש בהם מתקנים לאגירת מים.[2]

תהליך בחירת המבצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המבצרים הייתה אמורה להיבחר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו כדי להדגיש את התרבות והאדריכלות של מבצרי ראג'פוט על ראשי הגבעות.

מדינת ראג'סטאן הציגה סקירה כללית של התהליך לבחירת הרכיבים לסדרת מבצרי הגבעות והקריטריונים שנבחרו. הקריטריונים שנקבעו בתהליך הבחירה הותאמו לארבעת הפרמטרים הבאים: המבצרים מותאמים לגאוגרפיה של הגבעות, הביצורים היו מרכזי כוח, הם כללו שטחים קדושים, והמבצר תוכנן יחד עם הקמה של יישובים עירוניים.

הראג'פוטים הקפידו לדבוק בטקסטים אדריכליים שקטלגו טיפוסים שונים של ביצורים על סמך הגאוגרפיה שלהם. התיעודים הספרותיים המוקדמים ביותר הבדילו בין ארבעה סוגי מבצרים; מבצרים על ראש גבעה, מבצרי מים, מבצרי יער ומבצרי מדבר. סדרה זו של אתרי מורשת עולמית נוצרה אך ורק למבצרי הגבעות של ראג'סטאן. החלטה זו החריגה מבצרים רבים על בסיס טיפוס המבצר, כגון מבצר ג'ונגאר (אנ') שהוא מבצר קרקע. יתר על כן, מבצרים שלא נועדו להתיישבות עירונית לא נכללו. מבצר מהראנגר, אף על פי שהיא ממוקם בראש גבעה, הוא מבצר מבוצר עבור חצר המלוכה שלא כלל יישוב עירוני לאזרחים.

רשימה ראשונית של מבצרים של ראג'סטאן נוצרה על בסיס כל המבצרים שתועדו על ידי הסקר הארכאולוגי של הודו (אנ'). מתוך מאות הביצורים נבחנו לעומק 54 מבצרים, שכן הם חלקו מאפיינים אינטגרליים של האדריכלות הצבאית של ראג'פוט. מדינת ראג'סטאן הסבירה כיצד מתוך רשימה ראשונית זה נבחרה קבוצה קטנה יותר המורכבת מ-24 מהמצודות המשמעותיות ביותר של ראג'סטאן, אשר כולן חלקו היבטים מרכזיים של ביצורי ראג'פוט. מספר זה צומצם במהרה ל-13. מרשימה זו נבחרו בתחילה חמישה מבצרים, כולם ממוקמים ברכס אראוואלי, והיו שייכים לחמולות שונות. המבצר השישי, ג'איסלמר, נוסף מאוחר יותר לסדרה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Kohli, M.S. (2004), Mountains of India: Tourism, Adventure, Pilgrimage, Indus Publishing, pp. 29–, ISBN 978-81-7387-135-1
  2. ^ UNESCO Hill Forts of Rajasthan, UNESCO website