מבצע יונתן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבצע יונתן
Operation Thunderbolt. IV.jpg
לוחמי סיירת מטכ"ל עם שובם ממבצע יונתן באחד ממטוסי ההרקולס שהשתתפו במבצע עם המרצדס ששימש אותם בפשיטה
תאריך התחלה: 4 ביולי 1976
תאריך סיום: 4 ביולי 1976
מקום: אנטבה, אוגנדהאוגנדה  אוגנדה
0°02′42″N 32°26′36″E / 0.045°N 32.443333333333°E / 0.045; 32.443333333333 
תוצאה: חילוץ בני הערובה הישראליים
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל  ישראל

החזית העממית לשחרור פלסטיןהחזית העממית לשחרור פלסטין החזית העממית לשחרור פלסטין - מבצעים חיצוניים
אוגנדהאוגנדה  אוגנדה

ראשי מדינה
Emblem of Israel.svg יצחק רבין  אוגנדהאוגנדה אידי אמין 
מפקדים
כוחות

כ-100 חיילים ישראליים

7 חוטפים
למעלה ממאה חיילים אוגנדיים

אבדות

ישראל:
1 חייל הרוג
5 פצועים
3 בני ערובה הרוגים
6 בני ערובה פצועים

חוטפים:
7 חוטפים הרוגים
אוגנדה:
45 הרוגים
30-11 מטוסים הושמדו

המפגש בין ניצולי מבצע יונתן לבני משפחותיהם עם הגיעם ללוד.

מבצע יונתן או מבצע אנטבה (כינויו הצבאי של המבצע היה בהתחלה "כדור הרעם") הייתה פעולת פשיטה צבאית שביצע צבא הגנה לישראל באוגנדה ביום ראשון, 4 ביולי 1976 (ו' בתמוז ה'תשל"ו), במטרה להציל 105 נוסעים יהודים, ישראלים ואנשי צוות מטוס אייר פראנס, שנחטפו על ידי טרוריסטים גרמנים ופלסטינים, במהלך טיסתם מישראל לצרפת. למרות התבצרותם של החוטפים במדינה עוינת, כמעט כל החטופים חולצו בשלום. במהלך המבצע נהרגו שלושה בני ערובה וכן מפקד סיירת מטכ"ל, יונתן נתניהו, ובעקבות זאת נקרא המבצע על שמו.

חטיפת המטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטבה בדרום אוגנדה שוכנת לחופי אגם ויקטוריה. בתוכניות המוקדמות עלה הרעיון להגיע לאנטבה דרך האגם.

ביום ראשון ה-27 ביוני 1976 (כ"ט בסיוון ה'תשל"ו) נחטף מטוס איירבוס A300 של חברת התעופה הצרפתית אייר פראנס, בטיסה 139 מנתב"ג לפריז. המטוס נחטף לאחר שערך חניית ביניים בנמל התעופה של אתונה. במטוס שהו באותה עת 248 נוסעים ו-12 אנשי צוות.

החוטפים היו שני מחבלים גרמנים, חברי "תאי המהפכה", ושני מחבלים פלסטינים, חברי החזית העממית לשחרור פלסטין-מבצעים חיצוניים:

 • וילפריד בזהגרמני, מפקד חוליית חוטפי המטוס. בעל עבר עשיר בפעילות בארגוני השמאל הקיצוני בגרמניה המערבית וברשת הטרוריסט קרלוס באירופה. הצטרף לארגון של ודיע חדאד והתנדב לביצוע הפעולה.
 • בריגיטה קוהלמן – גרמנייה, ידידה של בזה. מתנדבת וחברה בארגונו של חדאד. בעלת עבר עשיר כאנרכיסטית וחברה פעילה בחוליית חוטפי המטוס.
 • ג'איל אל-ערג'ה – ממוצא ערבי, מפקד הפעילות הפוליטית של החזית באמריקה הלטינית. שולב מדי פעם במבצעים ובפיגועים של ארגונו של חדאד.
 • עבד אל-לטיף עבד אל-ראזק אל-סמראי – ממוצא עיראקי. בעל עבר עשיר בפעילות מבצעית חבלנית, במיוחד באירופה, מטעם ארגונו של ודיע חדאד[1].

החוטפים אילצו את הטייסים להנחית את המטוס בבנגאזי שבלוב, שם המטוס חנה במשך שבע שעות, תודלק ושם הצטרפו אל החוטפים עוד 3 מחבלים פלסטינים. נוסעת בשם פטרישיה היימן, אחות במקצועה, הייתה בדרכה ללוויית אמה בלונדון והתחזתה לאישה הרה העוברת הפלה כדי להשתחרר מהמטוס החטוף. פטרישיה, בעלת אזרחות ישראלית ואזרחות בריטית, עשתה שימוש בדרכון הבריטי שלה וכך יצאה מהמטוס החטוף בעצירת התדלוק. המחבלים הורו לטייס לטוס לאנטבה שבאוגנדה, מרחק של כ-3,800 קילומטרים מישראל.

