משימות מיוחדות (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משימות מיוחדות
משימות מיוחדות בוריס אקונין.jpg
מידע כללי
מאת בוריס אקונין
שפת המקור רוסית
סוגה ספרות בלשית
הוצאה
הוצאה ידיעות ספרים
ספרי עליית הגג
הוצאה בשפת המקור הוצאת "זכרוב"
שנת הוצאה 1999
הוצאה בעברית ספרי עליית הגג
שנת הוצאה בעברית 2009
תרגום לעברית יגאל ליברנט
תורגם לשפות עברית, אנגלית, צרפתית
מספר עמודים 352
סדרת ספרים תיבת פנדורין
עורך פטר קריקסונוב (המהדורה העברית)

משימות מיוחדותרוסית: Особые поручения) הוא ספר מאת המחבר הרוסי בוריס אקונין, שפורסם בעברית ב-2009. החמישי בסדרת תיבת פנדורין. הספר מכיל שתי נובלות בלשיות ובו הדמות הראשית היא אראסט פנדורין: נסיך העלה (ברוסית: Пиковый валет) והמעצב (ברוסית: Декоратор). הספר משימות מיוחדות פורסם במקור ברוסית ב-1999.

ב"נסיך העלה" פנדורין, הפקיד למשימות מיוחדות, מתמודד עם נוכל מבריק ומלא חן המרוקן את כיסיהם של עשירי מוסקבה בעזרת אהובתו היפהפייה. גם פנדורין מגייס עוזר נאמן, אָניסי צִבעוֹנימוֹב, שליח זוטר עם שם אומלל ולב זהב. הנובלה השנייה, "המעצב", היא מותחן אלים ואפל, מחווה ליצירות של אדגר אלן פּוֹ ואחרים. גוויותיהן המושחתות עד אימה של יצאניות משולי החברה צצות ברחבי מוסקבה. פנדורין וצבעונימוב מתייצבים בדרכו העקובה מדם של רוצח סדרתי, שדמיונו לג’ק המרטש אינו מקרי.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נסיך העלה, מתרחש במוסקבה של שנת 1886
  • המעצב, מוסקבה של שנת 1889

תקציר עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

"נסיך העלה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסקבה, 1886. ארבע שנים לאחר האירועים המתוארים במות אכילס, פנדורין עדיין משמש כפקיד למשימות מיוחדות למושל מוסקבה, הנסיך דולגורוקוי. הוא מתגורר עם הרוזנת אדי, אישה נשואה. לאחר שג'נטלמן נוכל בשם מומו, המכונה "נסיך עלה", עוקץ את הנסיך בסכום של מאה אלף רובל, פנדורין נקרא לעצור אותו. פנדורין לוקח איתו לחקירה עוזר צייתן, שוטר צעיר בשם אָניסי צִבעוֹנימוֹב, יחד פנדורין וצבעונימוב ינסו לעצור את מומו ואת שותפתו היפהפייה, מימי.

פנדורין מרחרח ומגלה הגרלה מזויפת המנוהלת על ידי נסיך העלה, אבל מומו ומימי מצליחים לברוח. מומו בתורו מרמה את משרתו היפני של פנדורין, מאסה כשהוא מאפשר לו לגנוב את כל מטענה של הרוזנת אדי. זועם פנדורין נודר לנקום במומו ורוקח תרגיל עוקץ שבו הוא מתחזה לנסיך הודי שברשותו אבן ברקת גדולה. אך מומו ומימי שוב בורחים, אם כי לא לפני שמימי וצבעונימוב מנהלים מפגש רומנטי. מומו שולח בחזרה את כל חפציה של אדי במאמץ להקל את הלחץ מפנדורין. פנדורין לאחר מכן שולח את אדי בחזרה לבעלה.

מומו מחליט לברוח ממוסקבה כדי להימנע מלאתגר את פנדורין, אך משנה את דעתו לאחר מפגש מקרי עם סמסון ארופקין, בכיר מוסקבאי מושחת. מומו מחליט לשדוד את ארופקין, אבל המזימה משתבשת להחריד. מומו ומימי נתפסים לבסוף על ידי ארופקין, שמאיים לרצוח את שניהם כאשר פנדורין מגיע ומציל אותם. ארופקין נעצר על פשעיו ופנדורין מאפשר למומו ללכת בשל חוסר ראיות, מתוך רצון להציל את הבוס שלו, הנסיך דולגורוקוי ממבוכה. מימי, מצד שני, עומדת למשפט על מעורבותה במקרי ההונאה. נראה שהיא תישלח לגלות בסיביר — צבעונימוב, שהתאהב בה, חולם להינשא אליה לאחר שתשתחרר — כאשר מומו, מחופש לדיין, מגן על מימי בבית המשפט וסוחט את השופט לבטל את ההאשמות. צבעונימוב צופה במימי ומומו עוזבים את בית המשפט, לא מבין עד שכבר נהיה מאוחר מדי, כי מומו הוא עורך הדין, והוא מביט בנסיך עלה לוקח ממנו את אשת חלומותיו.

