משה באסולה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משה באסולה
לידה 1480
מדינת האפיפיורמדינת האפיפיור פזארו, מדינת האפיפיור
פטירה 1560 (בגיל 80 בערך)
האימפריה העות'מאנית (1453–1844)האימפריה העות'מאנית (1453–1844) צפת, האימפריה העות'מאנית
לאום יהודי
תקופת הפעילות 1521–1523 (כשנתיים)
מספר מסעות 1
אזורים שחקר אזורים בדרך מאיטליה לארץ ישראל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רבי משה באסולה (לעיתים בסולה; נולד בשנת ה'ר"ם (1480) בפזארו, איטליה - נפטר בשנת ה'ש"ך (1560) בצפת) רב ומקובל. ספר מסעותיו זכה לפופולריות רבה.

שמו המלא הוא רבי משה ברבי מרדכי באסולה. כינה את עצמו 'הצרפתי' ולכן ייתכן שמוצאו מצרפת. רבי משה היה בן למשפחת רבנים ידועת שם בארץ ישראל ובאיטליה בין המאה ה-15 למאה ה-18. שם משפחתו של רבי משה - 'באסולה'- מלמד שמקור המשפחה הוא כנראה מהעיר בזל (הצורה הלטינית של השם בזל היא: Basilea) שבשווייץ.

שימש בצעירותו ברבנות בעיר הולדתו פזארו. בשנת 1521 הפליג לארץ ישראל דרך כרתים וקפריסין וסייר בה כשנה חצי. את רשמיו בביקורו זה הנציח בספר הקרוי "ספר המסעות". ספר זה הוא מקור עשיר לתיאור ארץ ישראל, אתריה ותושביה באותן שנים ובמיוחד הקהילה היהודית.

לאחר שחזר לאיטליה התגורר רבי משה באסולה באנקונה ועמד בה בראש ישיבה. בערוב ימיו עלה רבי משה לארץ ישראל וקבע את מושבו בעיר צפת, שם קשר קשרי ידידות עם רבני העיר ובמיוחד עם רבי משה קורדובירו.

בנו של רבי משה, הרב עזריאל, היה תלמיד חכם ידוע. ובין תלמידיו היה רבי יהודה אריה ממודנה.

שמו הונצח ברחוב בשיכון דן, תל אביב.

ספר המסעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מתאר רבי משה באסולה אתרים שונים בארץ מצפונה לדרומה (רשימה חלקית): טריפולי, ביירות, צידון, ברעם, עין זיתים, צפת, מירון, כפר חנניה, עכברה, פקיעין, עמוקה, גוש חלב, דלתון, כרם בן זמרה ובשמה דאז 'ראס אל אחמר', חוקוק, קבר יתרו בקרני חיטים, שכם, ירושלים, בית לחם, חברון.

בכל מקום שבקר תיאר רבי משה את יושבי הארץ, מספר היהודים היושבים בכל יישוב ועיסוקיהם והאתרים החשובים ליהודים (קברי צדיקים, בתי כנסת ועוד) שבכל מקום. תקופה מסוימת של ביקורו זה בארץ ישראל, התגורר רבי משה ביישוב עין זיתים. באותה העת הייתה בעין זיתים קהילה יהודית עם כארבעים משפחות.

הספר נקרא בשמות שונים לאורך הדורות. בתחילה הודפסו רשמי המסע כחטיבה בתוך הספר 'שבחי ירושלים' לרבי יעקב בן משה חיים ברוך (דפוס ליבורנו תקמ"ה - 1785) וללא ציון שמו של רבי משה באסולה כמחבר רשימות המסע. רשמי המסע עמדו לפני רבי עזריה מן האדומים והוא קרא לספר: קונטריס מהלך הגאון הר"ר ר' משה באסולה. עם השנים זכה הספר לאהדה והודפס במהדורות רבות. בשנת 1938 הוציא לאור יצחק בן-צבי מחדש את הספר והפעם עם שמו המפורש של המחבר.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בנו - ר' עזריאל באסולה.
  • בן בתו - ר' משה באסולה מלרוקה.
  • בן אחותו - ר' מרדכי דאטו.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירוש על מגלת אסתר[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רות למדן, רבי משה בסולה - חייו ויצירתו, אוניברסיטת תל אביב, עבודת גמר לתואר "מוסמך", תשמ"ג - 1983.
  • זאב וילנאי, 'אנציקלופדיה אריאל לידיעת ארץ ישראל', כרך 'חוקרים ותיירים בארץ ישראל', עם עובד, תל אביב, תשמ"ד - 1984, עמ' 121-122.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


  1. ^ כן הביא בן אחותו, ר' מרדכי דאטו, בהקדמתו לפירושו על מגלת אסתר: "וכבר ראיתיו בדרשותיו של הגאון המופלא דודי כמהר"ר משה באסולה זצ"ל, שהפליא לדבר סודות בקצת דברי מגילה זאת.