ביום השלישי לחטיפה, 29 ביוני, ריכזו החוטפים את הישראלים והיהודים שבין הנוסעים באולם הנוסעים של הטרמינל הישן בשדה התעופה של אנטבה ושיחררו את יתר הנוסעים. חטופים יהודים רבים סיפרו שהפרדתם משאר הנוסעים לקולן של פקודות בגרמנית יצרו אצלם תחושת אי נוחות.

קברניט המטוס הצרפתי, מישל בקוס, התעקש להישאר עם נוסעיו החטופים, מתוך אחריותו לשלומם. יחד איתו נשאר כל צוות המטוס. בעקבות מעשה זה, קיבל הקברניט אות הוקרה מראש הממשלה, יצחק רבין.

את המגעים בשם ממשלת ישראל מול ממשלת צרפת ניהלו שגריר ישראל בצרפת בזמן הפעולה, מרדכי גזית, והיועץ הביטחוני סמי דוגן.

דרישות החוטפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינת ישראל ניהלה מגעים עם שליט אוגנדה אידי אמין, ששיתף פעולה עם החוטפים.

החוטפים דרשו את שחרורם של 53 טרוריסטים, ביניהם 40 מחבלים הכלואים בישראל, 5 מחבלים הכלואים בקניה, 6 אנרכיסטים הכלואים בגרמניה, אנרכיסטית הכלואה בשווייץ ואנרכיסטית הכלואה בצרפת. בנוסף לכך הם דרשו כופר כספי תמורת בני הערובה.

הם הציבו אולטימטום, שאם לא יענו דרישותיהם עד יום חמישי, 1 ביולי, יוצאו להורג שני חטופים בכל שעה, עד שדרישותיהם יענו, או עד שכל בני הערובה ימותו. תוך כדי משא ומתן הסכימו המחבלים להאריך את מועד האולטימטום ל-4 ביולי.

מבצע ההצלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחקיר חיל האוויר על מבצע אנטבה
שחזור מבצע יונתן לשחרור בני הערובה מאנטבה שנערך בבח"א 27 לרגל 25 שנה למבצע
קבלת הפנים לחטופי אנטבה

במקביל למשא ומתן לשחרור החטופים, ולמרות התנגדות הרמטכ"ל, בדרגים הנמוכים יותר הועלו הצעות שונות של תקיפה, ביניהן הנחתת כוח משייטת 13 באגם ויקטוריה הסמוך לאנטבה. התכנון הזה לא יצא לפועל, בגלל חשש שחיל האוויר האוגנדי או אזרחים מאוגנדה יזהו אותם. רעיון אחר שעלה היה לכבוש את אנטבה כולה. צה"ל תכנן מבצע חילוץ על סמך נתוני המודיעין על שדה התעופה באנטבה, וכן בהתבסס על מידע מודיעיני שהתקבל מחטופים נתינים זרים ששוחררו ובהם גם נינט מורנו, סבתו של עמנואל מורנו[2]. מורנו, יהודיה קנדית אשר הייתה בין החטופים ולא זוהתה כיהודיה על ידי החוטפים, ציירה את החטופים היהודיים, ומאחוריהם את דיוקנם של החוטפים, מבנה הטרמינל ובית הנתיבות בו שהו החטופים. היא שוחררה יחד עם שאר הנוסעים הזרים, דרשה להיפגש עם אנשי "המוסד" בצרפת והעבירה להם את הציורים עם דיוקני המחבלים, דבר שהקל מאוד על החיילים בזיהוי המחבלים בשעת הפעולה. בנוסף, הכינה מפה של מבנה הטרמינל בו שהו החטופים, דבר אשר הקל על תכנון המשימה והצבת הכוחות בשטח, ותיעדה את מיקום החטופים והחוטפים וזמני החלפת המשמרות ביניהם.

כמפקד המבצע מונה תא"ל דן שומרון, קצין חי"ר וצנחנים ראשי (קחצ"ר). לצדו בצוות המתכננים היו סגן מפקד סיירת מטכ"ל רס"ן מוקי בצר, אל"ם אהוד ברק, אל"ם שי תמרי, סא"ל חיים אורן וסא"ל רן בג[3]. אנשי המוסד, בפיקוחו של מייק הררי שחדר לשדה התעופה במסווה של איש עסקים איטלקי, שלמה גל ועוד, השתתפו בצוות בדיקת ההתכנות לקראת מבצע אפשרי; הם הפיקו צילום אוויר של נמל התעופה באוגנדה, ומידע על סימון המסלולים שהיה חיוני להנחתת מטוסי התובלה[3][4], על כך קיבל הררי את עיטור המודיעין הגבוה ביותר של ישראל[5]. יוני נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל, היה בסיני בעת תכנון הפעולה וכאשר תכנון הפעולה היה בשלבים האחרונים הוא הצטרף לצוות המתכננים ומונה למפקד הכח של הסיירת במבצע.

