מלון כמוסות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קבוצת תאים במלון כמוסות.
מראה תא שינה; משמאל למעלה קבוע בתקרה מקלט טלוויזיה.
מלון כמוסות בוורשה, פולין. משמאל הארונות לחפצים ומימין התאים עצמם.

מלון כמוסותיפנית: カプセルホテル; נקרא גם: מלון קפסולות) או מלון פּוֹד, הוא בית מלון המציע אירוח בתאים קטנים המיועדים לשינה בלבד. מלונות מסוג זה קיימים ביפן, סין, בלגיה, וייטנאם, בריטניה, איסלנד, פולין ומקסיקו.[1] בשנת 2022 נפתח מלון כמוסות גם בישראל כחלק מפתיחת רשת מלונות ארצית.[2]

טיפוס זה של מלון פותח ביפן. הוא מבוסס על חללים שבהם ניצבות שורות של תאים, בשתי שורות לגובה. התא פתוח בקצה אחד בלבד. ממדיו הם בקירוב: אורך – 2 מטר, רוחב – מטר אחד, גובה – 1.25 מטר. מסגרתו עשויה פלסטיק או סיבי זכוכית. שמירת פרטיות האורחים מתאפשרת על ידי הורדת מסך או סגירת דלת הקבועים בפתח התא. מדרגות ומעקות הקבועים בחזית הקדמית של התאים מאפשרים טיפוס לתאים שבשורה העליונה.

בנוסף למזרן ומצעים לשינה מצוידים התאים בתאורה עצמאית, במיזוג אוויר, במקלט טלוויזיה הקבוע בתקרת התא, במכשיר רדיו ושעון מעורר (הנשלטים כולם בלוח מתגים אחד) ובשולחן צד צר. במלונות רבים יש רשת אינטרנט אלחוטית.

עישון או אכילה בתוך התאים הם בדרך כלל אסורים. לאורחים במלון לא ניתן להביא את חפציהם לתא השינה ועליהם לאחסנם בארונית חפצים בתוך המלון או מחוץ לו.

מתקני השירותים והמקלחות במלון הם משותפים לכל האורחים. יש בו מכונות אוטומטיות לממכר מזון ושתייה ולרוב גם מסעדה, ולעיתים גם בר, בריכת שחייה ומתקני בידור נוספים.

היתרון העיקרי של טיפוס זה של מלון הוא מחיר הלינה הנמוך בו – כ-25 עד 50 דולר ללילה.

מלון הכמוסות הראשון נפתח בעיר אוסקה בשנת 1979. מלונות אלו קיימים ביפן בקיבולת תאים שונה – החל מ-50 תאים ועד ל-700. המשתמשים בהם הם בעיקר גברים. חלק מן המלונות מארחים גברים בלבד, ויש מלונות שבהם קיימים אגפי שינה נפרדים לשני המינים.

מלונות אלו משמשים בין השאר לשנת לילה של אנשים שאיחרו את נסיעת הרכבת האחרונה לביתם ואנשים שצרכו אלכוהול מעבר למידה המאפשרת נסיעה בטוחה לביתם. מאז המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב-2008 משמשים מלונות כמוסות גם כביתם הקבוע של יפנים רבים שנפגעו מן המשבר ואיבדו את מקומות עבודתם ואת בתיהם. הם שוכרים את תאי השינה מן המלון על בסיס חודשי.[3]

טיפוס זה של מלון לא צבר פופולריות מחוץ ליפן, אם כי בארצות המערב ניתן למצוא מלונות עם גרסאות מרווחות יותר של תא השינה, הכוללות גם תא שירותים ומקלחת נפרדים לכל תא.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]