מרכז הספר והספריות בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרכז הספר והספריות בישראל
סמליל "מרכז הספר והספריות בישראל"
סוג: עמותה
שנת הקמה: 1976
משרד ראשי: ברוך הירש 22 בני ברק
ICL.org.il

מרכז הספר והספריות בישראל (בעבר, "מרכז ההדרכה לספריות בישראל" ועוד קודם לכן, "מרכז ההדרכה לספריות ציבוריות") הוא שמה של עמותה הפועלת לקידום וטיפוח הספריות, הספרנות בכלל, המידענות ותרבות הספר והקריאה בישראל. המרכז פועל כגוף עצמאי המתמחה במתן שירות מקצועי לספריות, לספרנים, לעוסקים בתחום המידע ולענף המוציאים לאור בישראל. בנוסף, יוזם המרכז מפעלי ספרות לעידוד היצירה הספרותית והיוצרים בישראל, המצויים במרכז השיח התרבותי בארץ.

אופן הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל מרכז ההדרכה לספריות בישראל שימש את העמותה בשנים 1995-2015

מרכז ההדרכה לספריות ציבוריות נוסד בשנת 1976 ביוזמתו של קורט דוד וורמן[1]. והוא מספק שירותים ומוצרים המופצים ליותר מ-5,000 ספריות וארגונים בארץ ולמעלה מ-6,000 ספרנים ומידענים. המרכז הוקם כגוף המגזר השלישי לאחר אישור חוק הספריות הציבוריות 1975 בשיתוף בין שלשה גופים שחברו יחדיו: המחלקה לספריות במשרד החינוך והתרבות, אס"י [2] ארגון ספרני ישראל שהשתייך להסתדרות העובדים הכללית, ובית הספר לספרנות, מידע וארכיונאות באוניברסיטה העברית בירושלים, המרכז הוקם על פי מודל סקנדינבי של ארגון גג ארצי, הדואג לאינטרסים המשותפים של כל הספריות. המרכז היה מופקד על ניהול תקציבי הרכישה של הספריות.

מאז יסודו ישב מרכז ההדרכה בירושלים בתחילה ברחוב כורש 14 ולאחר מכן ברחוב החבצלת 5 בירושלים וזאת בסמיכות לבנין לב רם שבו שכן משרד החינוך ובסמיכות לבית הדואר המרכזי בירושלים שממנו נשלחו הפרסומים המקצועיים וציוד לעיבוד ספרני לספריות ולספקים ברחבי הארץ. בנוסף הפעיל המרכז שירות קטלוג מרכזי ממשרדו אשר שכן בחנות של רשת "ספרי" ברחוב נחלת בנימין בתל אביב שהייתה בבעלות הסתדרות העובדים בישראל וספקה לספריות את הספרים כשהם מוכנים להעמדה על המדף לפי הנחיות מרכז ההדרכה. בשנות השמונים עבר משרד הקטלוג של המרכז למבנה ההנהלה ומחסן הספרים המרכזי של "סטימצקי" שבאזור התעשייה של בני ברק.

בשנת 1985 חבר מרכז ההדרכה לספריות ציבוריות לסמינר אורנים לפתיחת התכנית לתואר "ספרן מורשה" שהחליפה את ההכשרה המקצועית ספרנית של אס"י שהייתה נהוגה עד אז. התכנית אושרה על ידי המועצה לספריות.

עם התפתחות מחשוב הספריות ורשת האינטרנט החליטה[3] האספה הכללית של המרכז לשנות את שם העמותה למרכז ההדרכה לספריות בישראל. הושם דגש על קורסים מקצועיים מוכרים לגמול השתלמות, הוכנה תכנית להקמת קטלוג מרכזי ממוחשב לספריות הציבוריות בישראל והתקיימו מכרזים לאספקת מוצרים ושרותים לספריות בתנאים הטובים ביותר. בעשור השני של שנות האלפיים, יושב המרכז בבניין משרדים בבני ברק הכולל כיתות לימוד.

מרכז הספר והספריות בישראל הוא גוף ללא כוונות רווח הנהנה מתמיכת משרד המדע, התרבות והספורט. המרכז חבר בארגונים הבינלאומיים IFLA ו-ROTNAC.

מרכז הספר והספריות מוציא לאור את כתב העת "מידעת", ממשיכו של "יד לקורא".

מנכ"ל מרכז הספר והספריות הוא צביקה מאיר. קדמו לו בתפקיד המנכ"לים של מרכז ההדרכה לספריות בישראל שמואל שם-טוב, אורלי און וד"ר איריס חי והמנכ"לים של מרכז ההדרכה לספריות ציבוריות ד"ר בועז לזינגר וגד רוזנבלט המנכ"ל המייסד.

תפקידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מאגרי מידע ביבליוגרפיים - הפקה, עדכון ותחזוקה של מאגרי מידע ביבליוגרפיים, קִטלוג ומיון מקצועי של ספרים היוצאים לאור בישראל (משנת 1948)
 • הדרכה והשתלמויות
 • כנסים - הפקת כנסים מקצועיים שנתיים: כנס הספרנים ("מולטי-ידע") וכנס מנהלי הספריות
 • ייעוץ מקצועי לספריות - מתן עזרה באמצעות מומחים בתחומים מגוונים כמו מיחשוב, תקשורת, אדריכלות, עיצוב ורכש
 • פרסומים מקצועיים - הוצאה לאור של כתבי-עת וספרות מקצועית בנושאי מידע וספרנות
 • Depo Library - ריהוט וציוד נילווה לספריה – אספקת ציוד וריהוט ספרני מן המדף או לפי הזמנה מיוחדת
 • פורום - פורום השולחן העגול לספרנים ומידענים
 • מפעלי ספרות - עידוד ותמיכה ישירה בכתיבה ובהפקה של כתבי עת ותרגומים, בשילוב רכישה והפצת הספרים לספריות
 • מפעל קסת לספרות ביכורים - ליווי סופרים ומשוררים בצעדיהם הראשונים של הוצאת ספרי ביכורים על ידי עורך מנוסה
 • מספרי תקן בינלאומיים - המרכז הוא הנציג הבלעדי של הארגונים הבינלאומיים לאספקת מספרים לפי התקן הבינלאומי: ISBN – לספרים, ISSN – לכתבי עת ו-ISMN ליצירות מוזיקליות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יד לקורא, כ"ב עמ' 86
 2. ^ אירן ושמואל סבר, הספרייה בחברה עמוד 269, מרכז ההדרכה לספריות בישראל מהדורה שנייה, תשנ"ז
 3. ^ פרוטוקול מישיבת האספה הכללית שהתקיימה ביום שלישי 14.9.93 רשמה איריס חי