ראש הממשלה יצחק רבין לא מיהר לאשר מבצע צבאי ושקל חלופות אחרות. שר הביטחון שמעון פרס הטיל על הצבא למצוא תוכנית, והוא, יחד עם שרים נוספים, תמך בפעולת חילוץ באמצעות צה"ל עוד בטרם הוצגה תוכנית החילוץ המעשית. רבין פסל את התוכניות הראשונות שהוצגו בפניו, אולם כאשר הונחה בפניו תוכנית מפורטת של צה"ל לחילוץ החטופים, הוא ערך הצבעה בממשלה שבה רוב מוחץ תמך בתוכנית החילוץ. גם בצה"ל היו הדעות חלוקות - הרמטכ"ל מוטה גור התנגד בתחילה נמרצות לכל תוכנית פעולה צבאית, שבה תמכו האלופים בני פלד ויקותיאל אדם. למעשה, רבין אישר את היציאה לדרך ברגע שהתקבל האישור של אהוד ברק לגבי נחיתת התדלוק בקניה, עוד לפני שהממשלה אישרה את התוכנית. ראש הממשלה אף התקשר לרב עובדיה יוסף איתו היה ביחסים חמים, על מנת לקבל אסמכתא הלכתית לביצוע המבצע בשבת. הרב השיב לאלתר שמאחר שמדובר בפיקוח נפש, הדבר מותר ואף ברכו שהמבצע יסתיים בהצלחה[6].

ב-3 ביולי המריאו ארבעה מטוסי C-130 הרקולס ("קרנף") של חיל האוויר משדה התעופה באופירה וטסו לאנטבה. רק כשכבר היו מעל אתיופיה התקבל אישור הממשלה למבצע. באופן רשמי דובר על כך שאם הממשלה לא תאשר, המטוסים יחזרו על עקבותיהם.

עיקרי התוכנית היו הטסת מטוסי הרקולס משדה התעופה באופירה שבסיני ליעד באוגנדה תוך חמיקה ממכ"ם אויב, כשחלק מהטיסה מעל ים סוף בניסיון לחקות טיסות אזרחיות, להנחית את הכוח התוקף בעקבות מטוס תובלה בריטי שהיה אמור לנחות במוצ"ש בשעה 23:20, להתקרב לטרמינל במכונית מרצדס דמוית זו של מנהיג אוגנדה אידי אמין דאדא (שיצא לכנס באיי מאוריציוס ומשם ניהל את המשא ומתן מול ישראל), להשתלט על הטרמינל ולהרוג את המחבלים (בתוך שתי דקות מרגע תקיפת האולם בו שוהים החטופים), תוך התעלמות ככל האפשר מהחיילים האוגנדים, שיתוק חיל האוויר האוגנדי על ידי פיצוץ מטוסי הקרב שלהם על ידי כוח שיגיע במטוס השני, ולבסוף הנחתת המטוס השלישי והעברת הנוסעים אליו. בחזרה, תוכננה עצירת תדלוק קצרה בניירובי שבקניה. נחיתת המטוסים הנוספים התאפשרה על ידי הפלת מקלות סטיק-לייט מהמטוס הראשון, וכן על ידי צוות ייעודי שהדליק פנסים לאורך המסלול.

בעלי תפקידים במבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרג מדיני

מס"ד שם ושם משפחה תפקיד
1 יצחק רבין ראש הממשלה
2 שמעון פרס שר הביטחון
3 יגאל אלון שר החוץ

דרג מבצע

מס"ד דרגה שם ושם משפחה תפקיד
1 רא"ל מרדכי (מוטה) גור ראש המטה הכללי
2 אלוף יקותיאל אדם סגן ראש המטה הכללי
3 אלוף בני פלד מפקד חיל האוויר
4 תא"ל דן שומרון קצין חי"ר וצנחנים ראשי
5 תא"ל רפי הר-לב ראש להק מודיעין
6 אל"ם מתן וילנאי מפקד חטיבת הצנחנים
7 אלוף (במיל') יצחק חופי ראש המוסד

הכוחות המשתתפים וסדרי הכוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • כוח יוני

מפקד הכוח: סא"ל יונתן נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל.

משימות:

 1. השתלטות על הטרמינל הישן.
 2. הריגת המחבלים
 3. שחרור בני הערובה.
 4. אבטחה היקפית באמצעות ארבעה נגמ"שי בי.טי.אר בפיקודו של רס"ן שאול מופז.

הכוח כלל 66 לוחמים.

מרכיבי הכוח וסדרי הכוחות
מס"ד שם הכוח מפקדים/בעלי תפקידים משימה סד"כ
1 חוליית הפיקוד יוני נתניהו, מפקד הכוח של סיירת מטכ"ל תנועה עם הכוח הפורץ שתכלול גם את אליק רון
2 הכוח הפורץ רס"ן מוקי בצר, מפקד כוחות המילואים של סיירת מטכ"ל הכוח כלל מכונית מרצדס ושני רכבי לנדרובר.
3 כוח אבטחה נייד רס"ן שאול מופז, סגן מפקד סיירת מטכ"ל הכוח כלל נגמ"שי BTR-40
 • כוח מתן

מפקד הכוח: אל"ם מתן וילנאי, מפקד חטיבת הצנחנים.

משימות:

 1. סימון מסלול הנחיתה
 2. השתלטות על הטרמינל החדש ומגדל הפיקוח
 3. תדלוק המטוסים ולהיות כוח עתודה לכוח הפורץ

הכוח כלל 79 לוחמים ואנשי חיל האוויר.

