קמפן (גיל גאולוגי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תור תת-תור גיל גיל במיליוני שנים
פלאוגן פלאוקן דן צעיר יותר
קרטיקון עליון מאסטריכט 66.0–72.1
קמפן 72.1–83.6
סנטון 83.6–86.3
קוניאק 86.3–89.8
טורון 89.8–93.9
קנומן 93.9–100.5
תחתון אלביאן 100.5–~113.0
אפטיאן ~113.0–~125.0
ברמיאן ~125.0–~129.4
הוטרוויאן ~129.4–~132.9
ולנגינאן ~132.9–~139.8
בריאסיאן ~139.8–~145.0
יורה עליון טיתוניאן עתיק יותר
חלוקה של תור הקרטיקון
על פי IUGS ,יולי 2012.


קמפן הוא הגיל החמישי מתוך שישה בתת-התור קרטיקון עליון. תקופת גיל קמפן משתרעת מלפני 0.7 ± 83.6 מיליון שנים ועד לפני 0.6 ± 72.1 מיליון שנים. קדם לו גיל סנטון ואחריו היה גיל המאסטריכט.

הגדרה סטרטיגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המונח קמפן טבע הגאולוג הצרפתי אנרי קוקן (Henri Coquand‏; 1881-1813) ב-1857. מקור השם בכפר הצרפתי שמפן (Champagne) במחוז השראנט הימי שבמערב צרפת. המיקום המייצג היה מחשוף בסמוך לכפר אובטר-סור-דרון (Aubeterre-sur-Dronne) באותו אזור. בשל שינויים בהגדרות סטרטיגרפיות, משויך חלק זה כיום לגיל המאסטריכט.

תחילת גיל קמפן נקבעה למועד שבו נכחדה חבצלת ים מהמין Marsupites testudinarius. נכון ל-2009 טרם אושר אתר בעולם שבו ניתן לסמן את גבול השכבה (Global Boundary Stratotype Section and Point בראשי תיבות GSSP). אחד המועמדים הוא קטע בסמוך לסכר בעיירה וקסאהצ'י (Waxahachie) בטקסס שבארצות הברית.

סיום גיל קמפן מוגדר כמקום בטור הסטרטיגרפי שבו הופיע לראשונה מין האמוניטים Pachydiscus neubergicus

חלוקת משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים מחלקים את גיל הקמפן לתתי-שלבים: תחתון, תיכון ועליון. בים הטתיס כולל קמפן שישה אזורים ביוסטרטיגרפיים של אמוניטים. אזורים אלה, מהצעיר ביותר לקדום ביותר, הם:

פלאונטולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

במהלך גיל הקמפן חל גידול מואץ במספר המינים של הדינוזאורים. באמריקה הצפונית לדוגמה מספר הסוגים עלה מ-4 בתחילת הקמפן ל-48 לקראת תום הגיל. התפתחות זו מכונה לעיתים "המפץ הקמפני" ("Campanian Explosion"). עם זאת, עדיין לא ברור אם המאורע מלאכותי. כלומר, האם המספר הנמוך של המינים בתחילת הקמפן נגרם בשל תנאי שימור מאובנים גרועים באותו זמן. כללית, מזג האוויר החמים והשטח היבשתי הנרחב המכוסה בים רדוד במהלך הקמפן התאים לדינוזאורים. בגיל הבא, גיל מאסטריכט נמצאו 30% פחות סוגים של דינוזאורים מאמריקה הצפונית מאשר בשלהי הקמפן.

