נחל פארן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נחל פארן
NachalParan1.jpg

נחל פארן
אורך 150 קילומטר
שפך נחל הערבה
מדינות באגן הניקוז ישראל, מצרים
Nahal Paran Route.jpg

תוואי הנחל

נחל פארןערבית: ואדי אל-גִ'רַאפִי) הוא נחל האכזב הגדול ביותר בישראל, והשלישי בגודלו בין כלל הנחלים אחרי נהר הירדן ונהר הירמוך. כמו כן, הוא הנחל הרחב ביותר בישראל.

אורכו כ-150 קילומטר, החל ממקורותיו בחצי האי סינימדבר פארן) ועד לשפכו בנחל הערבה. בין יובליו נמנה גם נחל אשל. בנחל זה קיימת זרימה רק בעת שיטפונות. אגן הניקוז הגדול של הנחל, ששטחו אלפי קמ"ר, יוצר מישורים רחבים שמפרידים בין הרי הנגב הגבוהים שבצפון, לבין הרי אילת שבדרום.

בעבר, בזמן שיטפונות, כמו שאר הנחלים הגדולים של הנגב, הזרימה בנחל פארן הציפה את כביש הערבה (הדרך הראשית לאילת), עד הקמתו של גשר מעל הנחל. בנחל זה נרשמה הספיקה הגבוהה ביותר בארץ, בשיעור 1,150 מ"ק/שנייה, ב-6 בנובמבר 1970. ב-29 לאוקטובר שנת 2004 היה שטפון נוסף עם ספיקה של 1280 מ"ק/שניה. במהלך השיטפון הגדול שאירע ב-19 בינואר 2010 בנחל ניצנה, נמדדה ספיקה בשיעור של 1,420 מ"ק/שנייה. שיעור ספיקה זה, שלא נלקח בחשבון, הביא להתמוטטותו של גשר ניצנה.‏[1]

לשם השוואה, הספיקה הממוצעת בירדן העליון היא 16 מ"ק/שנייה, שהיא ספיקה הנמוכה בשני סדרי גודל בהשוואה לספיקות השיא שנמדדו עד כה בעת שיטפונות, בנחלי פארן וניצנה. בנהר הריין למשל, שיעור זה הוא כפול בקירוב, כ-2,290 מ"ק/שנייה.

קרוב לכניסתו לערבה, מתבצעים קרוב לנחל קידוחי מי תהום שמספקים מים בכמות נאה ליישובי הערבה. המים מלוחים מעט ולכן הם עוברים התפלה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.