לדלג לתוכן

מלחמת הברית המשולשת – הבדלי גרסאות

פתיח
מ (הגהה)
(פתיח)
[[תמונה:TuyutiDetail.jpg|שמאל|ממוזער|250px|פרט מתוך ציור של הצייר קנדידו לופז, המתאר את [[קרב טויוטי]], אחד הקרבות העקובים מדם במלחמה]]
'''מלחמת הברית המשולשת''', הידועה גם כ"'''מלחמת פרגוואי'''", התרחשה בין [[1864]] ל-[[1870]]. במלחמה זו לחמה [[פרגוואי]] נגד ברית משולשת המורכבת מ[[ארגנטינה]], [[ברזיל]] ו[[אורוגוואי]]. מלחמה זוהיא הייתה אחת מן המלחמותמהמלחמות העקובות ביותר מדם שנוהלו על אדמת [[אמריקה]].
 
את פרוץ המלחמה ניתן לייחס למגוון של סיבות הנוגעות לתוצאות שלאחר תבוסת ה[[קולוניאליזם]] הספרדי ב[[אמריקה הלטינית]], המאבק לשליטה באזור [[ריו דה לה פלטה]] האסטרטגי, התערבות ברזיל וארגנטינה בפוליטיקה הפנימית של אורוגוואי, אינטרסים כלכליים של [[האימפריה הבריטית]] באזור, ואישיותו יוצאת הדופן של רודן פרגוואי [[פרנסיסקו סולנו לופז]] ושל מאהבתו ה[[אירלנד|אירית]] [[אלייזה לינץ']].
 
תוצאת המלחמה הייתההסתיימה תבוסהבתבוסה מוחצת של פרגוואי בקנה מידה שנדיר למצוא בתולדות המלחמות. לאחר שהברית המשולשת הביסה את צבאה הסדיר של פרגוואי, הפך העימות ללוחמת [[גרילה]] אשר גרמהשגרמה לאבדות קשות בקרב עמה של פרגוואיבפרגוואי, חיילים ואזרחים כאחד. יש אומדנים שלפיהם אבדותיה של פרגוואי מגיעיםהגיעו ל-1.2 מיליון נפש, הן במלחמה והן במחלות וברעב שגרמה, מספר המהווהשהם כ-90% מאוכלוסיית פרגוואי לפני המלחמה<ref>Byron Farwell, ''The Encyclopedia of Nineteenth-Century Land Warfare: An Illustrated World View'', New York: WW Norton, 2001. Page 824.</ref><ref> על פי אומדן אחר קובע כי, אוכלוסיית פרגוואי לפני המלחמה מנתה 1,337,437 נפשות, ולאחריה מנתה 221,709 נפשות, מהןמהם 106,254 נשים 26,746 גברים ו-86,079 ילדים.(''War and the Breed'', David Starr Jordan, p. 164. Boston, 1915; ''Applied Genetics'', Paul Popenoe, The Macmillan Company, New York, 1918)</ref>. יש הסבורים כי אומדנים אלו מגזימים הן במספר ההרוגים והן בגודל אוכלוסייתה של פרגוואי בטרם החלה המלחמה, ומעמידים את מספר ההרוגים בפרגוואי על כ-300,000 נפשות מתוך אוכלוסייה של כ-525,000 אוכלוסי פרגוואי לפני המלחמה<ref>Jurg Meister, ''Francisco Solano López Nationalheld oder Kriegsverbrecher?'', Osnabrück: Biblio Verlag, 1987. 345, 355, 454-5.</ref>.
 
התאוששותה של פרגוואי מן התוהו ובוהו והקטסטרופה הדמוגרפית שנוצרה במלחמה ארכה עשרות שנים. המדינה, שהייתה אחת מן המה[[רפובליקה|רפובליקות]] הראשונות שנוצרו בדרום אמריקה, בחרה את נשיאה הנבחר הראשון רק בשנת [[1993]]. בברזיל, סייעה המלחמה [[ביטול העבדות בברזיל|להביא לקיצה של העבדות]] והביאה את הצבא לעמדת מפתח בענייני הציבור. המלחמה הובילה למודרניזציה של ארגנטינה. אורוגוואי נהנתה מכך שברזיל וארגנטינה לא הוסיפו להתערב בענייניה הפנימיים.
 
==המבוא למלחמה==
25,440

עריכות