לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עקרון הפיהרר"

הוסרו 25 בתים ,  לפני 3 שנים
סיום עבודה
(סיום עבודה)
{{בעבודה}}
 
'''עקרון הפיהרר''' (ב[[גרמנית]] Führerprinzip, "עקרון המנהיגות") היה עקרון מנחה של קביעת הרשות הפוליטית במבנה הממשלתי של [[הרייך השלישי]]. במובנו הפשוט ביותר ניתן לומר כי "מילתו של הפיהרר היא מעל לחוק הכתוב" ומדיניות, החלטות ומשרדי הממשלה כולם כפופים לתנאי זה. בפועל, עקרון הפיהרר הוא השלטת [[דיקטטורה]] במפלגה פוליטית, וככזה הוא נהיה לסמל ל[[פשיזם]] פוליטי.
 
==אידיאולוגיה==
 
בניגוד לדעה הרווחת, עקרון הפיהרר לא הומצא על ידי ה[[נאצים]]. [[הרמן פון קייזרלינג]], [[פילוסוף]] [[גרמני]] יליד [[אסטוניה]], היה הראשון שעשה שימוש במונח. אחת מטענותיו העיקריות של קייזרלינג הייתה שמספר "פרטים מוכשרים נועדו לשלוט" על בסיס [[דרוויניזם חברתי]].
 
 
==תעמולה==
 
סרטי [[תעמולה]] רבים בגרמניה הנאצית עסקו ושיבחו את עקרון הפיהרר. דוגמה לסרט כזה הוא "[[ניצחון הרצון]]" שביימה [[לני ריפנשטאהל]]. הסרט משבח את היטלר ומציג אותו בזוויות צילום בהם הוא נראה רם מעל כולם. היו גם סרטי תעמולה בנושא שלא עסקו או הציגו ישירות את היטלר. בסרטים כאלה הראו כיצד המנהיג העליון לוקח החלטות חכמות שנוגעות ל[[טובת הכלל]] ומושיע את כולם בפועלו.
 
 
==יישום==
 
[[קובץ:Adolf_Eichmann_at_Trial1961.jpg|ממוזער|שמאל|250px|אדולף אייכמן על דוכן העדים בשנת 1961]]
 
 
בתקופה שלאחר המלחמה, כבר ב[[משפטי נירנברג]] וגם בשלבים מאוחרים יותר דוגמת [[משפט אייכמן]] ב[[ירושלים]], [[פושע מלחמה|פושעי המלחמה]] הנאצים השתמשו בעקרון הפיהרר כדי לחמוק מאחריות אישית ולהפנות את האצבע המאשימה כלפי מפקדיהם.
 
 
==ראו גם==
 
* [[כריזמה]]
* [[פולחן אישיות]]
* [[הניסוי של מילגרם]]
* [[פקודה בלתי חוקית בעליל]]
 
 
[[קטגוריה:טרמינולוגיה נאצית]]