בעלי חיים שחיו בתקופת גיל הקמפן כוללים:

אנקילוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנקילוזאורים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Aletopelta תצורת פוינט לימה (Point Loma Formation), קליפורניה, ארצות הברית אנקילוזאורוס בגודל בינוני, באורך משוער של כשישה מטרים
Antarctopelta תצורת סנטה מרטה, אי ג'יימס רוס, אנטארקטיקה אנקילוזאורוס חסון מוגן על ידי לוחות שריון המוטבעות בעור. אף שטרם נמצא שלד שלם, משערים שפרטים מהמין הגיעו לאורך מקסימלי של 4 מטרים. למין יש מאפיינים הן של אנקילוזאורים והן של נודוזאורים.
אדמונטוניה קמפן עד מאסטריכט תצורת קניון הורסשו (Horseshoe Canyon Formation), אלברטה, קנדה נודוזאורוס גמלוני שאורכו בערך 6.6 מטרים וגובהו 2 מטרים. על גבו וראשו היו לוחות גרמיות מחורצות קטנות ודורבנים חדים רבים לאורך גבו וזנבו. ארבעת הדורבנים הגדולים ביותר בלטו מכתפיו, שניים מתוכם התפצלו לדורבי משנה בחלק מהמאובנים שנתגלו. במבט מלמעלה היה לגולגולתו צורת אגס.
אאופלוצפלוס
Niobrarasaurus
Nodocephalosaurus
Panoplosaurus תצורת נהר ג'ודית (Judith River Formation), אלברטה קנדה ומונטנה ארצות הברית נודוזאורוס באורך 7-5.5 מטרים בעל זנב באורך 2 מטרים
Pinacosaurus
Saichania
Shanxia
Struthiosaurus
Tarchia
Tianzhenosaurus

צרטופסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרטופסים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
אכלוזאורוס לפני 74.2 מיליון שנים
אגוחצרטופס
אלברטצרטופס
אנכיצרטופס
אווצרטופס
Bagaceratops
Bainoceratops
Brachyceratops
Breviceratops
צנטרוזאורוס
Cerasinops
כסמוזאורוס
Dysganus (?)
אייניוזאורוס
Graciliceratops
Lamaceratops
Magnirostris
מדוזצרטופס
מונוקלוניוס
פכיריינוזאורוס
Prenoceratops
Platyceratops
פרוטוצרטופס
סטירקוזאורוס
Udanoceratops

אורניתופודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורניתופודים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Aralosaurus 85.8 מיליון שנים אסיה ארלוזאורוס היה בגודל של פיל. אף שידוע מעט מאוד על הארלוזאורוס (נמצאה רק גולגולת אחת כמעט שלמה), ליצור היה מקור ובו כמעט 1,000 שיניים קטנות ב-30 שורות. שיניים אלו נועדו לשבור חומר צמחי בלעיסה, מאפיין נפוץ אצל דינוזאורים צמחוניים, אבל יוצא דופן לגבי זוחלים. עורף הגולגולת של הארלוזאורוס היה רחב, מאפיין שמעיד על שרירי לסת גדולים שנועדו להניע את מנגנון הלעיסה.
Brachylophosaurus 76.5 מיליון שנים מונטנה, ארצות הברית; אלברטה, קנדה ברכילופוזאורוס היה הדרוזאור טיפוסי שהגיע כמבוגר לאורך של 9 מטרים.
קוריתוזאורוס 77-76.5 מיליון שנים אלברטה, קנדה קוריתוזאורוס שקל כ-4 טון ואורכו מקצה אפו עד קצה זנבו היה כ-10 מטרים. כמו כל ההדרוזאוריים היה לו מקור נטול שיניים, בחלק האחורי של הלסתות הייתה סוללה שכללה מאות שיניים משתלבות קטנות. אלו נועדו לרסק ולטחון חומר צמחי והתחלפו כל פעם שהם נשחקו.
Diclonius 75 מיליון שנים מונטנה, ארצות הברית
אדמונטוזאורוס 73.0-76.5 מיליון שנים קנדה הסוג אדמונטוזאורוס כלל כמה ממיני ההדרוזאוריים הגדולים ביותר, באורך שעד 12 מטרים ומשקל סביב 4 טון.

