תופים אלקטרוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

500X500 (3).png
Visulite.jpg

תופים אלקטרונים הם כלי הקשה אלקטרוני הבנויים כמערכת תופים, אולם במקום שהצליל ייווצר באמצעות תנודה אקוסטית, הוא נוצר על ידי חיישנים המתרגמים את עוצמת המכה לצליל התוף או המצילה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופים האלקטרוניים בנויים ממשטחים, שאליהם מחוברים חיישנים, הקולטים את עוצמת המכה ומתרגמים אותה לאות חשמלי. אות זה מועבר אלינו כצליל דגום של תוף או מצילה. במערכות תופים אלקטרוניים המשטחים עשויים בדרך כלל מגומי. במערכות חדישות יותר, המשטחים עשויים מאותם "עורות" (יריעות פלסטיק, שהחליפו את יריעות העור האמיתי ומכאן שמם) המשמשות גם למערכת תופים אקוסטית והמקנה להם על כן תחושה של נגינה על תוף "אמיתי". במערכות אלה ניתן גם לכוון את מתיחותו של משטח ה"עור", דבר המשפיע על צליל התוף.

ניתן לכוון כל תוף בנפרד כך שייצור צליל אחר. יתרון נוסף לתופים האלקטרוניים הוא משקלם הנמוך, המאפשר ניידות גבוהה. בדרך כלל ניתן גם "להחליף" בלחיצת כפתור את צליל מערכת התופים, כך שתדמה מערכת אקוסטית שונה. במערכות המקצועיות יותר ניתן לכוון מעבר לצליל הבוקע מכול תוף את גודל המצילה או התוף, סוג העור, גודל החדר ועוד משתנים רבים נוספים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התופים האלקטרונים החלו לצבור פופולריות בשנות ה-80.

בתחילת הדרך נשמעו התופים האלקטרוניים מלאכותיים מאוד, אך הטכנולוגיה התפתחה מאוד ולעיתים קשה אפילו למתופפים מקצועיים להבחין בין מערכת אקוסטית לאלקטרונית. הצלילים המושמעים על ידי תופים אלקטרוניים הם בדרך כלל צלילים, שנדגמו ממערכות תופים אקוסטיות "רגילות". גם כיום לאחר שהצליל השתפר מאוד, מתופפים מקצועיים רבים עדיין סולדים מהמערכת האלקטרונית, שכן נדרשת מערכת אלקטרונית משוכללת ולכן גם יקרה מאוד, המסוגלת לחקות בנאמנות את הצלילים של מערכת אקוסטית פשוטה וזולה בהרבה. תופים אלקטרונים נשלטים על ידי רכיב אלקטרוני שהוא ה"מוח" של מערכת התופים ובעזרתו ניתן להפיק מגוון רחב של צלילים, לחבר אליו נגנים חיצוניים, לשלוט על צליל התופים, עוצמתם וכולי.

שתי החברות העיקריות המייצרות תופים אלקטרוניים הן רולנד וימאהה. רולנד היא החברה שמוכרת את מספר התופים הגדול ביותר בעולם כיום והיא מייצרת בין שאר מוצריה גם תופים אלקטרוניים, הידועים באיכותם.

היתרונות הבולטים של התופים האלקטרוניים:

  • תופים אלקטרוניים אינם מרעישים כשאינם מחוברים למגבר. מכיוון שמשטחי התופים מייצרים רעש נמוך מאוד, ניתן לנגן עליהם גם בבתים משותפים ולהקשיב לצלילים דרך אוזניות אישיות בלי להפריע כמעט לשכנים או לשאר השוהים בבית.
  • על ידי חיבור למחשב אפשר לדגום צלילים שונים ו"לנגן" אותם מכל אחד מהתופים.
  • קל מאוד להקליט תופים אלקטרוניים - בניגוד לתופים אקוסטיים שהם החלק המורכב ביותר בהקלטה באולפן.
  • ניתן להגיע לצליל מקצועי בקלות יחסית.

מתופפים מקצועיים נוהגים לשלב במערכות התופים האקוסטיות שלהם רכיבים ועזרים אלקטרוניים כדי לגוון את מאגר הצלילים שביכולתם ליצור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תופים אלקטרוניים בוויקישיתוף