"המעצב"[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסקבה, 1889. השבוע הקדוש שלפני חג הפסחא. במוסקבה, זונה נרצחת באכזריות וגופתה מבותרת. פנדורין מאמין שהרוצח הוא ג'ק המרטש, רוצח אנגלי שעומד מאחורי סדרת רציחות של זונות בלונדון בשנה שעברה. בתחילת הרומן, מוצגת נקודת המבט של הרוצח, שמתאר את פשעיו וקורא לעצמו "מעצב", מאחר שהוא מאמין שהוא גורם לנשים מכוערות להיראות יפות. שאר הסיפור נקטע מעת לעת עם מחשבותיו של המעצב.

יועץ המשפט איז'יצין, חוקר מתחרה לפנדורין, מפקח על הוצאת הגופות מקברן בבית העלמין בוז'דומקה בעוד פנדורין מתייצב עם עוזרו, צבעונימוב. בבית הקברות, צבעונימוב מתיידד עם פחומנקו, שומר בית הקברות האוקראיני. חוקר הנתיחה שלאחר המוות, ד"ר זכרוב, מזהה ארבע גופות נוספות כקורבנותיו המוסקבאים של המרטש. צבעונימוב מדווח על ממצאים אלה לפנדורין, אשר חברתו החדשה, אנג'לינה, מאמינה פרבוסלבית אדוקה, גרה עם פנדורין. מקורותיה של אנג'לינה מתוארים בסיפור הקצר "עקרבם של בני בסקאקוב" מאוסף "מחרוזת אבני הירקן". פנדורין בודק את רשומות האנשים אשר נסעו מלונדון למוסקבה בחודשים האחרונים ולהם הכשרה רפואית ומגיע לשני חשודים: נסוויצקאיה המיילדת וסטניץ', אחיה, שנזרק מבית הספר לרפואה לפני שבע שנים. זמן קצר לאחר מכן, פנדורין מקבל לידיו חבילת דואר מבעיתה: אוזן אנושית.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשימות מיוחדות, אקונין מחזיר את ההרגל לספר את סיפורי פנדורין מתוך נקודות מבט אחרות מאלה של פנדורין. "נסיך העלה" מתואר מנקודת מבטם של צבעונימוב ומומו. "המעצב" מתואר בעיקר מנקודת מבטם של צבעונימוב וכולל מחשבות מתוך מוחו של הרוצח.

חשיבות ספרותית וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי אקונין, כאשר הרומן הראשון של פנדורין, עזאזל, פורסם ברוסיה ב-1998, הוא נמכר רק בששת אלפים עותקים. שלושת הספרים הבאים בסדרה נמכרו באופן דומה. עם זאת, הספר משימות מיוחדות, הרומן החמישי בסדרה, נחשב לרב מכר של ממש ונמכרו יותר עותקים משאר הרומנים של פנדורין, מה שהפך את אקונין לכוכב ענק ברוסיה.

דיוק היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר "המעצב", פנדורין מתייחס לג'ק המרטש כמי שהרג שמונה נשים במהלך מסע הרצח שלו בלונדון, אך למעשה מספר הקורבנות של ג'ק המרטש מעולם לא הוכח בוודאות, אך בדרך כלל נוטים להעריכו בחמש קורבנות. שמונת קורבנותיו של אקונין הם חלק מרשימה רחבה, הכוללת גם קורבנות שמהוות אפשרויות, אך כלל לא בטוח שנרצחו על ידו, כמו אמה סמית', מרתה טבראם ורוז מילט.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 2016 סיפור "המעצב" נמצא בשלבי טרום הפקה, כאשר דנילה קוזלובסקי לוהק לגלם את אראסט פנדורין עם יליזבטה בויארסקאיה שתככב לצדו, בסרט שמתוכנן לצאת לאקרנים במהלך שנת 2019.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]