Gasparinisaura

85 מיליון שנים ארגנטינה גספריניזאורה היה אוכל עשב הולך על שניים קטן. גרגורי ס. פול (Gregory S. Paul) העריך ב-2010 את אורכו ב-1.7 מטרים, ומשקלו ב-13 קילוגרם.
Gilmoreosaurus 70 מיליון שנים מונגוליה
Gryposaurus 83-75.5 מיליון שנים אלברטה, קנדה גריפוזאורוס היה הדרוזאור טיפוסי
הדרוזאורוס 79.5 מיליון שנים ניו ג'רזי, ארצות הברית היה ככל הנראה הולך על שניים כשהיה צריך לרוץ, אבל יכול היה להשתמש ברגליים הקדמיות לתמוך בגופו בזמן שניזון.
Hypacrosaurus 75-67 מיליון שנים אלברטה, קנדה היפאקרוזאורוס נבדל באופן בולט מבעלי מקור הברווז בעלי הכרבולות החלולות האחרים בדורבנים הארוכים (פי 5 עד פי 7 מגובה החוליה שממנה צמחו) שלאורך עמוד השדרה שלו וצורת הכרבולת. צורת הכרבולת החלולה דמתה לקוריתוזאורוס, אבל מחודדת יותר בקצה, גבוהה פחות ורחבה יותר.
Hypsibema קרולינה הצפונית ומיזורי, ארצות הברית
Kritosaurus 73 מיליון שנים אמריקה הצפונית מהמין Kritosaurus navajovius נתגלו גולגולת חלקית, לסתות ושרידים אחרים של השלד.
לאמבאוזאורוס 76-75 מיליון שנים אלברטה, קנדה
Lophorhothon 80 מיליון שנים אלבמה, ארצות הברית
מאיזאורה 76.7 מיליון שנים מונטנה, ארצות הברית מאיאזאורוס היה הדרוזאור גדול, שהגיע כבוגר לאורך של כ-9 מטרים וניחן במקור שטוח ובאף עבה אופייניים. לפני עיניו הייתה כרבולת קטנה מעוטרת בקוצים. ייתכן שהכרבולת שימשה לניגוח בקרבות בין זכרים בעונת הרבייה.
Mandschurosaurus אסיה
Microhadrosaurus סין
Mochlodon אוסטריה
Naashoibitosaurus 73 מיליון שנים ניו מקסיקו, ארצות הברית לא הרבה ידוע על האנטומיה של הנאשויביטוזאורוס בהתחשב בכך שכל מה שיש זה גולגולת חלקית בודדה. על הגולגולת שלו, החלק שתואר בצורה המפורטת ביותר, יש כרבולת נמוכה הבולטת לפני העיניים, אבל צורתה אינה כה קשתית כשל ה-Gryposaurus.
Nipponosaurus רוסיה
Orodromeus 76.7 מיליון שנים מונטנה, ארצות הברית אורודרומאוס היה אוכל עשב הולך על שניים קטן וזריז שקרוב לוודאי חי במקביל לדינוזאורים כדוגמת דספלטוזאורוס ואייניוזאורוס. הורנר ווייסהמפל העריכו את אורכו ב-2.5 מטרים.
פרזאורולופוס 76.5-73 מיליון שנים אלברטה, קנדה; ניו מקסיקו ויוטה בארצות הברית
Prosaurolophus 76-75 מיליון שנים אלברטה, קנדה פרוזאורולופוס היה בעל חיים בעל מקור ברווז בעל ראש גדול; הממצא השלם ביותר שתואר היה גולגולת באורך 90 שסנטימטרים על שלד באורך של כ-8.5 מטרים. הייתה לו כרבולת משולשת קטנה מוצקה לפני עיניו; צדי הגולגולת היו קעורים, ויצרו שקעים. הזרועות הקדמיות היו קצרות יחסית.
Pteropelyx מונטנה, ארצות הברית
Rhabdodon 70 מיליון שנים צרפת, ספרד ורומניה לא ברור אם היה שייך לקלייד Iguanodontia או למשפחה Hypsilophodontidae וייתכן שהיה "החוליה החסרה" בין השניים. העדויות הנוכחיות נוטות לכך שהוא שייך ל-Iguanodontia ודמה לטנונטוזאורוס.
Saurolophus 69.5-68.5 מיליון שנים אמריקה הצפונית, אסיה זאורולופוס מוכר מכמה שלדים כמעט שלמים, ויש לכן לחוקרים תמונה ברורה של האנטומיהשל השלד שלו. המין S. osborni הנדיר שבין המינים מאלברטה היה באורך 9.8 מטרים, והיה על גולגולת באורך מטר. משקלו הוערך ב-1.9 טון. S. angustirostris, המין שנתגלה במונגוליה, היה גדול יותר, השלד הראשון שנתגלה היה באורך של בערך 12 מטרים ודווח גם על שרידים גדולים יותר
Shantungosaurus 70 מיליון שנים סין אחד ההדרוזאורים הארוכים והגדולים ביותר. אורכו של השלד השלם של פרט בגודל בינוני ששוחזר במכון הגאולוגי של סין בבייג'ינג הוא 14.72 מטרים.
Tanius סין
Trachodon 77 מיליון שנים מונטנה, ארצות הברית
Tsintaosaurus 70 מיליון שנים דרום סין
ולפרונס 72 מיליון שנים מקסיקו

פכיצפלוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פכיצפלוזאורים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Alaskacephale תצורת פרינס קריק, אלסקה, ארצות הברית
Colepiocephale אלברטה, קנדה הפכיצפלוזאור הקדום ביותר הידוע
Goyocephale מונגוליה
Gravitholus
Hanssuesia אלברטה, קנדה; מונטנה, ארצות הברית שונה מפכיצפלוזאורים אחרים בכך בשקע בעצם הקודקוד, כיפת קודקוד קדמת רחבה ואף רחב.
 ?Heishansaurus
Homalocephale מונגוליה הומלוצפל שונה מפכיצפלוזאורים אחרים בכיפת גולגולת שטוחה בצורת יתד.
 ?Micropachycephalosaurus
Ornatotholus
Prenocephale
Sphaerotholus
Stegoceras
Tylocephale
Wannanosaurus

זאורופודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאורופודים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
אלמוזאורוס דרום-מערב ארצות הברית אלמוזאורוס הוא סוג דינוזאור של זאורופודים מהקלייד טיטנוזאוריה מהקרטיקון העליון של מה שהוא כיום אמריקה הצפונית. היה זה אוכל עשב גדול הולך על ארבעה רגליים ואחד הדינוזאורים הגדולים ביותר של אמריקה הצפונית
Andesaurus הפרובינציה נאוקן בארגנטינה אנדזאורוס היה סוג של זאורופודים מהקלייד טיטנוזאוריה.
ברוהאתקאיוזאורוס טאמיל נאדו, הודו ייתכן שהברוהאתקאיוזאורוס היה הדינזאור הגדול ביותר שחי מעולם, אך עקב מחסור במאובנים זהו מין המוטל בספק
Huabeisaurus צפון מזרח סין חבר במשפחה Euhelopodidae
Overosaurus הפרובינציה נאוקן בארגנטינה טיטנוזאור קטן ממדים.
Quaesitosaurus שאר צאב, מונגוליה קוואסיטוזאורוס היה זאורופוד מהקלייד טיטנוזאוריה.
סלטזאורוס צפון-מזרח ארגנטינה, אורוגוואי סלטזאורוס היה דינוזאור זאורופוד מהקלייד טיטנוזאוריה. אורכו המושער 12 מטרים ומשקלו כ-7 טון.

תרופודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד ואריצ'יו (David J. Varrichio) ציין שבשלהי הקמפן היו באזור אלברטה בקנדה של ימינו ובאזור מונטנה שבארצות הברית של ימינו תרופודים דומים מאוד, למרות הבדלים משמעותיים במיני הדינוזאורים אוכלי העשב בין שני האזורים.

