לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "זאהי חוואס"

קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה
מ (האינטניסיבית->האינטנסיבית - תיקון תקלדה בקליק)
(קישור לערך ראשי במקום לדף הפניה)
לאורך הקריירה שלו חוואס היה נתון לביקורת מסוימת. הקשר השוטף שהוא מנהל עם המערב, בהשתתפות בהרצאות, תערוכות ותוכניות טלוויזיה ורדיו ב[[ארצות הברית]] ו[[אירופה]], הביאו לביטויי בוז מצד קבוצות [[שמרנות|שמרניות]] ודתיות במצרים. במערב, לעומת זאת הוא הואשם בשליטה במחקר האגיפטולוגי על ידי מניעה, מתוקף סמכותו, מחוקרים בלתי תלויים לחקור אתרים במצרים, בטענה שהם אינם מספיק מקצועיים. גורמים נוספים טוענים{{מקור}} שהוא מכתיב את עמדותיו לתקשורת או מונע מרצון להתפרסם בה אישית. אחרים טוענים שחוקרים אחרים הקדימו את מחקריו של חוואס, ובאלה אין למעשה חידוש לאגיפטולוגיה, גם אם מסקנותיהם נכונות. תגובותיו של חוואס נעות בין התעלמות לבין הסבר שהוא פועל לטובת מצרים ועתיקותיה.
 
מאז [[ההפיכה במצרים (2011)|מהפכת תחריר]] ירדה קרנו של חוואס בשל קרבתו למובארק והמשטר הישן, עד שפוטר מהממשלה. הוא גם מתמודד, במקרים מסוימים בבית המשפט, עם האשמות בקשרים מסחריים לא הוגנים עם חברות מערביות. בנוסף לפעילותו ב[[נשיונל ג'אוגרפיקיאוגרפיק]], קיבלה חברה שמוכרת כובעים על שמו זיכיון לניהול חנות המזכרות ב[[המוזיאון המצרי|מוזיאון המצרי]]. בעקבות תלונה מצד בעל חנות אחר, פסק בית המשפט שלא התקיים מכרז הוגן וגזר שנת מאסר על חוואס. החנות נסגרה וגזר הדין בוטל. חברה אחרת מוכרת פרטי לבוש על שמו וגם מנהלת תערוכה נודדת של מוצגי [[תות ענח' אמון]]. חוואס טוען שרווחיו מעסקאות אלו מועברים לצדקה, אבל פרש מנשיונל ג'אוגרפיקיאוגרפיק.
 
==ספרים==
(''עידן הזהב של [[תות אנח אמון]]: כוח אלוהי ופאר בממלכה החדשה'', הוצאת אוניברסיטת קהיר 2004)
*''Curse of the Pharaohs: My Adventures with Mummies'', National Geographic Society, 2004, {{ISBN|0-7922-6665-X}}.
(''קללת הפרעונים: הרפתקאותי עם המומיות'', חברת נשיונל ג'אוגרפיקיאוגרפיק, 2004)
*''Hidden Treasures of Ancient Egypt: Unearthing the Masterpieces of the Egyptian History'', National Geographic Society, 2004, {{ISBN|0-7922-6319-7}}.
(''האוצרות החבויים של מצרים הקדומה: חשיפת יצירות המופת של ההיסטוריה המצרית'', חברת נשיונל ג'אוגרפיקיאוגרפיק, 2004)
*David Fromkin, Zahi A. Hawass, Milton Viorst, ''Cradle & Crucible: History and Faith in the Middle East'', [[National Geographic Society]], 2004, {{ISBN|0-7922-6597-1}}.
(עם דייוויד פרומקין ומילטון ויורסט ''עריסה וסיר: היסטוריה ואמונה במזרח התיכון'', חברת נשיונל ג'אוגרפיקיאוגרפיק, 2004)
*''Egyptology at the Dawn of the Twenty-First Century, Vol. 1 - 3'', The American University in Cairo Press, 2003, {{ISBN|977-424-674-8}}, {{ISBN|977-424-714-0}}, {{ISBN|977-424-715-9}}.
(''אגיפטולוגיה בשחר המאה ה-21'' כרכים א-ג, הוצאת האוניברסיטה האמריקאית בקהיר, 2003)