מזוזואיקון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רשימת עידנים גאולוגיים

עידן העל פנרוזואיקון:

עידן העל פרקמבריון:

להרחבה:
מינים שונים מעידן המזואוזואיקון.
מפת העולם בתור הטריאס
דינוזאורים בנוף טיפוסי למזוזואיקון

עידן המזוזואיקון (עידן החיים האמצעי, מיוונית: meso-/μεσο - אמצעי, zōon/ζῷον - חיים או בעלי חיים) הוא עידן בלוח הזמנים הגאולוגי. משך תקופתו: 186 מיליוני שנים, מלפני 252 מיליוני שנים ועד לפני 66 מיליוני שנים. במזוזואיקון נמצאים לפי הסדר תור הטריאס, תור היורה ותור הקרטיקון.

עידן המזוזואיקון, העידן התיכון בהתפתחות עולם החי ועולם הצומח, היה בעל חשיבות רבה מבחינה גאולוגית באזורנו. סלעים רבים מעידן זה נחשפים בארץ ישראל, וכן התרחשו בו אירועים טקטוניים חשובים שהשפיעו על עיצוב השטח. לעידן זה גם חשיבות כלכלית – רבים מהסלעים שנוצרו בו משמשים מלכודות למאגרי מים, נפט וגז טבעי, וכן מקור לחומרי בנייה.


עידן המזוזואיקון נחלק לשלושה תורים, כאשר גבולות התורים נקבעו לפי שינויים קיצוניים בהרכב החיים בכדור הארץ. שמותיהם של התורים ניתנו לפי טור הסלעים מתקופות אלה באירופה:

אומדן הזמן תור
מלפני 145 מיליוני שנים עד לפני 66 מיליוני שנים קרטיקון Cretaceous
מלפני 201 מיליוני שנים עד לפני 145 מיליוני שנים יורה Jurassic
מלפני 252 מיליוני שנים עד לפני 201 מיליוני שנים טריאס Triassic

בסופו של עידן הפלאוזואיקון חלה נסיגת ים נרחבת, אשר אפשרה התפתחות של מינים יבשתיים רבים וכן התאמה של מינים נוספים לתנאי לגונה. מינים ימיים רבים, לעומת זאת, נכחדו בתקופה זו.

בתור הטריאס הופיעו אלמוגים ונבנו שוניות, התפתחו אמוניטים חדשים, וכן זוחלים ימיים, דינוזאורים, צבים ויונקים ימיים קטנים. כמו כן, הופיעו בה שרכים ונמשכה התפתחות המחטניים. בתקופה זו שגשגו הארכוזאורים - זוחלים קדומים מהם התפתחו התנינים, התקודונתים והדינוזאורים, הקדום ביותר הידוע מהם היה ניאסאסאורוס צץ לפני 243 מיליון שנה[1].

בתור היורה שרר באזורנו אקלים חם, ושוניות האלמוגים שגשגו. בעולם החלה בתור זה פתיחתם של האוקיינוס האטלנטי ושבירת יבשת גונדוואנה שמדרום לים הטתיס. זוחלים עלו על היבשה וחלקם אף פיתחו יכולת לעוף. בסוף היורה חלה נסיגת ים נרחבת. ביורה שלטו ביבשה הדינוזאורים ובפרט הזאורופודים הענקיים ששקלו עשרות טונות והגיעו לגדלים של עשרות מטרים, והיו היצורים הגדולים ביותר שהילכו על פני האדמה.

בתור הקרטיקון חלה הצפה מחודשת של היבשות, שהגיעה לשיאה בסופו. האמוניטים הגיעו לפריחה בזמן זה, וכן הים היה מלא בפלנקטון – כפי שניכר בסלעי הקירטון המאפיינים תור זה. בשלהי הקרטיקון פרחו הדינוזאורים ועדרים של צרטופסיים (כמו הטריצרטופס באמריקה הצפונית) והדרוזאורים פרחו בהמוניהם עד להכחדתם לפני 66 מיליון שנה באירוע שסימן את סוף הקרטיקון.

לקראת סוף המזוזואיקון חל שינוי קיצוני בתנאים בכדור הארץ. שינוי זה גרם להיעלמותם של מינים רבים, ביניהם האמוניטים, הרודיסטים, חוריריות שונות והדינוזאורים. הכחדה גדולה זו יצרה גבול ביוגני בין המזוזואיקון והקנוזואיקון, עידן בעלי החיים החדשים, שבא אחריו. גבול זה מכונה גם "גבול K-T" משום שמפריד בין הקרטיקון והשלישון.

המסלע המזוזואי באזורנו

בעידן המזוזואיקון חדר ים הטתיס לתוך היבשה בפעימות מתגברות. שינוי הדרגתי זה גרם למעבר הדרגתי של סלעי המשקע מקלאסטיים לקארבונטים ימיים, תוך שיש לעיתים החלפות המעידות על נסיגות.

הסלעים המזוזואים באזורנו נחלקים לשלוש קבוצות:

כמו כן קיימם סלעים מגמתיים.

יצורים שהתקיימו בעידן המזוזואיקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימה חלקית של קבוצות האורגניזמים הרב-תאיים שהתקיימו במזוזואיקון:


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מזוזואיקון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזוזואיקון
טריאס יורה קרטיקון
טריאס תחתון טריאס תיכון טריאס עליון יורה תחתון יורה תיכון יורה עליון קרטיקון תחתון קרטיקון עליון
קנומן טורון
קוניאק סנטון קמפן מאסטריכט