זאב בלהות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןזאב בלהות
Perot Museum dire wolf 2.jpg
שלד של זאב בלהות
תקופה
פליסטוקן, כ-1,800,000–10,000 שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
תת־סדרה: דמויי כלב
משפחה: כלביים
סוג: כלב
מין: זאב בלהות
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Canis dirus
‏(1858) Leidy
תחום תפוצה
Canis dirus range.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
השוואת גודלו של זאב בלהות לבן אדם
איור המציג 2 מראות אפשריים של זאב הבלהות, אחד מבוסס על מוצא מצפון אמריקה ואחד מדרום אמריקה

זאב בלהות (שם מדעי: Canis dirus) הוא מין טורף נכחד בסוג כלב. הוא קרוב לזאב המצוי, והיה שכיח באזור צפון ודרום אמריקה. הוא חי בתקופת הפליסטוקן, לפני 125,000 עד 10,000 שנים, אז נכחד.

גילוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המין התגלה בעיירה במדינת אינדיאנה בקיץ 1854, כאשר נהר אוהיו היה בשפל. העצמות שהתגלו הועברו לפליאונטולוג ג'וזף ליידי (Leidy), שקבע כי זהו מין חדש של זאב שנכחד.

זאב הבלהות ידוע בעיקר בשל נוכחותו המרובה בבורות הזפת בלה בריאה שבקליפורניה. מאובנים מיותר מ-3,600 זאבים נמצאו שם, יותר מכל יונק אחר. המספר הגבוה מרמז שזאב הבלהות, כמו זאבים מודרניים וכלבים, כנראה צדו בלהקות. הדבר גם נותן תובנה על הלחצים שהיו על המין קרוב לזמן היכחדותו.

אנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאב הבלהות היה גדול יותר מהזאב המצוי, והגיע לאורך ממוצע של 1.5 מטר ולמשקל שנע בין 50 ק"ג ל-79 ק"ג. למרות מאפיינים דומים לזאב המצוי, היו הבדלים מהותיים בין שני המינים הללו. הרגליים של זאב הבלהות היו מוצקות יותר וקצרות יותר ביחס לגופו מאלו של הזאב המצוי. כמו כן מעטפת המוח שלו הייתה קטנה יותר מזה של זאב מצוי באותו הגודל.

שיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיניים שלו היו דומות לאלו של הזאב המצוי, אך גדולות במקצת.

פליאונטולוגים רבים העריכו כי השיניים הגדולות יחסית נועדו למחוץ עצמות. אולם, מדענים אחרים הצביעו על כך שכוח הנשיכה שלהם היה זהה לזה של כלביים אחרים כמו זאב ערבות או זאב טלוא, דבר המצביע על אותה התזונה. שיני זאב הבלהות היו חסרות את ההתאמות הנדרשות לריסוק עצמות, כמו אצל צבועים לדוגמה. הסברה הקיימת היא שהם הרגו, בדומה לקרוביהם הקטנים יותר, על ידי רצף של נשיכות לא עמוקות, דבר המצביע גם על התנהגות חברתית ברורה.

אבולוציה והכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור של זאב בלהות. צ'ארלס ר. נייט

תיעוד מאובנים מצביע על כך שהסוג כלב התפתח בצפון אמריקה מהסוג הקטן, הדומה לשועל, לפטוקיון (Leptocyon) בנקודת זמן כלשהי בסוף תקופת המיוקן לפני כ-10-9 מיליוני שנים, ביחד עם 2 הסוגים שועל אפור ושועל. הכלביים התפשטו במהרה לאסיה ואירופה והפכו לאבותיהם של הזאבים, שועלים, תנים ושועלי ראקון. לאחר מכן הם התפשטו גם לאפריקה ודרום אמריקה.

Canis armbrusteri[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך 9 מיליון שנה חלו התפתחות וגיוון רב בזאבים של צפון אמריקה, כשבערך אמצע תקופת הפליסטוקן המין C. armbrusteri הופיע, וקיימות הוכחות טובות שזאב הבלהות התפתח ממין זה. בהדרגה זאב הבלהות החליף אותו ותחום תפוצתו קטן רק לאזורים של דרום מזרח ארצות הברית ובפרט לפלורידה. בזמן הזה, תחום תפוצתו של זאב הבלהות התפשט והוא גם היגר למרכז ודרום אמריקה, שם מאובנים שלו מתועדים לסוף תקופת הפליסטוקן.

קרבה לזאב המצוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות קרבתו הקרובה לזאב המצוי ולמינים אחרים, זאב זה אינו אב קדמון לאף מין הקיים כיום. בשונה מהזאב המצוי, שמקורו מאירואסיה, זאב הבלהות התפתח ביבשת צפון אמריקה, ביחד עם זאב הערבות. שני המינים התקיימו זה לצד זה בצפון אמריקה לפני כ-100,000 שנה.

נוכחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאב הבלהות היה מצוי בשפע בתקופת הפליסטוקן. בערך לפני 10,000 שנים הוא נכחד ביחד עם מרבית החי בצפון אמריקה. במהלך סוף תקופת הפליסטוקן (לפני כ-300,000 שנה) הזאב המצוי חצה לתוך צפון אמריקה והתחרה עם זאב הבלהות. מבערך לפני 16,000 שנה, ביחד עם סוף עידן הקרח האחרון והופעת האדם בצפון אמריקה, מרבית היונקים הגדולים, מהם ניזון זאב הבלהות, החלו להיכחד. בהיותו איטי משאר מיני הזאבים ביבשת, בייחוד מהזאב המצוי והזאב האדמוני, הוא לא יכל לצוד את סוגי הטרף המהיר ששרדו, ונאלץ לחיות מפגרים. לפני כ-10,000 שנה הוא נכחד ביחד עם שאר היונקים הגדולים.

בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאבי בלהות קיימים בסדרת ספרי הפנטזיה "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. הספרים הפכו לסדרת טלוויזיה מצליחה בשם משחקי הכס. בסדרה זאבי הבלהות מוצגים כגדולים וחכמים, והם הסמל של בית סטארק, אחת ממשפחות האצולה השולטות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]