מרכיבי הכוח וסדרי הכוחות
מס"ד שם הכוח מפקדים/בעלי תפקידים משימה סד"כ
1 חפ"ק מתן וילנאי, קמב"ץ, קצין קשר, קצין מודיעין, רופא, שני קשרים ונציג חיל האוויר לטיפול בנושא התדלוק
2 כוח נחמיה סא"ל נחמיה תמרי, מפקד גדוד 890 השתלטות על הטרמינל החדש כלל 15 לוחמים
3 כוח שמוליק סא"ל שמואל ארד, מפקד גדוד 202 השתלטות על חלקה הצפוני של רחבת החנייה והתדלוק למטוסים כלל 14 לוחמים
4 כוח דורון רס"ן דורון אלמוג, מפקד סיירת צנחנים השתלטות על מגדל הפיקוח כלל 6 לוחמים
5 כוח נלי סרן נלי פקר, מפקד פלנ"ט צנחנים השתלטות על חלקה הדרומי של רחבת החנייה והתדלוק למטוסים כלל 16 לוחמים
6 כוח טלי סגן טלי ורדי מפלס"ר צנחנים סימון מסלולים ולאחר מכן סיוע בהשתלטות על מגדל הפיקוח כלל 4 לוחמים
7 כוח נחשון סגן נחשון שזר מפלס"ר צנחנים לשמש עתודה ולסייע בתדלוק כלל 6 לוחמים
8 כוח רן סא"ל רן בג, ראש ענף לוחמה בטרור מציאת פתחי התדלוק ואבטחת צוות חה"א בעת תדלוק המטוסים כלל 4 לוחמים וכן מתדלקים מחיל האוויר
 • כוח אורי

מפקד הכוח: אל"ם אורי שגיא, מפקד חטיבת גולני

משימות:

 1. לשמש עתודה לשאר הכוחות
 2. העלאת בני הערובה למטוסים
מרכיבי הכוח וסדרי הכוחות:
מס"ד שם הכוח מפקדים/בעלי תפקידים משימה סד"כ
1 חפ"ק כלל את אורי שגיא, קצין מודיעין, קצין קשר, רופא ושני קשרים
2 כוח פינוי רון שכנר, מפקד פלוגה בגדוד 12 לקלוט את החטופים והנפגעים ולהעלותם למטוס מס' 4 מנה 6 לוחמים
3 צוות לוחמים רס"ן גבי אופיר, סגן מפקד גדוד 13 מנה 12 לוחמים
4 צוות לוחמים סרן אפי איתם, מפקד סיירת גולני מנה 12 לוחמים
5 צוות לוחמים סגן רמי אמיר, מפקד פלוגה בגדוד 12 מנה 12 לוחמים

מפקדי המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד המבצע בשטח היה קצין חי"ר וצנחנים ראשי, תא"ל דן שומרון. מפקד הכוח האווירי היה הטייס עמי איילון.

קברניטי מטוסי ההרקולס היו:

מפקד טייסת 131 ("הציפור הצהובה") סא"ל יהושע (שיקי) שני, אריה עוז, נתן דביר, ואמנון הליבני ששהה תקופת מה באוגנדה והכיר את השדה הישן בו שהו החטופים. מיכאל בן-יוסף - טייס הרקולס מספר 2.

חפ"ק המבצע

על ניהול המבצע מחדר פיקוד במטוס בואינג 707 הופקד אלוף בני פלד.

דרגה שם ומשפחה תפקיד
אלוף יקותיאל (קותי) אדם ראש אג"ם
אלוף בני פלד מפקד חיל האוויר הישראלי
רס"ן אהרן זאבי-פרקש נציג מודיעין אוויר (נח"א)
סרן עמי אלעזרי מפקד צוות 8200 וקב"ר

חפ"ק רפואה

על ניהול המבצע בהיבט הרפואי במטוס בואינג 707 הופקד סא"ל ד"ר ערן דולב.

דרגה שם ומשפחה תפקיד
סא"ל ד"ר ערן דולב ראש הצוות הרפואי
סא"ל ד"ר יוסף פקטור רופא חיל האוויר וצוות רופאיו
רס"ן ד"ר אפרים סנה ראש הצוות הרפואי של החפ"ק הקדמי
תא"ל גיורא מרטונוביץ'

משתתפים נוספים:

חטיבת גולני: גבי אשכנזי[7], רס"ן שלום בן-משה.

חטיבת הצנחנים: גיורא איילנד[8] אריה נייגר, מתי הררי וישי בר[9].

סיירת מטכ"ל: אודי שלוי[10], פנחס בוכריס, עמוס בן אברהם, דני ארדיטי, רז גור אריה, עמר בר-לב, תמיר פרדו[11] ויפתח רייכר-עתיר[12].

