ספרייה זעירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ספרייה זעירה הנקראת פינת קריאה קהילתית בבית לנדאו בגבעת נשר בעיר נשר

ספרייה זעירה (או "ספרייה זעירה חינם") התחילה בארצות הברית כתנועה[1] ללא כוונת רווח שמטרתה השאלת ספרים בחינם לחברי הקהילה בה היא ממוקמת, וממשיכה במקומות שונים בעולם. בישראל מופעלת הספרייה הזעירה בדגמים שונים: ספריית רחוב, ספרייה שכונתית, ספריות חוף, ספריות בתחנות אוטובוסים ורכבות, ספרייה בבתי קפה ועוד. בכולן, הספרייה מכילה ספרי ילדים וספרים למבוגרים, בהם ניתן לקרוא במקום או לשאול אותם ולהחזירם בתום השימוש. המעוניינים לתרום ספרים תקינים יכולים להניח אותם על המדפים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת קריאה בירושלים בפארק המסילה (ירושלים) תחנת המושבה הגרמנית

הרעיון לספריות קטנות החל בשנה 2009 בעיר הדסון (אנ') במדינת ויסקונסין בארצות הברית, כאשר טוד בול (Todd Bol) בנה תיבת עץ תלויה על עמוד כדוגמת תיבת דואר או שובך יונים כמחווה לאמו שהייתה מורה בבית ספר ואהבה לקרוא. בול פיתח את הרעיון ביחד עם שותפו ריק ברוקס (Rick Brooks) שמצא דרכים יעילות להפיץ את הרעיון שהתפשט במהירות. יוצרי הספריות יכולים לבנות את הספריות, כדוגמת בית בובות, או לקנות מוכן באמצעות אחד מאתרי האינטרנט. בתמורה לתשלום אגרה הספרייה נרשמת כחברה בארגון ומקבלת שלט "קרא ספר – השאר ספר". כמו כן, קיים אינדקס של מיקום הספריות ב-GPS.

נכון לינואר 2014 נפתחו יותר מ-15,000 ספריות קטנות ב-50 מדינות בארצות הברית וב-40 מדינות בעולם. לפי הערכה בין השנים 2010 - 2013 הושאלו 1,650,000 ספרים.

הרבה ספריות נתרמו לאזורי פריפריה שלא היו בהם ספריות ציבוריות או שנפגעו באסונות.

בשנת 2015 הספריות הקטנות זכו להכרה על ידי ספריית הקונגרס האמריקאי[2] כספריות המעודדות קריאה היוצרות קשר בין השכונות סביב אהבת הספרים. התוכנית היא להקים 100,000 ספריות קטנות במרחבים שונים ברחבי ארצות הברית עד סוף 2016.[דרושה הבהרה]

ספריות זעירות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן 8 תמונות בגלריה. ניתן להקיש על תמונה להגדלתה

את הרעיון הגו עמית מטלון ודניאל שושן מהמעבדה לאדריכלות ואמנות ניסויית בפקולטה לארכיטקטורה טכניון חיפה בשנת 2008 עמית מטלון ודניאל שושן הקימו את קבוצת האמנות ארט אספיונאז' שהצטרפו לפרויקט אומנותי "Pupliclibrary". בקבוצה היו השחקנים קרן מור ומנשה נוי והאדריכלים שרון יאבו איילון לולוה בן אלון ועמית מטלון. הקבוצה חדלה לפעול ב-2014 אך המעבדה לאדריכלות ואמנות ניסויית ממשיכה לפתח את הפרויקט.

הפרויקט החל בחיפה, דניאל שושן ועמית מטלון הציבו מדפי ספרים בתחנות אוטובוסים בשכונת נווה שאנן[3]. בתחילת הדרך הקפידו מדי שבוע להניח ספרים על המדפים וספרים שנעלמו, חזרו ובנוסף הופיעו חדשים. עם הזמן גם הספרים בתחנות קיבלו אפיונים - באזור החרדי בשכונה היו על המדפים בעיקר ספרי קודש וליד הטכניון הופיעו תזות, ספרות מדע וחומרי לימוד. הפרויקט הפך לסיפור הצלחה בזכות הרתמות העירייה ובעיקר מפני שאומץ על ידי התושבים.

ספריות מוצבות גם בירושלים[4][5], כפר סבא, רעננה, פתח תקווה חולון ועוד[6]. במזכרת בתיה קיימת ספריית רחוב שכונתית. בכל ספריות הללו התושבים מוזמנים לקחת או להניח ספרים, ללא תשלום, מהמדפים שהותקנו בתחנות.

בעיר נשר הוקמו 3 ספריות זעירות הנקראות "פינת קריאה". הספרייה הראשונה הוקמה על הקיר החיצוני של הספרייה העירונית השוכנת ליד מבנה עיריית נשר. השנייה הוקמה בשכונת גבעת נשר במרכז הקהילתי בית לנדאו השייך לרשת המתנסים של נשר. בחודש ינואר 2021 הוקמה פינת קריאה שלישית במתנ"ס הוורדים השוכן בשכונת רמות יצחק. הספרים לספרייה מגיעים לפינה מתרומות התושבים המתחזקים את פינות הקריאה.

תל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספריית רחוב בשדרות ההשכלה, תל אביב

בשנת 2014 הקימה עיריית תל אביב "מיני ספריות" רחוב וחופים ניידות. הספריות מותקנות על נגררים. בתוך הקופסאות מותקנים ארונות מדפים לספרים ודלתות אשר ניתן לנעול אותן עם סגירת הספריות. הספריות פתוחות לקהל הרחב בשדרות רוטשילד, בחלק הצפוני שקרוב למתחם הבימה, בחופי הים מציצים, גורדון והצוק, בשדרות יד לבנים, בשדרות ההשכלה ובגן תקווה בשכונת התקווה. בספריות אלה יש ספרי ילדים ומבוגרים, פרוזה ושירה, ספרי נוער ועוד, וכן ארגזים המיועדים למי שמעוניין לתרום ספרים. בספריות קיימים ספרים בחמש שפות - עברית, אנגלית, צרפתית, רוסית וערבית. סביב הספריות הניידות מוצבים מושבים, והקהל הרחב מוזמן לשאול ספר לכמה שעות, לקרוא ולהחזיר למדף עם סיום הקריאה. מלבד ספרים ב'הארד-קופי', ניתן בספריות הרחוב גם להוריד ספרים דיגיטליים לטאבלטים, בשיתוף פעולה עם מיזם 'עברית' לספרים דיגיטליים בעברית. תופעה שמעיבה על פרויקט זה היא גניבת ספרים (לפעמים סיטונית) מהספריות הללו, דבר שנעשה מאמץ לפתרו על ידי סימון הספרים במדבקות בולטות וזוהרות. על כל פנים, הספרים בספריות אלו הם או בלויים, או מתרומות התושבים, או מעודפים מיותרים של הספריות, כך שלא נגרם נזק כלכלי לעירייה.

פרויקט ספרייה בתחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית 2016 השיקה רכבת ישראל את פרויקט "ספרייה בתחנה"[7]. בתחנות שונות ברחבי הארץ הוצבו ספריות להשאלה והחלפת ספרים ללא תשלום, לרווחת נוסעי הרכבת. ספריות אלו מאפשרות השאלה והחזרה של ספרים במשך כל שעות היום, ללא הרשמה, כאשר ניתן לשאול ספרים בתחנה אחת ולהחזירם בתחנה אחרת. ניתן גם לקחת את הספרים הביתה ולהחזירם לעמדה ייעודית בנסיעה הבאה[8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספרייה זעירה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]