מריה כריסטינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מריה כריסטינה עם שלושת ילדיה

מריה כריסטינה דזירה הנרייטה פליסיטס (Maria Christina Désirée Henriette Felicitas‏; 21 ביולי 1858 - 6 בפברואר 1929) הייתה מלכת ספרד ועוצרת הכס הספרדי ממות בעלה, אלפונסו השנים עשר, מלך ספרד ב-25 בנובמבר 1885 ועד הגיעו של בנה, אלפונסו השלושה עשר, מלך ספרד לבגרות, ב-7 במאי 1904.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כריסטה, כפי שכונתה על ידי משפחתה, נולדה בטירת זִ'ידְלוֹכוֹבִיצֶה (Židlochovice) ליד העיר ברנו שבמוראביה. אביה היה הארכידוכס קארל פרדיננד.

ב-29 בנובמבר 1879 נישאה למלך ספרד אלפונסו השנים עשר והייתה לאשתו השנייה.

שלושת ילדיו החוקיים היחידים היו ילדיה:

בעת מותו של אלפונסו השנים עשר משחפת, הייתה מריה כריסטינה הרה, בתה, מריה דה לאס מרסדס, הייתה למלכה-למעשה ומריה כריסטינה הפכה לעוצרת. העובדה שמין היילוד לא היה ידוע גרמה לחוסר ודאות, כיוון שלו הייתה יולדת בת הרי שמריה דה לאס מרסדס הייתה מוכרזת כמלכה. כיוון שנולד בן, הפך הוא מרגע לידתו למלך אלפונסו השלושה עשר. עם זאת המשיכה אמו, מריה כריסטינה, לשמש כעוצרת עד הגיעו לבגרות.

כעוצרת ולאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת שלטונה, שהייתה סמלית בעיקרה, חתרה לקרב בין המעמד הצומח ורב ההשפעה של הבורגנות העשירה, בפרט בקטלוניה, לבין בית המלוכה, שיאה של מגמה זו היה באירוח התערוכה העולמית של ברצלונה ב-1888.

במשך רוב התקופה כיהן כראש ממשלת ספרד וכאיש אמונה הקרוב ביותר פרחדס מטאו סגאסטה (Práxedes Mateo Sagasta) מן המפלגה הליברלית. תקופה זו ידועה בהיסטוריה של הפוליטיקה הספרדית כ"אל טורנו פסיפיקו" (תור השלום) ונחשבת לדמוקרטית למדי.

בתקופת שלטונה התחוללה מלחמת ארצות הברית-ספרד, בה הפסידה ספרד את מושבותיה בים הקריבי (קובה ופוארטו ריקו) ובאוקיינוס השקטפיליפינים ומיקרונזיה).

עם הגיעו של בנה לבגרות הפכה מריה כריסטינה למלכה האם של ספרד.

היא נפטרה בארמון המלוכה במדריד ונקברה באסקוריאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]