תופים אלקטרוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

תופים אלקטרונים הם כלי הקשה אלקטרוני הבנויים כמערכת תופים, אולם במקום שהצליל ייווצר באמצעות תנודה אקוסטית, הוא נוצר על ידי חיישנים המתרגמים את עוצמת המכה לצליל התוף או המצילה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופים האלקטרוניים בנויים ממשטחים, שאליהם מחוברים חיישנים, הקולטים את עוצמת המכה ומתרגמים אותה לאות חשמלי. אות זה מועבר אלינו כצליל מסונתז או דגום של תוף או מצילה. במערכות התופים האלקטרוניים הראשונים, המשטחים היו עשויים בדרך כלל מגומי. במערכות חדישות יותר, חלק או כל המשטחים עשויים מ"עור" (יריעה סינתטית, שהחליפה במרוצת השנים את יריעות העור האמיתי ומכאן שמה), המשמש גם מערכות תופים אקוסטיות ("רגילות") ולכן מקנה לתיפוף עליהן תחושה פיזית של תוף "אמיתי". בחלק ממערכות אלה ניתן גם לכוון את מתיחותו של משטח ה"עור" ולהשפיע בכך על צליל התוף.

בניגוד למערכת תופים אקוסטית, ניתן בדרך כלל לשנות במערכת תופים אלקטרונית את הצליל הרצוי של כל תוף בנפרד. בדרך כלל ניתן גם לשנות בלחיצת כפתור את צליל מערכת התופים האלקטרונית כולה, כך שתדמה מערכת אקוסטית שונה. במערכות המקצועיות יותר ניתן גם לכוון מעבר לצליל הבוקע מכול תוף (בצורה וירטואלית) את סוג ה"עור", גודל החדר בו מנגנים (משפיע על התהודה של הצליל) ועוד משתנים רבים נוספים. יתרון נוסף למערכת תופים אלקטרונית הוא משקלה הנמוך, המאפשר ניידות גבוהה ונוחה יותר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופים האלקטרונים החלו לצבור פופולריות בשנות ה-80 של המאה ה-20.

בתחילת הדרך נשמעו התופים האלקטרוניים מלאכותיים מאוד, אך הטכנולוגיה התפתחה מאוד ולעיתים קשה אפילו למתופפים מקצועיים להבחין בין מערכת אקוסטית לאלקטרונית. הצלילים המושמעים על ידי תופים אלקטרוניים הם בדרך כלל צלילים, שנדגמו ממערכות תופים אקוסטיות "רגילות". גם כיום לאחר שהצליל השתפר מאוד, מתופפים מקצועיים רבים עדיין סולדים מהמערכת האלקטרונית, שכן נדרשת מערכת אלקטרונית משוכללת ולכן גם יקרה מאוד, המסוגלת לחקות בנאמנות את הצלילים של מערכת אקוסטית פשוטה וזולה בהרבה. תופים אלקטרונים נשלטים על ידי רכיב אלקטרוני שהוא ה"מוח" של מערכת התופים ובעזרתו ניתן להפיק מגוון רחב של צלילים, לחבר אליו נגנים חיצוניים, לשלוט על צליל התופים, עוצמתם וכולי.

שתי החברות העיקריות המייצרות תופים אלקטרוניים הן רולנד וימאהה. רולנד היא החברה שמוכרת את מספר התופים הגדול ביותר בעולם כיום והיא מייצרת בין שאר מוצריה גם תופים אלקטרוניים, הידועים באיכותם.

היתרונות הבולטים של התופים האלקטרוניים:

  • תופים אלקטרוניים אינם מרעישים כשאינם מחוברים למגבר. מכיוון שמשטחי התופים מייצרים רעש נמוך מאוד, ניתן לנגן עליהם גם בבתים משותפים ולהקשיב לצלילים דרך אוזניות אישיות, מבלי להפריע כמעט לשכנים או לשאר השוהים בבית.
  • על ידי חיבור למחשב אפשר לדגום צלילים שונים ו"לנגן" אותם מכל אחד מהתופים.
  • קל מאוד להקליט תופים אלקטרוניים - בניגוד לתופים אקוסטיים שהם החלק המורכב ביותר בהקלטה באולפן.
  • ניתן להגיע לצליל מקצועי בקלות יחסית.

מתופפים מקצועיים נוהגים לשלב במערכות התופים האקוסטיות שלהם רכיבים ועזרים אלקטרוניים, כדי לגוון את מאגר הצלילים שביכולתם ליצור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תופים אלקטרוניים בוויקישיתוף