סקוויה ענקית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסקוויה ענקית
מצב שימור
מצב שימור: בסכנת הכחדהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: בסכנת הכחדה
סכנת הכחדה (EN)[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: מחטנאים
מחלקה: מחטניים
סדרה: מחטיים
משפחה: ברושיים
תת־משפחה: סקווים
סוג: סקווידנדרון
מין: סקוויה ענקית
שם מדעי
Sequoiadendron giganteum
Buchholz, 1939
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סקוויה ענקית (שם מדעי: Sequoiadendron giganteum, נקרא גם סקוויון ענק) הוא המין היחיד בסוג סקווידנדרון (Sequoiadendron), הנמנה עם תת-משפחת הסקווים.

עצי הסקוויה הענקית גדלים לגובה מרבי של כ-95 מטרים, ומגיעים לקוטר ממוצע של כשבעה מטרים. אלו הם העצים הגדולים בעולם במונחי נפח. הסקוויות הענקיות מגיעות לגיל מופלג, ודווח על עצים בני 3,000 שנה ויותר. צבע הגזע הוא חום-אדמדם. בשפת האינדיאנים, ילידי המקום, נקרא העץ גם ואוונה (Wawona).

תיאור העץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובהם המרבי של עצי הסקוויה הוא 80 עד 90 מטרים, ופרטים בודדים עוברים את רף 90 המטרים. קוטר גזע ממוצע מגיע לכשבעה מטרים, אם כי נמדדו פרטים בודדים שקוטרם מגיע ל-10 מטרים ויותר. אלו הם העצים הגדולים בעולם במונחי נפח. הם מגיעים לגיל מופלג, והעץ הזקן ביותר שדווח עליו הוא העץ על-שם ג'ורג' וושינגטון שנמצא ב"יער הענק" בפארק הלאומי סקוויה, שגילו מוערך בין 2,550 ל-3,150 שנים.[2]

הקליפה היא סיבית, מחורצת ומגיעה לעובי של עד 60 סנטימטרים. הקליפה העבה מגינה על העץ מפני פגעי טבע כשריפות וקור. העלים הם ירוקי עד (כמו מרבית המחטניים), מגיעים לאורך של 6-3 מ"מ, וערוכים בסידור לולייני. האיצטרובלים הם באורך 7-4 ס"מ והם בוגרים לאחר 20-18 חודשים. בכל איצטרובל 50-30 "קשקשים" המאורגנים בסדר לולייני, כשבכל קשקש מספר זרעים, מה שנותן ממוצע של כ-230 זרעים באיצטרובל. הזרע הוא באורך 4–5 מ"מ והיקף של מ"מ אחד בצבע חום כהה עם "כנף" לאורך כל צד ברוחב מ"מ 1 ובצבע צהוב-חום. יש זרעים שנושרים בחום של שלהי הקיץ, אך רוב הזרעים משתחררים רק עקב התייבשות מחומה של אש או עקב נזק שגורמים חרקים.

עצי הסקוויה הענקית מתחדשים על ידי הזרעים. עצים בני עד 20 שנים עשויים לייצר חוטרים מתוך גזע כרות, אך (שלא כמו הסקוויה הנאה) עצים בוגרים לא יכולים להתחדש מגזע כרות. עצים צעירים מתחילים להניב אצטרובלים בגיל 12 שנים. בעץ גדול עשויים להיות כ-11,000 איצטרובלים. בחלק העליון של עץ בוגר יש שפע רב יותר של איצטרובלים מאשר בחלק התחתון. עץ בוגר מפזר כמות מוערכת של 400,000-300,000 זרעים בשנה. הזרעים המכונפים יכולים להינשא למרחק של עד כ-180 מטרים מעץ האב.

