סמבוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסמבוק

מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו־פסיגיים
סדרה: שלמונאים
משפחה: Adoxaceae
סוג: סמבוק
שם מדעי
Sambucus
ליניאוס, 1753

סמבוק (שם מדעי: Sambucus) הוא סוג ממשפחת ה-Adoxaceae (בעבר שויך ליערתיים). הוא כולל כ-30 מינים של עצים נמוכים, שיחים ועשבים. הוא גדל באזורים ממוזגים, בעיקר בחצי הכדור הצפוני ובאזורים מסוימים באוסטרליה ובדרום אמריקה. מינים רבים מתורבתים כצמחי נוי וכן למאכל.

העלים לרוב מנוצים עם 9-5 עלעלים ולעיתים נדירות יותר 3 או 11. אורכם של העלים 30-5 ס"מ ושפתיהם משוננות. הפריחה מתרחשת בסוף האביב והיא מופיעה כאשכולות פרחים לבנים קטנים. מהם מתפתחים גרגרים שחורים, כחולים כהים או אדומים ולעיתים נדירות גם צהובים או לבנים.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחי המין סמבוק אמריקאי (Sambucus canadensis)

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחי המין סמבוק שחור (Sambucus nigra) משמשים בייצור משקה קל שנקרא סוקאטה, סירופ מתוק ומשקאות חריפים כגון אקוואויט וסמבוקה. הפירות מתוקים ונאכלים במרכז אירופה במגוון צורות. עם זאת, מומלץ לא לאכול את הפירות כשהם חיים, כיוון שחלק מהמינים רעילים במידה מסוימת. חלקי הצמח מכילים גליקוזיד שמתחבר עם ציאניד שעלול להצטבר בגוף ולגרום להרעלה. קיימים דיווחים על מקרי הרעלה כתוצאה מאכילת חלקי הצמח[1].

צמחי נוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מינים תורבתו והם מגודלים בחצרות לנוי, בגלל עלוותם ופרחיהם ובגלל פירותיהם, כמו גם למשיכת ציפורים ופרפרים.

רפואה עממית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמבוק השחור משמש מזה מאות שנים כצמח מרפא עממי[2] וקיימות טענות שהוא מסייע בריפוי שפעת, בהקלה במקרי אלרגיה ועל דרכי הנשימה[3][4]. ברפואה סינית משמש הצמח לטיפול בראומטיזם ובפציעות טראומטיות.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסלובקיה ובהונגריה משמשים ענפי הצמח ליצירת חלילים מסורתיים.

אקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירות הצמח משמשים מאכל למיני ציפורים, פרפרים וחרקים אחרים. פטריות המאכל אזנונית יהודה גדלות בעיקר על עצי סמבוק[5].

פולקלור ואזכורים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפולקלור אודות עצי הסמבוק נרחב ומגוון. בעוד שלפי מיתוסים מסוימים עץ הסמבוק מגונן מפני מכשפות ורוע, לפי אחרים, מכשפות מתגודדות מתחת לעץ, בעיקר כאשר הוא עמוס בפרי. כאשר עץ סמבוק נכרת, רוח "האם הזקנה" (Elder Mother) משתחררת ממנו ונוקמת את נקמתו. לפיכך, על מנת לכרות את העץ בבטחה, יש לשיר בה בעת מזמור לאם הזקנה.[דרוש מקור: איזה פולקלור? מאיפה?]

בסרט הקולנוע "מונטי פייתון והגביע הקדוש" משנת 1975 השומר הצרפתי מזכיר את שם הצמח בכך שאומר למלך ארתור: "אמא שלך הייתה אוגרת, ואבא שלך הריח כמו סמבוק!"(Your mother was a hamster, and your father smelt like elderberry)

בספר השביעי בסדרת ספרי הארי פוטר מוזכר עץ הסמבוק כצמח שממנו עשוי "שרביט הבכור" - השרביט החזק ביותר שיוצר על ידי מלאך המוות עצמו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמבוק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]