סיטיגרופ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סיטיגרופ בע"מ
Citigroup Inc
לוגו סיטיגרופ
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית, נסחרת ב-NYSEC
בורסה
מייסדים סנדי וייל יו"ר טרבלרס, ג'ון ס. ריד יו"ר סיטיקורפ
תקופת הפעילות 1998–הווה (כ־26 שנים)
חברות בנות
  • סיטיבנק
  • סיטיגרופ החזקות יפן
  • Financial Group Banamex עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה 388 Greenwich Street עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי ניו יורק, ניו יורק, ארצות הברית
ענפי תעשייה שירותים פיננסיים, International Standard Industrial Classification, בנק, שירותים פיננסיים, מלבד ביטוח ופנסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים חשבונות פקדון
ביטוח
סחר במניות
מימון השקעות
הלוואות מבוססות נכסים
הלוואות ללקוחות פרטיים
שווי שוק 120.21 מיליארד דולר (23 במאי 2024)
הכנסות 81.7 מיליארד דולר (2007)[1]
רווח 3.62 מיליארד דולר (2007)
הון עצמי 225,120,000,000 דולר אמריקאי (נכון ל־31 בדצמבר 2016) עריכת הנתון בוויקינתונים
יו"ר צ'ארלס פרינץ
רוברט רובין מנהל ויו"ר הוועדה המנהלת
מנכ"ל ג'יין פרייזר עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 332,000 (2006)
 
www.citigroup.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סיטיגרופ היא חברה אמריקאית לשירותים פיננסיים וקבוצת בנקאות שבסיסה בניו יורק.

סיטיגרופ נוסדה ב-7 באפריל 1998 עם מיזוגן של חברת סיטיקורפ וקבוצת טרבלרס והייתה לחברה האמריקאית הראשונה המשלבת שירותי בנקאות עם חתמות ביטוח מאז ימי השפל הגדול.

בקבוצה, של חברות הבנות, עובדים כ-214,000 איש והיא מנהלת מעל ל-200 מיליון חשבונות של לקוחות, ביותר מ-160 מדינות ברחבי תבל. סך נכסי החברה מגיע ל-1,951 מיליארד דולר. סיטיגרופ היא אחד הסוחרים הגדולים באיגרות חוב של ממשלת ארצות הברית. מניית החברה היא אחד המרכיבים במדד דאו ג'ונס ולצד בנק אוף אמריקה, ולס פארגו ו-ג'יי פי מורגן צ'ייס היא אחת מקבוצות הבנקאות הגדולות בארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של חברת סיטיגרופ מורכבת ברובה מן ההיסטוריה של שתי החברות שהתמזגו לתוכה: סיטיקורפ (שנקראה לפני כן בשמות רבים, וביניהם סיטיבנק) וחברת הביטוח טרבלרס. סיטיקורפ הייתה תאגיד בנקאות בינלאומי שפעל בכמעט 100 מדינות בעולם. טרבלרס הייתה מיזוג של מספר גדול של חברות שונות, תחילתה בחברת קומרשל קרדיט בבולטימור ומשם התרחבה בהדרגה עם רכישת חברות נוספות כמו פרימריקה, סמית' ברני וטרבלר.

בעת המיזוג בין סיטיקורפ וטרבלרס היה סנדי וייל יו"ר מועצת המנהלים של טרבלרס וג'ון ריד היה יו"ר מועצת המנהלים של סיטיקורפ. מטרת המיזוג הייתה ליצור חברה שתוכל לספק שירותי בנקאות וביטוח תחת קורת גג אחת, בסופו של יום טרבלרס היא שקנתה את סיטיקורפ במהלך המיזוג. מנהלי שתי החברות המתמזגות היו שונים זה מזה בתכלית השינוי, הן בסגנון הניהול והן בדרכם אל הפסגה. שכרם של השניים טרם המיזוג הדגים נקודה זו היטב: בעוד ששכרו של וייל היה בין עשרת הגבוהים בארצות הברית ליו"ר מועצת מנהלים, שכרו של ריד היה מדורג בין עשר משכורות המנהלים המשקפות בצורה הטובה ביותר את תרומתו לחברה. בתחילה שירתו שניהם כמנהלים משותפים של החברה, אולם תוך שנתיים נאלץ ג'ון ריד לעזוב את החברה.

המיזוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזוג התרחש בשנת 1998. איחוד של חברה הנותנת שירותי בנקאות עם חברה העוסקת בביטוח היה לא חוקי באותם ימים בארצות הברית. חוק גלאס-סטיגל (Glass-Steagall Act), אשר נחקק עוד בתקופת השפל הגדול אסר על בנקים להתמזג עם חתמי ביטוח.

צוות עורכי הדין שתכננו את המיזוג, מצאו כי לבנק הפדרלי סמכות לתת לחברה המאוחדת תקופת ניסיון למשך שנתיים לפני שתיאלץ למכור את עסקי הביטוח. המיזוג היה אפשרי כיוון ששני המנהלים, של החברות לפני המיזוג, חשבו כי יצליחו לשנות את החוק לפני תום תקופת הניסיון. החוק שונה לבסוף בשנת 1999, כאשר חוק גרם-ליץ'-בליילי (Gramm-Leach-Bliley Act) בא במקומו של חוק גלאס-סטיגל. ב-2002 חברת סיטיגרופ מכרה בסופו של דבר כמעט את כל עסקי חתמות הביטוח בהם החזיקה דרך קבוצת טרבלרס.

לאחר רבעון חמישי ברציפות של הפסדים, כולל מעל 8 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2008, הודיעה החברה כי תפצל את פעילות הקבוצה ותפריד בין הפעילות הבנקאית הרגילה לבין הפעילות בעלת הסיכון הרב יותר.

מודל עסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיטיגרופ, כמו החברות שהתמזגו לתוכה, מחזיקה במודל עסקי של "גיוון שירותים פיננסיים" שהומצא לראשונה על ידי חברת הביטוח פרודנשל, בסוף שנות השבעים. המודל מנסה ליצור תצריף של מגוון חברות פיננסיות, כמו השקעות בניירות ערך, בנקאות, עסקי ביטוח, ועוד. הצירוף הזה נעשה מכיוון שכל אחד מן העסקים הללו סובל מתקופות גאות ושפל במחזור העסקים. צירוף כל העסקים הללו תחת קורת גג אחת אמור, לפחות תאורטית, להפחית את הסיכון העסקי, כך שחברה בתחום אחד תהווה משקל-נגד לחברה בתחום אחר. לצירוף גם מטרה נוספת: כיוון שצרכנים רבים צורכים שירותים פיננסיים ביותר מתחום אחד, ניתן לשכנעם לצרוך את מגוון השירותים שאותם הם מבקשים אצל ספק בודד, במחיר זול יותר מן המחיר שישלם הצרכן אם יקנה כל שירות פיננסי בחברה שונה.

בתקופתו של סנדי וייל התמקדו רוב מאמציה של סיטיגרופ בהשתלטות על חברות אחרות בתחומה. רוב הרכישות היו של חברות שנקלעו לקשיים ונמכרו במחיר נמוך. לאחר הרכישה היה צוות מיוחד דואג לקיצוץ אגרסיבי בעלויות החברה הנרכשת, כדי ליצור הון לרכישה הבאה.

נכסי דלא ניידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז סיטיגרופ במנהטן

בניין המשרדים המפורסם ביותר של החברה הוא מרכז סיטיגרופ, אשר גגו הזוויתי בולט בקו הרקיע של מזרח מנהטן בניו יורק. בניגוד לדעה רווחת, הבניין אינו משמש כמטה החברה. מטה החברה שוכן בבניין אחר בשדרות פארק, במנהטן.

אצטדיון הבייסבול החדש של הניו יורק מטס שנפתח בשנת 2009 נקרא סיטי פילד (CitiField), על שם סיטיבנק (השייך לסיטיגרופ), תמורת תשלום של 20 מיליון דולר לשנה למשך 20 שנה.

חטיבות עסקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיטיגרופ מחולקת לשלוש חטיבות עסקיות: צרכנות גלובלית, ניהול הון גלובלי ובנקאות עסקים והשקעות. בצידן, חברה עצמאית המהווה חלק מקבוצת סיטיגרופ - סיטיגרופ השקעות אלטרנטיביות.

