מלאכי בית-אריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית

מלאכי בית-אריה (נולד ב-20 במאי 1937) הוא משורר עברי, חוקר קדמוניות הספר, מומחה לפלאוגרפיה עברית וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, היה מנהל בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי.

פעילותו בתחום השירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית-אריה נולד בפתח תקווה ב-1937. פרסם את שיריו, מסוף שנות החמישים, במוספי הספרות של העיתונות העברית, ובכתבי העת הספרותיים. ספר שיריו הראשון, "הרחובות האלה, ההרים ההם", נדפס בשנת 1963, בלווית ציורים של רפי לביא. בשנת 1967 יצא ספר שיריו "הרי ירושלים וכל הייסורים". וכן פרסם ספר סיפורים לילדים.

פעילותו כחוקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1961 השלים בית-אריה תואר ראשון בלשון ובספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, שם גם למד ספרנות והשלים תואר שני בבלשנות עברית (1963). את הדוקטורט שלו, בהנחיית פרופ' גרשום שלום, השלים ב-1967. משנת 1975 הוא מרצה לפלאוגרפיה וקודיקולוגיה באוניברסיטה העברית, ושימש כמרצה אורח באוניברסיטאות ברחבי העולם.

ב-1965 ייסד את מפעל הפלאוגרפיה העברית ומאז פרסם ספרי מחקר בתחום הפלאוגרפיה העברית, ספרי ביקורת ומהדורות של ספרים עתיקים. בית-אריה כיהן בין 1979 ל-1990 כמנהל בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי בירושלים, וכמנהל מפעל הפלאוגרפיה העברית וקנה לו שם עולמי כמומחה לכתבי יד עבריים עתיקים.

נבחר כחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בשנת 2003. ב-2013 זכה בפרס לנדאו למדעים ולמחקר[1].

גולת הכותרת של פעילותו היא בניית הקודיקולוגיה העברית על יסוד התיעוד המפורט של כל כתבי-היד המתוארכים בספריות העולם. בשנת תשפ"א פרסם בית-אריה ספר מקיף הנושא את השם 'קודיקולוגיה עברית'.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום הספר העברי והפלאוגרפיה כתב בית-אריה חיבור מקיף הנקרא 'קודיקולוגיה עברית'. בנוסף, הוא השתתף בעריכה ובההדרה של ספרים רבים, ביניהם:

  • קולט סיראט, מלאכי בית-אריה ומרדכי גלצר (עורכים), אוצר כתבי יד עבריים מימי הביניים : בציוני תאריך עד שנת ה’ש, ירושלים, מפעל הפלאוגרפיה העברית, תשל"ב-תשמ"ו
  • ‫מפעל הפליאוגראפיה העברית, אסופות כתבים עבריים מימי-הביניים, ירושלים, 1987-2002

בתחום השירה:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]