סקוונסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. הושמטו ממנו החומרות שקדמו לאמצעי התוכנה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
תמונה מהסקוונסר steinberg cubase sx 3

סקוונסר (Sequencer), או בשמו העברי: "תוכנת רצף-תשדירית"[דרוש מקור], הוא אמצעי (מאז שנות ה-80, יישום מחשב) שקובע רצף וזמן פעולה של קטעים ורצפים קוליים. תוכנות אלו נועדו ליצירה, הלחנה ועריכה של קטעי קול, למטרות עיצוב סאונד או יצירת מוזיקה.

כיום הסקוונסרים הבולטים בשוק הם Logic Pro של חברת אפל, Cubase (אנ') של חברת Steinberg ו-Protools של חברת Digidesign וכן גם Live אבלטון.

הסקוונסרים הראשונים נועדו לשליטה בסינתיסייזרים. המשתמש היה קובע בסקוונסר רצף פקודות מידי (MIDI) המייצגות את התו והמיקום שלו אשר היו נשלחים לסינתיסייזרים. עם השנים הסקוונסרים השתפרו והשתכללו. כיום הסקוונסר הוא כבר למעשה תוכנה ליצירה ולהפקה אשר כוללת בדרך כלל מכונות תופים, סאמפלרים ועוד.

כיום לסקוונסרים יש אפשרויות וכלים רבים שלא היו בעבר, כמו מיקסר המאפשר שליטה במאפיינים שונים של הקטעים (ווליום, פאן, הגברת והנמכת תדרים שונים, הוספת אפקטים ועוד).

בעזרת הסקוונסר, ניתן לערוך כל צליל וצליל, החל מהתדר הראשוני שהצליל יפיק ועד לכמות השמעות הצליל בשנייה.

בעזרת הסקוונסר ניתן ליצור צליל ולשלב אותו עם צלילים אחרים וכך ליצור מקצב. ניתן ליצור לופים ריתמיים או מלודיים/הרמוניים.

הסקוונסר יכול לשלב בערוצים קטעי מידי (MIDI). קטעי המידי מנוגנים על כלי נגינה אלקטרוניים כמו סינתיסייזרים. סינתיסייזרים יכולים להיות מחוברים פיזית למערכת בעזרת כבלי מידי או USB או מובנים בתוכנה בצורת תוספים לתוכנה (פלגאינים,VST למשל) המדמים וירטואלית כלי נגינה אלקטרוניים כמו סינתיסיירים ישנים וכלים אלקטרוניים אחרים.

ניתן אפילו לרשום את קטעי המידי בתווים ואז אוטומטית להפוך את התווים לקובץ מידי מוקלט. הקלטות אודיו אפשר לעשות בעזרת כרטיסי קול חיצוניים שמחברים בין המחשב לכלי הנגינה.

בהקלטות האודיו ניתן לחבר כלי נגינה אקוסטיים מוגברים כמו מקלדות, גיטרות חשמליות, גיטרות באס ועוד. בעזרת מיקרופונים אפשר להקליט שירה ונגינה בכלי נגינה לא מוגברים שונים. בסיום ההקלטות ניתן להמיר את הקובץ שהתקבל לקובץ אודיו יחיד, למשל MP3 או קבצים איכותיים יותר.

הסקוונסר המודרני נקרא היום DAW (Digital Audio Workstaion) ולמעשה מכיל בתוכו שלל יכולות של כלי נגינה אלקטרוניים מובנים, אפקטים ובחלק מהמערכות אף יכולות מודולריות לבניית תוספים בצורה עצמאית. עם השנים הפך ה-DAW לכלי החשוב ביותר בהפקה ובמקרים רבים אף לכתיבת היצירה המוזיקלית.

ישנם הרכבים מוזיקליים רבים שכלים אלה אף משמשים אותם בהופעות חיות ובשל כך התוכנות החלו מתאימות עצמן גם לדרישה זו מצד המשתמשים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקוונסר בוויקישיתוף