מכונת קפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכונת קפה במשרדי ויקימדיה

מכונת קפה או מכונת אספרסו היא מכשיר המייצר משקה קפה מסוג אספרסו באמצעות הזרמת מים חמים בלחץ דרך פולי קפה טחונים. ישנן מכונות קפה שלהן פונקציות נוספות בהכנת קפה, ובהן טחינת פולי קפה קלויים, והקצפת חלב באמצעות קיטור לצורך הכנת קפוצ'ינו. מפעיל מכונת קפה מקצועי נקרא בריסטה.

מכונות הקפה הראשונות יוצרו בראשית המאה ה-20. בתקופה זו התחרו בענף זה מספר מצומצם של יצרנים. הפרמטר התחרותי המרכזי היה מספר כוסות הקפה אותן ניתן להפיק בזמן נתון. חברת ויקטוריה החזיקה בשיא של 130 כוסות בשעה. בימינו, נמצאות מכונות קפה בשימוש ביתי ובשימוש מסחרי. קיימות מכונות מקצועיות לשימוש בבתי קפה ובמסעדות, ומכונות אוטומטיות לשירות עצמי במקומות ציבוריים או במפעלים. מחירה של מכונת קפה נע בין מאות שקלים למכונה פשוטה ולא ממותגת, ובין אלפי שקלים למכונה תעשייתית איכותית של אחת החברות המובילות בתחום.

טעם הקפה המופק ממכונה מושפע ממספר גורמים: המים שמשתמשים בהם, טריות הקפה, סוג הפולים ואופן קלייתם, עובי טחינת הפולים אשר מוסיף לארומה ולחץ המים אותו מספקת המכונה. פרמטרים מבדלים בין מכונות קפה שונות הם לחץ המים המסופק ותפוקת כוסות הקפה בשעה.

לחץ מכונת הקפה נמדד ביחידות בר. לחץ החליטה האידיאלי הוא 9 BAR.וכך נהג לחלוט קפה במכונות מקצועיות מאז שאקילה גאג'יה החל לחלוט כך ב-1948

סוגי מכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונות ידניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכונות קפה אלה נדחסים מים חמים דרך הקפה הטחון באמצעות הפעלת לחץ ידני דרך מנוף. מכונות אלה פחות נפוצות כיום בשל המומחיות הנדרשת בהפעלתן ורמה האחידות הנמוכה של חליטת הקפה.

עוד סוג מכונת קפה ידנית שהומצא לאחרונה הוא האירופרס (אנ'), שהומצאה על ידי אלן אדלר בשנת 2004. סוג זה משמש בעיקר לטיולים ונסיעות עקב היותו קומפקטי ונוח לנשיאה.

מכונות חצי-אוטומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונות קפה אלה כוללות משאבה, הדוחסת בלחץ את המים החמים דרך הקפה הטחון.

במכונת הקפה, המים מחוממים ל-70 מעלות צלזיוס, ולאחר מכן על המפעיל נותר רק להתחיל ולהפסיק את פעולת המשאבה. קלות הפעלת ואחידות התוצר במכונות אלה הפכו אותן לפופולריות גם בבתי-קפה וגם במטבחים ביתיים.

מכונות אוטומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסף על תכונותיהן של המכונות החצי-אוטומטיות, מכונות אוטומטיות קובעות גם את משך החליטה וכמות המים, ולמעשה את התחלת וסיום פעולת המשאבה.

מכונות סופר-אוטומטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסף על תכונותיהן של המכונות האוטומטיות, מכונות סופר-אוטומטיות גם טוחנות את פולי הקפה הקלויים, ודוחסות מנת קפה בגודל הנדרש. המפעיל צריך רק לדאוג לחיבור המכונה למים (באמצעות מילוי מיכל או חיבור קבוע לצנרת מים) והזנת פולים קלויים למיכל אגירה. שאר פעולות החליטה מתבצעות אוטומטית.

הקצפת חלב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם כי הקצפת החלב איננה חלק מתהליך חליטת הקפה, משקאות קפה רבים, כגון קפוצ'ינו, מכילים חלב מוקצף, ולכן קיים במכונות קפה רבות מנגנון נפרד להקצפת חלב לשם הכנת קפוצ'ינו. הקצפת החלב נעשית באמצעות חימום מים לקיטור והזרמתו דרך זרבובית אל מיכל המכיל חלב קר. הקיטור מחמם את החלב תוך החדרת בועות אוויר, כך שבסופו של התהליך מתקבל חלב חם ומוקצף.

דוחסן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוחסן (Tamper) הוא אביזר עשוי פלסטיק, אלומיניום או עץ, שבאמצעותו דוחסים את מנת הקפה באופן אחיד במסננת. דחיסה אחידה של הקפה היא חיונית כדי לוודא מעבר אחיד של המים דרך הקפה. דחיסה לא אחידה או חזקה מידי תגרום ליצירת "פריצות" במסת הקפה, שרק דרכן יעברו המים, ולמעשה לא יחלטו את כל מסת הקפה. דוחסן צריך להיות שטוח ולהתאים בגודלו לקוטר המסננת.

