מטוס קרב של הדור החמישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטוס F-22
מטוס F-35

מטוסים הקרויים מטוסי הקרב של הדור החמישי הם אלו שנכנסו לשירות בחילות האוויר של העולם מאז שנת 2000. מטוסים אלו ייחודיים בגלל מערכות האוויוניקה המתקדמות שלהם וטכנולוגיות מתקדמות אחרות כגון חמקנות והמראה אנכית.

אוויוניקה מתקדמת ומורכבת זו מורידה את כמות העבודה שנעשית על ידי הטייסים ובעקבות כך מאפשרת להם לתצפת על זירת הקרב באפקטיביות גדולה יותר ואף מגבירה את המוכנות. היכולת החמקנית מנמיכה את ניראותם של מטוסים על ידי האויב.

כיום, מטוסי הקרב מהדור החמישי הם ה-F-22 ראפטור של חיל האוויר האמריקני, ה-F-35 לייטנינג II שייכנס לשירות בארצות הברית, הממלכה המאוחדת, הולנד, איטליה, טורקיה, קנדה, דנמרק, נורווגיה, וגם ישראל בעשור השני של שנות האלפיים, מטוס הסוחוי T-50 מתוצרת רוסיה קיים טיסת בכורה ב-29 בינואר 2010 והוא צפוי להיכנס לשירות ב-2013 ולייצור סדרתי החל מ-2015 ומטוס הצ'נגדו J-20 מתוצרת סין, טיסת הבכורה של המטוס התקיימה ב-30 בדצמבר 2010, הוא צפוי להיכנס לשירות בין השנים 2017-2019.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הודוFlag of India.svg  הודו

  • מטוס קרב אווירי בינוני, טיסה ראשונה מתוכננת לשנת 2020[1].

סיןFlag of the People's Republic of China.svg הרפובליקה העממית של סין

דרום קוריאהFlag of South Korea.svg  דרום קוריאה + אינדונזיהFlag of Indonesia.svg  אינדונזיה

  • מטוס ה-KFX, צפוי לטוס לראשונה בשנת 2014.

רוסיהFlag of Russia.svg  רוסיה + הודוFlag of India.svg  הודו

  • המיג 1.44 הוא מטוס קרב רוסי מהדור החמישי שביצע את טיסת הבכורה של ב-29 בפברואר 2000, אך למעט ייצור אב טיפוס יחיד, לא נוצרו מטוסים נוספים ונעשה שימוש במרבית מהטכנולוגיה לייצורו של הסוחוי T-50.
  • מטוס ה-סוחוי T-50, טיסת הבכורה של המטוס התקיימה ב-29 בינואר 2010, הוא צפוי להיכנס לשירות ב-2013 ולייצור סדרתי החל מ-2015.

ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית / הממלכה המאוחדתFlag of the United Kingdom.svg  הממלכה המאוחדת / איטליהFlag of Italy.svg  איטליה / הולנדFlag of the Netherlands.svg  הולנד / קנדהFlag of Canada.svg  קנדה / טורקיהFlag of Turkey.svg  טורקיה / אוסטריהFlag of Austria.svg  אוסטריה / נורווגיהFlag of Norway.svg  נורווגיה / דנמרקFlag of Denmark.svg  דנמרק / ישראלFlag of Israel.svg  ישראל

מטוסי קרב הנושקים לרמת הדור החמישי, ונחשבים בקירוב לכאלה (מכונים דור הארבע וחצי) הם מטוס היורופייטר ומטוסי ה-F-16I וה-F-15I הישראליים, שעברו שדרוגים ומצוידים במערכות אוויוניקה ישראליות הנחשבות למתקדמות אף מאלה של חלק ממטוסי הדור החמישי, דוגמת ה-F-35.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]