ענפים נמוכים מתים מהצללה, אך עצים הצעירים ממאה שנים, שומרים את רוב הענפים המתים שלהם. גזעים של עצים בוגרים בחורשות נקיים מענפים עד לגובה של 20–50 מטרים, אך עצים בודדים ישמרו על הענפים הנמוכים.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עצי הסקוויה הענקית ייחודיים לרכס סיירה נבדה במדינת קליפורניה, ארצות הברית, בעיקר בצד הדרומי של ההרים הצפון-מערביים ובצד הצפוני של המדרונות הדרום-מערביים. הם גדלים ברום של 2,000-1,400 מטרים בצפון ו-2,200-1,700 מטרים בדרום, באקלים יבש בקיץ ומושלג בחורף על קרקע משקע וסחף.

הריכוזים הגדולים ביותר של עצי הסקוויה הענקית הם ביערות הלאומיים סקוויה, סטניסלוס וסיירה, ובשלושה פארקים לאומיים: סקוויה, קינגס קניון ויוסמיטי. החורשה הגדולה ביותר של עצי סקוויה ענקית היא חורשת הר רדווד בפארק הלאומי קינגס קניון וביער הלאומי סקוויה, ששטחה 12.4 קמ"ר ובה 15,800 פרטים.

עצים הנמנים עם "קבוצת הבית" בפארק לאומי סקוויה
כביש עץ וואוונה (Wawona Tree Road)

שיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בחורשת "היער הענק" בפארק הלאומי סקוויה נמצאים שלושה מחמשת העצים הגדולים בעולם, ובראשם הגנרל שרמן שהוא העץ הגדול ביותר בעולם במונחי נפח: נפחו כ-1,500 מ"ק של עץ, כאשר גובהו מעל 84 מטרים, היקפו בבסיסו כ-33 מטרים, קוטרו מעל 11 מטרים והמסה שלו מוערכת בכ-5,600 טונות. גילו מוערך ב-2,200 שנים.[3]
  • בחורשת גרנט שבפארק הלאומי קינגס קניון נמצא העץ "גנרל גרנט" הנקרא על שם יוליסס ס. גרנט. עץ זה הוא העץ השני בנפחו בעולם עם נפח מוערך של כ-1357 מ"ק. גובהו כ-82 מטרים והיקפו בבסיסו 33.5 מטרים. מעריכים שגילו כ-1650 שנה. שני העצים נקראו על שם גיבורי מלחמת האזרחים האמריקנית.
  • החורשה הגדולה ביותר של עצי "סקוויה ענקית" נמצאת ב"חורשת הר רדווד", הנמצאת בשטח הפארק הלאומי קינגס קניון והיער הלאומי סקוויה. שטחה 12.4 קמ"ר וגדלים בה כ-15,800 פרטים. בפארק זה גדלים שבעה מתשעת עצי הסקוויה הענקית הגבוהים ביותר בעולם. הגובה המרבי הידוע אליו הגיע פרט של "סקוויה ענקית" הוא כ-95.8 מטרים של עץ בשטח "היער הלאומי סקוויה" שהתגלה במהלך 2005.[4]
  • 39 מ-50 הגדולים בעצי העולם הם ממין זה. המין היחיד הנוסף שפרטים שלו נמצאים ברשימת 50 העצים הגדולים ביותר הוא סקוויה נאה.
  • תשעה-עשר עצי "סקוויה ענקית" הם בנפח של לפחות 1,000 מ"ק. המין הבא אחריו הוא "סקוויה נאה" עם חמישה פרטים מעל 1,000 מ"ק.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סקוויה ענקית באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ העץ הזה נפגע קשות בשרפה בספטמבר 2003 ובסופת שלגים בפברואר 2005. לפני נזקי הסופה והסערה הוא היה העץ השני בגודלו בנפח של 1355 מ"ק עם גובה של 77.63 מטרים והיקף של 30.82 מטרים בבסיס, וגובהו היום 35 מטרים לאחר שאיבד בשתי הפגיעות את רוב ענפיו וחלק ניכר מהגזע.
  3. ^ ראו כאן את רשימת 48 עצי הסקוויה הענקית הגדולים ביותר.
  4. ^ ראו כאן.