לדלג לתוכן

מוחמד אבן סעוד: הבדלים בין גרסאות

מ
הוהאבים->הווהאבים - תיקון תקלדה בקליק
מ (הוהאביה->הווהאביה - תיקון תקלדה בקליק)
מ (הוהאבים->הווהאבים - תיקון תקלדה בקליק)
לאחר שאל-והאב גורש מן אלעוינה השכנה, הזמינו אבן סעוד לגור תחת חסותו. השניים החליטו לעבוד יחד כדי ליישם את [[והאביה|רעיונותיו]] של אבן עבד אל-ווהאב על טיהור ה[[אסלאם]] מחידושים (כפירה) על ידי החזרתו אל עקרונות ה"אמת" של האסלאם כפי שהם ראו אותו.
 
ההסכם, שנחתם בשנת [[1744]] ובעקבותיו נכבש חבל הארץ נג'ד, היווה את תחילתה של המדינה הסעודית הראשונה (האמירות של דירייה) והמנוע הדתי-אידאולוגי לפעולתה. בעקבות שיתוף הפעולה ביניהם העניק אל-והאב ובעקבותיו [[עולמא|חכמי ההלכה]] הוהאביםהווהאבים לגיטימציה לשלטונו של בית סעוד, ואבן סעוד השתמש בתורת הווהאביה כסיבה להרחבת שלטונו ב[[חצי האי ערב|חצי האי]], הוהאביה סייעה בידו אף בכך שהיא יצרה מכנה איסלאמי משותף, שסייע לגשר על חיכוכים בין שבטיים, וליצירת כוח פוליטי והאבי מאוחד בראשותו של אבן סעוד.
הסמכות שניתנה בידיו של אבן סעוד הייתה מעבר לסמכות פוליטית חילונית, אלא הוא הוכתר כ[[אימאם]] וכ[[ח'ליפה|אמיר המאמינים]] (אמיר אל מֻאְמִנִין), כמו כן התקבע אז העיקרון שהשליטה הסעודית תעבור בין בני משפחתו של אבן סעוד. אמירות זו פעלה עד לשנת [[1818]] והיוותה את הבסיס לערב הסעודית של היום.