משבר בני הערובה בשגרירות ישראל בבנגקוק (1972)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משבר בני הערובה בשגרירות ישראל בבנגקוק, אשר התקיים ב-28 בדצמבר 1972, היה פיגוע מיקוח שבוצע בבניין שגרירות ישראל בבנגקוק, אשר במהלכו חמושים החזיקו את חברי צוות שגרירות ישראל כבני ערובה. לאחר 19 שעות של משא ומתן, החוטפים הסכימו לעזוב את השגרירות ובתמורה הם הוטסו בביטחה למצרים. הפיגוע בוצע על ידי חוליית חמושים פלסטינית שהשתייכה לארגון "ספטמבר השחור".

לאחר משא ומתן ממושך עם החוטפים שנמשך כיממה האירוע הסתיים בשחרור החטופים ללא שימוש בכח וללא נפגעים. הדבר התאפשר בין השאר הודות להתערבותו של ראמה התשיעי, מלך תאילנד, ושיתוף הפעולה הנדיר עם השגריר המצרי.

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 בדצמבר 1972 הסתננו שני מחבלים פלסטינים שהשתייכו לארגון ספטמבר השחור אל בניין שגרירות ישראל בבנגקוק שבתאילנד. המחבלים ניצלו את העובדה שבתאילנד צוין טקס ההכתרה של יורש העצר התאילנדי ולכן המדינה כולה הייתה נתונה ביום שבתון והשגרירות שהייתה אמורה להיות סגורה הייתה פתוחה על מנת לאפשר חפיפה בין שני הדיפלומטים הישראלים וצוותם.

לאחר ששני המחבלים הראשונים היו בתוך הבניין, שני מחבלים נוספים חברו אליהם לאחר שטיפסו מעל לחומה המקיפה את בניין השגרירות כשהם נושאים עמו מקלעים. לאחר מכן השתלטה החוליה על השגרירות.

המחבלים העבירו את בני הערובה לקומה השנייה של הבניין ולאחר מכן הפיצו את דרישותיהם. המחבלים דרשו ש-36 אסירים ישוחררו מבתי הכלא בישראל, בהם הטרוריסט היפני קוזו אוקמוטו שעמד בראש חוליית מחבלים מתאבדים שביצעה את הטבח בנמל התעופה לוד והמחבלים שנותרו בחיים בתום מבצע איזוטופ. כמו כן, איימו המחבלים לפוצץ את השגרירות במידה ודרישותיהם לא יענו עד ה-29 בדצמבר בשעה 08:00.

לאחר 19 שעות של משא ומתן, שכלל התערבות ישירה של מלך תאילנד בעצמו, הושג הסכם עם החוטפים אשר במסגרתו הובטח לחוטפים כי הם יועברו בביטחה במטוס, שסופק על ידי מועמר קדאפי, לקהיר ובתמורה הם יעבירו את בני הערובה לרשויות של תאילנד.

בין החטופים היו:

פנחס לביא - שימש בזמן החטיפה בתפקיד דיפלומט ולימים הפך שגריר בעצמו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]