תרופודים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Abelisaurus תצורת אלן (Allen Formation)?, תצורת אנאקלטו (Anacleto Formation), ארגנטינה טורף הולך על שניים שהגיע קרוב לוודאי לאורך של 7 עד 9 מטרים, ידוע רק מגולגולת חלקית אחת.
אלברטוזאורוס
Appalachiosaurus
Archaeornithomimus
Bambiraptor
Byronosaurus
Citipati
Carnotaurus
דספלטוזאורוס
דרומאוזאורוס
Dromiceiomimus
Dryptosaurus
גורגוזאורוס
Harpymimus
Khaan
Luanchuanraptor
Mononykus
Noasaurus
Ornithomimus
Oviraptor מונגוליה
Pyroraptor ור (Var), צרפת
Saurornithoides
Portrait of Saurornithoides
Saurornitholestes
Shuvuuia
סטרותיומימוס
טרודון
Variraptor ור (Var), צרפת
ולוצירפטור מונגוליה וסין
Xenotarsosaurus

פטרוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פטרוזאורים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Geosternbergia ארצות הברית, אמריקה הצפונית מיני הסוג גאושטרנברגיה נכללו בעבר בסוג פטרנודון, ומפורסמים בזכות כרבולתם הייחודית.
Nyctosaurus מערב תיכון ארצות הברית הנייקטוזאורוס היה בעל כרבולת דמוית קרניים.
פטרנודון קנזס, ארצות הברית; אמריקה הצפונית הסוג פטרנודון היה אחד מהזוחלים המעופפים הגדולים ביותר, עם מוטת כנפיים שלעיתים עברה את רף ה-6 מטרים.
קוואצלקואטלוס טקסס, ארצות הברית הקוואצלקואטלוס גם הוא היה אחד משלושת הפטרוזאורים הגדולים ביותר וגדול בהרבה מהפטרנודון: גובהו היה כשל הג'ירפה ומוטת כנפיו הגיע לכ-10 מטרים ויותר.
Piksi מונטנה, ארצות הברית

עופות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עופות של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
הספראורניס
Neogaeornis wetzeli עוף ימי מצ'ילה. צורת הרגליים שלו מזכירה רגליים של עופות צוללים, אבל הרגלי האכילה שלו עדיין עלומים. המינים היחידים הידועים הם מגבול קמפן-מאסטריכט
איכתיאורניס

פלזיוזאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלזיוזאורים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות

אלאסמוזאור

80.5 מיליון שנים פצלי פייר (Pierre Shales), קנזס, ארצות הברית אלאסמוזאור הוא סוג של פלזיוזאור בעל צוואר ארוך במיוחד.

Styxosaurus

83.5-80.5 מיליון שנים מחוז לוגאן, קנזס סטיקוזאורוס הוא סוג של פלזיוזאור מהמשפחה Elasmosauridae

דמויי תנין[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויי תנין של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות

קשקשאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשקשאים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Halisaurus
מוזאזאורוס
Plotosaurus
Taniwhasaurus ניו זילנד, יפן, אנטארקטיקה
Tylosaurus

צבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
ארכלון
שחזור של ארכלון

יונקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונקים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
Alphadon
Didelphodon
Kamptobaatar
Kennalestes
Zalambdalestes

דגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגים של הקמפן
סוג תקופה אתר תיאור תמונות
קסיפקטינוס
Chlamydoselachus
Schizorhiza

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • GRADSTEIN, F.M.; OGG, J.G. & SMITH, A.G.; 2004: A Geologic Time Scale 2004, Cambridge University Press.
  • Varricchio, D. J. 2001. Late Cretaceous oviraptorosaur (Theropoda) dinosaurs from Montana. pp. 42–57 in D. H. Tanke and K. Carpenter (eds.), Mesozoic Vertebrate Life. Indiana University Press, Indianapolis, Indiana.
  • WEISHAMPEL, D.B.; BARRETT, P.M.; CORIA, R.A.; LE LOUEFF, J.; XU, X.; ZHAO, X.; SAHNI, A.; GOMANI, E.M.P. & NOTO, C.N.; 2004: Dinosaur distribution, in: WEISHAMPEL, D.B.; DODSON, P. & OSMÓLSKA, H. (eds.): The Dinosauria, University of California Press, Berkeley (2nd ed.), ISBN 0-520-24209-2, pp 517–606.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קמפן בוויקישיתוף
מזוזואיקון
טריאס יורה קרטיקון
טריאס תחתון טריאס תיכון טריאס עליון יורה תחתון יורה תיכון יורה עליון קרטיקון תחתון קרטיקון עליון
קנומן טורון סנון
קוניאק סנטון קמפן מאסטריכט