טירנוזאורוס רקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןטירנוזאורוס רקס
טירנוזאור רקס
תקופה
קרטיקון עליון, 65–68 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: טירנוזאוריים
תת־משפחה: Tyrannosaurinae
סוג: טירנוזאורוס
מין: טירנוזאורוס רקס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Tyrannosaurus rex
אוסבורן, 1905
דגם של טירנוזאורוס
הציור המפורסם של צ'ארלס נייט ב-FMNH המתאר קרב בין שני טירנוזאורים לטריצרטופס
גולגולת של טירנוזאורוס מוצגת מול גולגולת של טריצרטופס, כשמעליהן שחזור ראש של טירנוזאורוס. תצוגה במוזיאון להיסטוריה של הטבע בווינה.
דגם גדול של טירנוזאורוס.

טירנוזאורוס רקס (שם מדעי: Tyrannosaurus rex) ידוע גם בתור כינויו המקוצר T-rex הוא מין של דינוזאור תרופוד טורף ממשפחת הטירנוזאוריים. שמו נגזר מהמילים היווניות והלטיניות שמשמעותן "מלך הלטאות העריצות".

מראה, התנהגות ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרידיו של הטירנוזאורוס רקס נדירים, ונכון לשנת 2005 נמצאו 30 מאובנים שלו הכוללים שלוש גולגולות שלמות. הוא נתגלה לראשונה על ידי ברנום בראון בתחילת המאה ה-20 בארצות הברית. הטירנוזאורוס חי בקרטיקון (לפני 68 עד 65 מיליון שנים), והיה בן זמנו של הטריצרטופס, דינוזאור צרטופסי צמחוני גדול בעל קרניים. סביר להניח שהטירנוזאורוס ניזון בין השאר ממיני צרטופסיים בהם הטריצרטופס, והקרבות שאולי התרחשו בין המינים ריתקו הן את המדענים והן הציבור, ושוחזרו במספר רב של סרטים, ציורים, תוכניות טלוויזיה ותוכניות מדע פופולרי במהימנות מדעית משתנה, לרוב נמוכה.

טירנוזאורוס רקס הגיע לאורך של 12.8 מטרים, ולמשקל של עד 6.5 טונות. במשך שנים נחשב הטירנוזאורוס לתרופוד ולדינוזאור הטורף הגדול ביותר. גילויים של ספינוזאורוס באפריקה (שאורכו כ-14-18 מטרים) ושל גיגאנוטוזאורוס באמריקה הדרומית (אורכו כ-15-20 מטרים) הביאו לנישולו מתואר זה. עם זאת, הטירנוזאורוס הוא עדיין הטורף הגדול ביותר הידוע באמריקה הצפונית.

הטירנוזאורוס הרג את טרפו על ידי טלטולו. לאחרונה[דרושה הבהרה] שינו המדענים את השערתם לגבי צורת עמידתו. במקום העמידה הזקופה הם משערים שהוא היה בעל גב מאוזן. כנראה שעיקר טרפו היו הצרטופסיים וההדרוזאוריים שהיו אז מאוד נפוצים באמריקה הצפונית. סברות חדשות טוענות כי הטירנוזאורוס היה למעשה אוכל נבלות, אבל סביר שהוא היה טורף פעיל. רגליו האחוריות החזקות היו משענת נגד לגולגולת הענקית וללסתות המאסיביות, דבר שהקל את קריעת הבשר ופיצוח העצמות במבנה המזכיר את הצבוע.

לטירנוזאורוס רקס היו תריסרי שיניים, והוא הצמיח שיניים חלופיות כל הזמן, כדי להחליף את אלו שנשרו או נשברו בקרב. אורך כל שן היה כ-20 סנטימטרים, והן היו משוננות כמו סכיני בשר. שרירים חזקים שהיו מחוברים לקצה גולגלתו של הטירנוזאורוס רקס הניעו את לסתותיו, והוא סגר אותן בעוצמה של פי שלושה מזו של אריה. כך הוא נהג לרסק את עצמות הטרף ולבלוע אותן. קיבתו של הטירנוזאור רקס יכלה להכיל עד 230 קילוגרמים של בשר.

מערות האף הענקיות של הטירנוזאורוס הן מהגדולות והמורכבות בעולם הטבע, דבר שאפשר לו לחוש בריח הטרף ממרחקים גדולים, ואילו רגליו הקדמיות הזעירות אפשרו לו לדחוק את ראשו וצווארו אל תוך קרביהם של פגריהם העצומים של דינוזאורים אוכלי צמחים שהוא צד.