חטיבת צרכנות גלובלית מורכבת משלוש תת-חטיבות: כרטיסי אשראי, מימון לקוחות ובנקאות קמעונאית. תחום כרטיסי האשראי אחראי לכ-40% מן הרווח בקבוצה עסקית זו. סיטיגרופ היא חברת כרטיסי האשראי הגדולה בעולם, מעמד שבו החזיקה סיטיקורפ לפניה והתחזק עוד יותר לאחר רכישות של חברות כרטיסי אשראי נוספות, לאחר המיזוג. סיטיגרופ מנפיקה כרטיסי אשראי גם במדינות שבהן אין לה סניפים. תת-החטיבה "מימון לקוחות" אחראית לכ-20% מרווחי קבוצה זו. תת-חטיבה זו עוסקת במתן הלוואות בריבית גבוהה ללקוחות שלהם היסטוריית אשראי גרועה ונחשבים לסיכון גבוה. מנהגי ההלוואות של חטיבה זו זוכים לביקורת חיצונית לא מעטה.

התת-חטיבה השלישית בקבוצה עוסקת בבנקאות קמעונאית, ומורכבת מסניפי בנק קמעונאים האופייניים לבנקים המוכרים לנו. שם המותג של הבנקים בחטיבה הוא סיטיבנק Citibank. סיטיבנק הוא הבנק הקמעונאי השלישי בגודלו בארצות הברית ומחזיק סניפים ברחבי תבל. החלק הגדול ביותר בחטיבה זו הוא הבנק בנמקס, הבנק השני בגודלו במקסיקו. חטיבת הצרכנות הגלובלית תורמת כמחצית מרווחי החברה. אף אם הופרדה קבוצה זו משאר החברה, עדיין הייתה נותרת בין עשר החברות המרוויחות ביותר בעולם.

חטיבת בנקאות עסקים והשקעות מורכבת משלוש תת-חטיבות: שווקים עולמיים, בנקאות עולמית, ושירותי עסקאות עולמיים. חטיבה זו מטפלת בניהול מזומנים בתאגידים גדולים, בהלוואות ובשירותי השקעות. בנק ההשקעות של סיטיגרופ הוא אחד מן הגדולים בעולם. הבנק אינו מרבה לעסוק ברכישת מניות ואיגרות חוב ספקולטיביות, כפי שנוהגים בנקי השקעות אחרים בעולם.

חטיבת ניהול ההון הגלובלי מורכבת מהבנק הפרטי של סיטיגרופ, סמית' ברני וסיטיגרופ חקר השקעות. הבנק הפרטי של סיטיגרופ מספק שירותים לבעלי הון, מוסדות פרטיים ומשרדי עו"ד. סמית' ברני היא החברה השנייה בגודלה בעולם העוסקת בסחר מניות.

החברה העצמאית סיטיגרופ השקעות אלטרנטיביות עוסקת בניהול נכסי הון שונים עבור לקוחותיה באמצעות קרנות המשקיעות באפיקים אלטרנטיביים, בשונה מהשקעה באמצעות קרנות הנאמנות המסורתיות, שבהן אין החברה מחזיקה עוד. אפיקי ההשקעה כוללים מוצרים פיננסיים מובנים, קרנות הון אלטרנטיביות, סחורות עתידיות ונדל"ן. המוצרים הפיננסיים המובנים שבהם סוחרות קרנות אלה מונפקים ומוחתמים בידי חטיבת בנקאות ההשקעות של הקבוצה, והחברה מציעה ללקוחותיה המוסדיים והפרטיים מגוון של למעלה משמונים מוצרי השקעה.

מותגים בבעלות סיטיגרופ[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בנק לאומי למקסיקו (Banco Nacional de Mexico), הבנק השני בגודלו במקסיקו
  • סיטיבנק (אנ') (Citibank), המספק שירותי בנקאות ללקוחות פרטיים
  • סיטימורגג' (Citimortgage), בנק למשכנתאות
  • סיטיפייננשל (Citifinancial), בנק הלוואות
  • פרימריקה (Primerica), שיווק רב-שכבתי ושירותים פיננסיים
  • קרדיט קארד סיטי (Creditcard Citi) הבנק הפרטי השלישי בגודלו בברזיל

סיטיגרופ בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיטיגרופ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]