צוות האזנה מיחידה 8200: ב-1 ביולי 1976 קיבלה יחידה 8200 את הפקודה להשתתף במבצע. היחידה התקינה שש עמדות עבודה במטוס הפיקוד (בואינג) שחג מעל אנטבה בזמן הפעולה. העמדות, שנקראו “מארזים”, כללו מקלטי רדיו בהתאם לתחומי התדרים המבוקשים, מכשירי טייפ להקלטה וציוד שמע. בכל עמדה ניתן היה להאזין בו-זמנית לארבעה מקורות שונים. המשימה הייתה לתת כיסוי בהאזנה לאורך הטיסה לאנטבה, במהלך הפעולה עצמה ובדרך חזרה. האיומים שארבו לכוחות כללו סכנת התגלות, הזנקת מטוסי קרב נגד מטוסי חיל האוויר והתבטאויות בתקשורת הבין - לאומית המעידות על חשיפה. צוות האלחוטנים, הטכנאים והקב"ר נבחרו בקפידה וחולקו לקבוצות לפי השפה הנדרשת: ערבית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית ושפות הנהוגות באפריקה, כמו סווהילית. זאת למרות שהטייסים מתורגלים בדרך כלל לדבר אנגלית, אבל ייתכן כי בשעת לחץ יעברו לדבר בשפת אימם[13].

מבצע החילוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות תנאי הטיסה הקשים המטוסים הגיעו בזמן המתוכנן והנחיתו את המטוסים בצורה נוחה, על אף שאורות הנחיתה בשדה התעופה כובו בעיצומה של הנחיתה. המטוס הראשון נחת כשהוא נעזר באורות הנחיתה של מטוס תובלה בריטי שטס לפניו. לוחמי סיירת צנחנים, תחת פיקודו של דורון אברוצקי (אלמוג)[14], היו הכוח הראשון שפעל באנטבה, ולאחר שקפצו מהמטוס הראשון בעודו נוחת על המסלול, איבטחו את נחיתת שלושת המטוסים האחרים, הניחו פנסים על מסלול הנחיתה החשוך כדי לעשותו מואר עבור המטוסים הנוחתים והשתלטו על מגדל הפיקוח החדש. החפ"ק של דן שומרון, מפקד המבצע, וכן לוחמי סיירת מטכ"ל פרקו במהרה מן המטוס הראשון בעוד שלושת המטוסים הנוספים נוחתים[15]. מהמטוסים התקדמו הכוחות אל הטרמינל במספר ג'יפים ובראשם רכב מרצדס מהדגם של רכב השרד של אידי אמין.

על פי התכנון, היה על הכוח לנסוע עד למקום החטופים ולא להשתהות כלל, גם אם הם בסכנה, כדי שלא לאבד את גורם ההפתעה[16], אולם בכניסה לטרמינל נתקל הכוח בשני חיילים אוגנדיים, ויוני נתניהו הורה לירות בהם. נתניהו ומפקד נוסף ירו בחיילים באקדחי ברטה המצוידים במשתיקי קול[17], ככל הנראה עקב חששו של נתניהו כי הללו יסכנו את הגעת הכוח ליעדו. אחד החיילים האוגנדים התאושש מעט ואז נורה בקלצ'ניקוב ומא"ג. קולות הירי משכו את תשומת לבם של כוחות הביטחון האוגנדיים לפעולה.

שיירת הרכבים של הכוח, ובה המרצדס ושני הג'יפים מסוג לנדרובר, בלמה במקום. הלוחמים יצאו מן הרכבים במרחק 25 מטרים לערך מבית הנתיבות הישן. מוקי בצר המשיך עם חייליו רגלית למקום החטופים, ויוני נתניהו התקדם לעבר נקודת הפיקוד שנקבעה מראש. בצר השיב אש לעבר מספר חיילים אוגנדים תוך כדי ריצה, וכתוצאה מכך נאלץ להאט מקצב ריצתו ולהחליף מחסנית (על פי גרסה אחרת - השתהה מעט בניסיון לשחרר מעצור בנשקו). נתניהו שחשש כי הכוח לא יגיע מהר דיו ליעד, שינה את תנועתו ותוך שהוא מאיץ בלוחמיו להתקדם נטל את הובלת ההסתערות. לאחר מספר מטרים בראש הכוח הוא נפגע מירי חייל אוגנדי ממגדל הפיקוח על פי הגרסה הרווחת, או מהטרמינל עצמו, על פי גרסה אחרת[18], ונפצע קשה. סא"ל יונתן נתניהו מת מפצעיו עוד בטרם החל שלב החילוץ של החטופים.

כוח סיירת מטכ"ל הגיע לבניין הטרמינל ופרץ פנימה. אמיר עופר היה הלוחם הראשון שעבר בפתח והרג את המחבל הראשון[19]. אחריו פרצו מפקד הצוות שלו, אמנון פלד, שהרג עוד מחבל ומחבלת[20], ומוקי בצר ועמוס גורן שהרגו את המחבל הרביעי והאחרון באולם[21]. החטופה אידה בורוכוביץ נהרגה מאש המחבלים; גם פסקו כהן נפגע מחילופי אש, כאשר החיילים ירו לעבר מחבל שישב בקרבתו; כאשר נכנסו כוחות צה"ל, התרומם ממקומו צעיר בן 19 בשם ז'אן ז'אק מימוני וחיילי צה"ל ירו בו בטעות[22]. בצר נטל את הפיקוד על כוח ההשתלטות וביחד עם מפקד המבצע, תא"ל דן שומרון, תיאם את תנועת בני הערובה למטוסי הפינוי[23].