מחקר שנעשה באוניברסיטת מנצ'סטר מצא שהטירנוזאורוס רקס היה יכול לפתח מהירות של עד כ-30 קמ"ש.[1]

הטירנוזאורוס, שקנה לו שם כדינוזאור הטורף הקטלני ביותר, אוזכר במספר מקומות בתרבות הפופולרית, שכמה מהידועים שבהם הם:

שלדים משוחזרים של טירנוזאורים:

טירנוזאור נגד טריצרטופס[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושא פופולרי מיוחד בקשר לטירנוזאור, בייחוד בספרי ילדים על דינוזאורים ותוכניות טלוויזיה, הוא "דו-קרב הענקים" בין הטירנוזאורוס רקס האימתני לבין הטריצרטופס, הדינוזאור הצמחוני הגדול בעל הקרניים הארוכות והחדות. ב-1942 צייר צ'ארלס נייט ציור גדול ומפורסם המתאר עימות בין השניים במוזיאון פילד להיסטוריה של הטבע (FMNH) בשיקגו עבור נשיונל ג'יאוגרפיק. ציור זה טבע את חותמו בתרבות וקיבע את מעמדם של הטריצרטופס והטירנוזאורוס רקס כאויבים קלאסיים.[2] הפלאונטולוג בוב בקר (Bob Bakker) אמר על היריבות בין שני הדינוזאורים: "שום קרב בין טורף לטרף היה כה דרמטי. זה ראוי ששני גיבורים ענקיים אלה חיו את היריבות הקו-אבולוציונית ביניהם עד סוף הימים האחרונים של הפרק האחרון בעידן הדינוזאורים".[2] מאז ניסו סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ותוכניות מדע פופולרי לשחזר את הקרבות האדירים שאולי התרחשו בין השניים.

השאלה האם טירנוזאורוס רקס וטריצרטופס אכן נלחמו זה בזה הייתה הרבה זמן פתוחה. אין ספק שהטירנוזאור היה ניזון בין השאר מפגרים של טריצרטופסים מתים, אך השאלה האם הוא תקף טריצרטופסים חיים נותרה פתוחה. למרות שהסברה הייתה שהם אכן נלחמו זה בזה, זמן רב לא נמצאו לכך ראיות במאובנים, אך גולגולת של טריצרטופס שמצא הפלאונטולוג John Happ במונטנה[3] כללה קרן שנשברה על ידי נשיכה וצלקת עם סימני שיניים בעטרה שזוהו כשיניו של הטירנוזאורוס רקס - הוכחה לכך שהטירנוזאור אכן תקף טריצרטופס והשניים נלחמו. פצע הנשיכה בעטרה החלים, דבר המעיד שהטריצרטופס שרד את ההתקפה, וניצח בקרב שהתפתח את הטירנוזאורוס.[4]

למרות המוניטין שיצא לטירנוזאור כטורף קטלני, הפלאונטולוג פיטר דודסון מעריך דווקא שהיתרון בדו-קרב בין טריצרטופס בוגר לטירנוזאורוס רקס, נטה בבירור לטובת הטריצרטופס - שקרניו הארוכות יכלו בקלות לפצוע קשה ואף להרוג כל טורף שאיים עליו.[5] לכן סביר להניח שהטירנוזאור נהג לתקוף טריצרטופסים צעירים, זקנים, חולים או פצועים ומהם ניזון, ולא טריצרטופסים בוגרים בריאים שיכלו לו[6].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ולאד קונסטנטינוב, שחזור ב-CGI של טירנוזאורוס רקס עם פלומת נוצות, אתר DeviantArt

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רויטרס, בקהאם תיזהר, דינוזאור מאחוריך, באתר nrg‏, 22 באוגוסט 2007
  2. ^ 2.0 2.1 Bakker, R.T. 1986. The Dinosaur Heresies. New York: Kensington Publishing, p. 240. On that page, Bakker has his own T. rex/Triceratops fight.
  3. ^ סרטון קצר של ג'ון האפ מסביר על התגלית באתר ה-BBC
  4. ^ תוכנית "The Truth About Killer Dinosaurs" של ה-BBC. קטעים מהתוכנית ניתן למצוא גם באתר ה-BBC, בקישור הזה.
  5. ^ פיטר דודסון, The Horned Dinosaurs, הוצאת פרינסטון. ע"מ 19.
  6. ^ ‫אבי בליזובסקי, ‏טי רקס היה צייד ולא אוכל נבלות, באתר "הידען", 17 ביולי 2013‬