מיסטיקה נאצית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: תרגמת, דרושה הגהה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

מיסטיקה נאצית הם כלל התאוריות, הספקולציות והמחקרים העוסקים בשורשי הנאציזם וקשריו האפשריים למיסטיקה ותורת הנסתר. רעיונות אלה החלו להיכנס לתרבות הפופולרית בתחילת שנות ה-40 ותפסו תאוצה בשנות ה-60. במהלך השנים הופצו מספר ספרים וסרטים דוקומנטריים בנושא, המשמעותיים ביניהם היו "בוקר הקוסמים" (1960) ו"חנית הגורל" (1972). הקשר של נאציזם עם תורת הנסתר מוצג גם במספר רב של סרטים, ספרי קומיקס, רומנים וסוגים אחרים של ספרות בדיונית, הנודע ביניהם שודדי התיבה האבודה (1981).

קוסמוגוניה קרחונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסמוגוניה קרחונית (בגרמנית: Welteislehre) היא תאוריה קוסמולוגית שגובשה על ידי המהנדס האוסטרי הנס הורביגר. לפי התאוריה, קרח הוא המרכיב הבסיסי של כל התהליכים ביקום. הורביגר הגיע לתאוריה דרך חזון שחווה בשנת 1894. התאוריה זכתה לתמיכה של בכירים נאצים, ביניהם היטלר והימלר[1], שראו בה אנטיתזה הולמת ל-תורת היחסות "היהודית". היטלר טען שהסיבה שהתאוריה לא מקובלת בקרב הקהילה המדעית בגלל: "העובדה היא, אנשים אינם רוצים לדעת"[2]. הנאצים אף השתמשו בתאוריה בניסיון לחזות את מזג האוויר ושינויי האקלים.

אריק יאן הנוסן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק יאן הנוסן היה קוסם ומיסטיקאי אוסטרי-יהודי. היה ידוע בקרבתו לנאצים, כמדריכו של היטלר לעמידה בפני קהל וכמי שחזה את עלייתו לשלטון. בפרופיל הפסיכולוגי של היטלר שערך הד"ר ולטר לנגר עבור סוכנות הביון האמריקאי OSS בשנת 1943, נאמר: "במהלך שנות העשרים, היטלר לקח שיעורים קבועים בדיבור בפסיכולוגיה של ההמונים מאדם בשם הנוסן, שהיה גם אסטרולוג מתאמן ומגיד עתידות. הוא אדם חכם מאוד שלימד את היטלר רבות לגבי החשיבות של ההיערכות לפגישות, על מנת לקבל את האפקט הדרמטי ביותר[3]". לבסוף נרצח על ידי הנאצים.

אסטרולוגיה וחיזוי עתידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכירים נאצים רבים, כמו רודולף הס האמינו בכוחה של האסטרולוגיה. כך למשל, העסיקו הנאצים קבוצה של ארבעים אסטרולוגים וקוראי קלפים בניסיון לאתר את מוסוליני לאחר שנלכד ב-1942[4]. שר התעמולה, יוזף גבלס התעניין בחזיונות של נוסטרדמוס והעסיק אסטרולוגים כדי למצוא פירוש לנבואות שיוכיחו את ניצחון גרמניה במלחמה. עם זאת, היטלר בעצמו לא האמין באסטרלוגיה וחיזוי עתידות. הוא פחד מהיכולת שלהם להשפיע על דעת הציבור ולכן הוא הוציא צו שאסר על אסטרולוגיה, קריאת קלפים וכל סוג אחר של חיזוי נבואות. אפילו קוסמים נדרשו להציג כיצד הקסמים שלהם נעשו.

אננארבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אננארבה הייתה חברה מדעית שהוקמה על ידי הממסד הנאצי במטרה "לחקור את המדע האינטלקטואלי הבראשיתי של מורשת האבות הגרמנית המודרנית". כלומר, למצוא אישוש לתורת הגזע ולעליונות הגזע הארי. בגלל האובססיה של הימלר עם המיסטיקה ותורת הנסתר, המכון החל להשתמש בפסאודו-מדע בניסיון להוכיח ששבטים נורדים שלטו בעבר בעולם.

התר פרינגל כתבה בספרה "גזע הפורענות: המדענים של הימלר" אודות חברת "אננארבה" ומתארת את מסעותיהם של "המדענים של הימלר" למקומות כטיבט, הארצות הסקנדינביות, עיראק וחצי האי קרים. פרינגל עקבה אחרי הדיווחים והתיאורים מן המסעות, שנועדו לאשש את התזה הארית, אישושים שחוקרי ה"אננארבה" מצאו כמעט בכל מקום. אחדים מהם הגיעו עד להרי ההימלאיה, באזור אשר לדעתם שלט בו גזע אדונים ארי. מדובר במקומות גאוגרפיים מוכרים בהם התגוררו, בימי קדם, שבטים הודיים ממוצא ארי. החוקרים הגיעו עד לאיים הקנריים, שבהם דימו אנשי האננארבה למצוא מומיות בלונדיניות.

לחוקרי החברה היה תפקיד בהוצאה לפועל של הפתרון הסופי לעם היהודי. "המכון למחקר מדעי צבאי" קיבל על עצמו, למשל, לערוך מחקר על הכחדת הרוח היהודית באמצעים ביולוגיים: "דעתי היא שהשמדתם המוחלטת של היהודים באירופה, ואף בעולם כולו במידת האפשר, לא תביא להכחדה מלאה של היסוד הרוחני של היהדות", כתב אחד החוקרים[5]. הפתרון המוצע, כותבת פרינגל, היה מחקר מדעי שיאתר את מקום הרוח היהודית, אם אפשר במסגרת הגוף, ויפעל להשמדתה המוחלטת. לכן נערך המכון במחנה ריכוז קטן, שאליו הביא אסירים מאושוויץ. לאחר רציחתם הוא פעל להסרה שיטתית של רקמות הגוף, לשם מחקר מדעי כביכול על הגולגולת והמוח. בהיותם עורכים ניסויים בבני אדם, בהם: ניסויים בעיקור כפוי, ניסויים בלחץ אוויר, ניסויים בקור מקפיא, ניסויים בצבע. אנשי האננארבה חיפשו דרכים להוכחת התועלת שלהם-עצמם בכל דרך אפשרית ובכל מחיר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיסטיקה נאצית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sklar, Dusty (1977). Gods and Beasts. New York: T.Y. Crowell. pp. 77, 79.
  2. ^ [Sklar, Dusty (1977). Gods and Beasts. New York: T.Y. Crowell. pp. 77, 79 .]
  3. ^ A Psychologial Profile of Adolph Hitler
  4. ^ https://www.thesun.co.uk/living/4305760/hitler-nazis-supernatural-occult-ss-witches/
  5. ^ פרינגל, עמ' 228.