כוח הצנחנים, בפיקוד מתן וילנאי, נע לעבר הטרמינל החדש והשתלט עליו כמעט ללא התנגדות ונפגעים, זולת סמ"ר סורין הרשקו, מהפלוגה המסייעת של גדוד 890, שנפצע קשה מקליע אקדח שנורה על ידי אדם בלבוש אזרחי, ונותר משותק מהצוואר ומטה[24]. כוח הנגמ"שים בפיקוד רס"ן שאול מופז שכלל 4 נגמש"י BTR 40, שמשימתו כאמור הייתה לרתק באש את מגדל הפיקוח, הצליח לבסוף לנטרל את מקורות הירי. כמו כן השמידו לוחמי הסיירת, בפיקוד עמר בר-לב, שמונה מטוסי מיג שחנו בשדה התעופה, על מנת למנוע מרדף אפשרי אחרי מטוסי חיל האוויר[25].

אחד ממטוסי ההרקולס נוחת בישראל
שלמה גזית (מימין) מתדרך את פדויי השבי מאנטבה עם רדתם מהמטוס בתל נוף ("עקרון"), יולי 1976[26]
בנימין נתניהו משוחח עם סורין הרשקו, אחד מהחיילים שנפצע במבצע אנטבה, 2 ביולי 1986

לאחר פעולת החילוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנצחה ללוחמים שהשתתפו במבצע אנטבה, מתחת לגשר הנשרים בצומת מעריב בתל אביב

הנוסעים, תחת אבטחה של לוחמי חטיבת גולני בפיקוד אורי שגיא[27], הועברו למטוסי ההרקולס שטסו לקניה, לצורך תדלוק וטיפול בפצועים, גם כאן נטל חלק איש המוסד מייק הררי שהסדיר את עניין התדלוק בקניה[5]. בקניה הוקם בית חולים שדה צה"לי שנפרס בשדה התעופה בניירובי. בית החולים נוהל על ידי אל"ם אהוד ברק, שהיה ממתכנני מבצע החילוץ. בשדה התעופה גילה ברק על מותו של חברו הקרוב יוני נתניהו. ברק העביר על כך עדכון לרמטכ"ל מרדכי גור וסיכם את השיחה במילים "אבדה נוראה. הישג אדיר". הרופאים ניצלו את הפסקת התדלוק הקצרה כדי לטפל בפצועים ובחלק מבני הערובה. המטוסים תידלקו והמשיכו לישראל[28].

אחת החטופות, דורה בלוך בת ה-74 (אמו של העיתונאי דניאל בלוך), שאושפזה בבית חולים מקומי בקמפלה לפני המבצע, נרצחה בהוראתו של אידי אמין כנקמה על הצלחת המבצע[29]. רק לאחר שלוש שנים, לאחר קץ שלטונו של אמין, הוחזרה גופתה לישראל.

שם המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם שניתן למבצע בעת ההכנות אליו היה "מבצע כדור הרעם". לאחר המבצע ניתן לו השם "מבצע יונתן", על-שמו של יונתן נתניהו, ובעיקר נודע המבצע בישראל ובעולם כ"מבצע אנטבה".

אבדות ונפגעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המבצע נהרג יונתן נתניהו, מפקד סיירת מטכ"ל, וסמ"ר סורין הרשקו נפצע קשה בעמוד השדרה ונותר משותק בארבע גפיו. שלושה בני ערובה נהרגו במהלך מבצע החילוץ: אידה בורוביץ, פסקו כהן וז'אן ז'אק מימוני. בת ערובה נוספת, דורה בלוך[29], נרצחה לאחריו בבית החולים בקמפלה[29]. 6 בני ערובה נוספים נפצעו.

נהרגו כל 7 המחבלים החוטפים וכ-20 חיילים אוגנדים. 11 מטוסי מיג-17 הושמדו על הקרקע.

תגובות למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם המערבי זכתה ישראל להערצה בעקבות הפעולה הנועזת. צרפת הביעה סיפוק על חילוץ בני הערובה; גרמניה כינתה את המבצע "פעולת חירום והגנה עצמית"; שווייץ בירכה את ישראל; בעיקר התפעלו מהמבצע בבריטניה ובארצות הברית, שקראו למבצע זה "משימה בלתי אפשרית"; בארצות הברית ראו סמליות מסוימת בתאריך שחרור החטופים - ארבעה ביולי - יום העצמאות המאתיים שלהם.

הגוש הקומוניסטי והעולם הערבי גינו את הפעולה. מצרים, סוריה, עיראק ותימן, גינו את פעולת צה"ל כהפקרת חיי אדם ופגיעה בלוחמי חירות. ברית המועצות האשימה את ישראל בחדירה למדינה חופשית שוחרת שלום ופגיעה בריבונותה.