הזנת קפה למכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר אמצעים להזנת המכונה במנת קפה טחון בת 7 גרם, דחוסה כנדרש.

ידית עם מסנן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מחלקי המכונה הוא ידית, שבראשה מסנן מתכתי. על הבריסטה למלא את המסנן שבקצה הידית בכמות מדודה של קפה טחון, לדחוס אותו באמצעות דוחסן, ולהרכיב את הידית אל גוף המכונה. הרכבת הידית נעשית כך שהמסנן ממוקם מתחת נקודת יציאת המים החמים ונלחץ כנגד גוף המכונה כדי למנוע דליפה שלהם שלא דרך המסנן. לאחר השימוש יש לרוקן את הקפה הטחון הרטוב מהמסנן ולנקות את המסנן.

 • יתרונות השיטה: ניתן להשתמש בכל מקור של קפה טחון. עלות כוס קפה זולה יחסית לאמצעים האחרים.
 • חסרונות: מלכלך. יש לנקות את המסנן לאחר כל שימוש. מנת הקפה נמדדת ונדחסת באופן ידני ונתון לטעויות.

קפסולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קפסולות משומשות של חברת נספרסו. ניתן להבחין בנקבים בחלקים העליונים והתחתונים.
קפסולות משומשות של חברת לוואצה. ניתן להבחין בנקבים בחלקים העליונים והתחתונים.

מנת קפה מדודה ודחוסה כנדרש מאוחסנת בקפסולה חד-פעמית, שבדרך כלל מסופקת על ידי יצרן המכונה. כל יצרן מכונה יכול לקבוע צורה ייחודית לקפסולה של המכונות מתוצרתו. במכונת הקפה ישנו פתח, דרכו יש להכניס את הקפסולה. לאחר הפעלת המכונה הקפסולה מנוקבת, ומעבר מים בתוכנה מבצע את תהליך חליטת הקפה. לאחר השימוש יש לזרוק את הקפסולה הריקה. במכונות מסוימות נאגרות הקפסולות המשומשות במיכל מיוחד, שאותו יש לרוקן כאשר הוא מלא.

 • יתרונות השיטה: אחידות במנת הקפה (מדודה ודחוסה). תהליך לא מלכלך מבחינת המשתמש.
 • חסרונות: יקר יחסית עקב התלות (המוחלטת לעיתים) ביצרן יחיד לאספקת קפסולות מתאימות למכונה. ניתן להשתמש לרוב רק בהיצע הקפסולות של יצרן המכונה.

פוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוד קפה.

מנת קפה מדודה ודחוסה כנדרש מאוחסנת באריזת נייר סינון חד-פעמית, העונה על תקן E.S.E. במכונת הקפה ישנו פתח, דרכו יש להכניס את הפוד, ולאחר מכן הפוד נלחץ לאורך מסלול זרימת המים ונאטם כנגד דליפות. לאחר הפעלת המכונה המים החמים עוברים דרך נייר הסינון והקפה. לאחר השימוש יש לזרוק את הפוד המשומש. תקן E.S.E הוא תקן דה-פקטו בתעשייה. קוטר הפודים בתקן זה הוא 44–45 מילימטר.

 • יתרונות השיטה: אחידות במנת הקפה (מדודה ודחוסה). תהליך לא מלכלך מבחינת המשתמש. תקן מאפשר שימוש בפודי קפה ממגוון יצרנים, בהיבט מגוון טעמים ומחירים תחרותיים.
 • חסרונות: יקר יותר משימוש בקפה טחון בתפזורת.

מבנה מכונת קפה (מסחרית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונת קפה
מכונת קפה
 1. ראשי קפה, אליהם מחברים את ידית המסנן (במכונה ביתית יהיה בדרך כלל ראש יחיד)
 2. ברזי קיטור להקצפת חלב (במכונה ביתית יהיה בדרך כלל ברז קיטור יחיד, אם בכלל)
 3. שעון לחץ דוד קיטור (בדרך כלל אין במכונה ביתית)
 4. שעון לחץ דוד מים (בדרך כלל אין במכונה ביתית)
 5. מד מים בדוד (בדרך כלל אין במכונה ביתית)
 6. כפתורי חליטת אספרסו הניתנים לתכנות (נמצא גם במכונות ביתיות אוטומטיות)
 7. כפתור ברז שירות מים רותחים (בדרך כלל אין במכונה ביתית)
 8. מתג מגש חימום כוסות
 9. מתג הפעלת דוד חימום
 10. מתג מתח ראשי
 11. ברז שירות מים רותחים (בדרך כלל אין במכונה ביתית)
 12. זרבובית קיטור להקצפת חלב
 13. מגש חימום כוסות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכונת קפה בוויקישיתוף