ב-4 ביולי 2016 במסגרת ביקור במספר מדינות באפריקה, נערך בשדה התעופה של אנטבה, ליד בנין הטרמינל הישן, אירוע לציון 40 שנה למבצע הצבאי בנוכחות ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נשיא אוגנדה יוורוי מוסווני והניצולים מהחטיפה.

המבצע נחשב עד היום לאחד ממבצעי הלוחמה בטרור ושחרור בני ערובה הנועזים ביותר. בתקציר לספר "Israel’s Lightning Strike: The Raid on Entebbe 1976" מאת סיימון דנסטן נכתב:

The Israeli Special Forces' operation at Entebbe goes down in history as one of the most audacious counter-terrorist assaults ever conducted. On 27 June 1976, four terrorists - two of the Popular Front for the Liberation of Palestine and two of the German Baader-Meinhof terrorist group - highjacked a passenger jet and forced a landing in Entebbe, Uganda. Here they were met by reinforcements, and - although releasing a few hostages - transferred all the Jewish and Israeli prisoners to the terminal building. As Idi Amin's assistance to the terrorists became increasingly clear, the Israeli government began preparations for a military assault. The element of surprise was crucial; never before had such a large-scale raid at such a long distance been successfully undertaken. This is the incredible story of how the Israeli Special Forces defied radar for over 2,000 miles, masqueraded as a tyrant in a Mercedes and captured uniforms, and defeated an army in brutal combat, in a triumph of sheer audacity and nerve.

בסוף מרץ 2019 נערכה הלווייתו של מישל בקוס, קברניט המטוס, שביקש להשמיע את התקווה בהלווייתו[30].

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע עלילתיים המתארים את מבצע יונתן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים נוספים הקשורים למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "מיס אנטבה" (2003) - עלילת הסרט עוקבת במשך ארבעה ימים אחר חבורת ילדים בירושלים של קיץ 1976. את החבורה מנהיגה נועה בת ה-12. חטיפת המטוס לאנטבה באותו קיץ, אשר בתוכו נמצאת אמו של דני, אחד מהחבורה, נותנת להם עניין חדש להתעסק בו. כתגמול לחטיפת המטוס, הם 'חוטפים' נער ערבי שתקן, בנו של מנקה הבניין, ומנסים להחזיק בו, בדרכם הילדותית והאנושית כקלף מיקוח עד שחרורה של האם החטופה.
 • "המלך האחרון של סקוטלנד" - עלילות משטרו של אידי אמין. לקראת סוף הסרט מופיע סיפור חטיפת המטוס ונחיתתו באנטבה. לפי כתובית בסוף הסרט, רק חטופה אחת לא ניצלה (הכוונה לדורה בלוך).

סרטי תעודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "לחיות ולמות באנטבה" - סרט דוקומנטרי אישי של הבמאי אייל בורס העוסק בטרגדיה האישית של משפחות החטופים שנהרגו ושסיפורם לא פורסם עד אותה עת[32].

אמנות

ספרים עלילתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המבצע תואר על ידי גלילה רון פדר-עמית בספר השמיני בסדרת הספרים מנהרת הזמן, בו שני ילדים חוזרים בזמן ונחטפים יחד עם שאר האנשים במטוס, וניצלים במבצע יונתן.
 • ב-2011 יצא לאור "כדור הרעם", ספר קומיקס מאת ג'קי ירחי המתאר את המבצע[34].
 • ב-2017 יצא לאור ספרה של אורה מורג, "55 דקות באנטבה", הספר ה־17 בסדרת ספרי המתח ההיסטוריים לנוער פרי עטה[35].

תערוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדליה של מבצע יונתן

מסמכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרי ילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אביגדור שחן, "מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה", הוצאת מסדה, 1993
 2. ^ עקיבא נוביק, '"סיירת סבתא ידיעות אחרונות, 29 ביוני 2012.
 3. ^ 1 2 שרון רופא-אופיר, חשיפה: המוסד צילם, מבצע אנטבה יצא לדרך, באתר ynet, 1 ביולי 2006
 4. ^ משה זונדר, סיירת מטכ"ל, הוצאת כתר ספרים, עמ' 141.
 5. ^ 1 2 רן דגוני, מייק הררי זכה בעיטור גבוה על חלקו במבצע אנטבה, מעריב, 8 בינואר 1990
 6. ^ הספר "אריה דרעי, העלייה, המשבר, הכאב" מאת יואל ניר הוצאת ידיעות ספרים
 7. ^ אבי צור, "לא אתן לפגוע בזכויות נכי צה"ל", אתר ארגון נכי צה"ל, דצמבר 2006 גבי אשכנזי: "הייתי אז מ"פ בגולני, אבל אף אחד מהמשתתפים במבצע, למעט המפקדים המאוד בכירים, לא היה בתפקיד המקורי שלו. הייתה נבחרת של לוחמים שנאספה על בסיס הכישורים האישיים. המח"טים היו על תקן של מפקדי מחלקות ואנחנו היינו סוג של חיילים".
 8. ^ גיורא איילנד, הכריח אותנו לנסוע הביתה, מאמר שכתב לזכרו של האלוף נחמיה תמרי, במחנה, ‏ 02.01.2004, "מאוחר יותר, כשהיינו באנטבה, רצנו ביחד בטרמינל, בדרך לחילוץ בני הערובה".
 9. ^ עמוס הראלהאלוף שלא מתבייש לא להסתער, באתר הארץ, 11 במאי 2012.
 10. ^ אביגדור שחן, "מבצע כדור הרעם הוא מבצע אנטבה", הוצאת מסדה, 1993, עמודים 260-263.
 11. ^ "נבחרת החלומות" של אנטבה, באתר ישראל היום, 01 ביולי 2011
 12. ^ עידו נתניהו, סיירת מטכ"ל באנטבה, הוצאת ידיעות ספרים (פרק מתוך הספר), 2006
 13. ^ אבנר אברהם, יחידה 8200 במבצע יונתן הסיפורים ממשיכים לצוף (עמ' 57), מבט מל"מ, גיליון 73, ‏דצמבר 2015
 14. ^ דורון אלמוג, ‏רוח ישראלית: 35 שנים למבצע אנטבה, באתר ישראל היום, 4 ביולי 2011, "הייתי החייל הראשון שנחת על אדמת אנטבה. תפקידי היה לסמן את המסלול ולהשתלט על מגדל הפיקוח החדש".
 15. ^ טלי ליפקין-שחק, השחקן הראשי, מעריב, 16 ביוני 2006, כפי שהועלה באתר פרש.
 16. ^ אבי צור, "לא אתן לפגוע בזכויות נכי צה"ל", אתר ארגון נכי צה"ל, דצמבר 2006, גבי אשכנזי: "מבחינה מקצועית, אני חושב שהסיפור המרכזי של אנטבה היה אלמנט ההפתעה. מבצע אנטבה המחיש מה גורם ההפתעה יכול לעשות במבצע. העובדה שהצלחנו להגיע לשם באופן מפתיע, נתנה לנו את היתרון לאורך כל המבצע".
 17. ^ שרון רופא-אופיר, "מוטה אמר: יוני נהרג באשמתו. ביבי יצא נסער", באתר ynet, 2 ביולי 2006
 18. ^ עידו נתניהו, הקרב האחרון של יוני, ספריית מעריב, תשנ"א, נספח א
 19. ^ יוני נתניהו, מכתבי יוני, הוצאת ספרית מעריב, מהדורה מיוחדת לכבוד 30 שנים למבצע אנטבה, 2006, עמוד 301.
 20. ^ ד"ר אביגדור שחן, מבצע כדור הרעם הוצאת מסדה, 1991, עמוד 249.
 21. ^ ד"ר אביגדור שחן, מבצע כדור הרעם הוצאת מסדה, 1991, עמודים 249-250.
 22. ^ איל בן, למה שכחו את הגיבור שלנו?, באתר ynet, 2 ביולי 2006
 23. ^ אחיקם משה דוד, מוקי בצר: דן שומרון היה גיבור מבצע אנטבה, באתר nrg‏, 4 ביולי 2011
 24. ^ אמיר גילת, סורין הרשקו, עכשיו הסרט, באתר nrg‏, 24 בספטמבר 1999.
 25. ^ עמרי נחמיאס‏, בחזרה לאנטבה: "יוני לא ענה – והתחלנו לירות", באתר וואלה!‏, 4 ביולי 2013
 26. ^ לפני המראתם ללוד (הבדק). לפני הנחיתה בלוד הייתה נחיתה בתל נוף ושם אמרו לפדויי השבי שהם צריכים לשמור על סודיות. הצוות הצרפתי של המטוס שמר על סודיות עד היום
 27. ^ אורי שגיא, אורות בערפל. תל אביב, ידיעות אחרונות, 1998, עמוד 79.
 28. ^ אילן כפיר, ברק - הביוגרפיה, אלפא תקשורת, מהדורה עשירית, ספטמבר 1999, עמ' 173-172.
 29. ^ 1 2 3 איתמר אייכנר, משאלת הלב של הרופא מאנטבה, באתר ynet, 19 בספטמבר 2019
  איתמר אייכנר, 40 שנה למבצע אנטבה: בנו של אידי אמין מתנצל, באתר ynet, 14 ביוני 2016
 30. ^ הלוויה של מישל בקוס, קברניט מטוס אייר פראנס שנחטף לאנטבה, בעמוד הפייסבוק של יאיר תיבון (עו"ד), 12 באפריל 2019 (אורך: 51 שניות)
 31. ^ השיר ”ארץ צבי”, מילים ותווים, web.nli.org.il
 32. ^ גילי איזיקוביץהחללים האלמונים של מבצע אנטבה, באתר הארץ, 30 בינואר 2013
 33. ^ Ardon, www.ardon.com
 34. ^ מבצע אנטבה - עכשיו הקומיקס, באתר חיל האוויר הישראלי, 4 ביולי 2011
 35. ^ תקציר הספר באתר TheMarker cafe
 36. ^ האמנים של מבצע אנטבה, "המולטי יקום של אלי אשד", 8 ביולי 2006
 37. ^ תערוכת מבצע יונתן, באתר של מרכז יצחק רבין