עיתונאות אזרחית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

עיתונאות אזרחית היא תקשורת אלטרנטיבית שמטרתה ללבן את היחס של הציבור לפוליטיקה בתקשורת. עיתונאות זו נובעת מהתפיסה של התקשורת המודרנית כבעלת אינטרסים כחלק מהיותה אמצעי תיווך מהשלטון לציבור.

בעיתונאות האזרחית כל אדם יכול לכתוב ולפרסם ידיעות, דעות וסיפורים חדשותיים בנושאים שונים, באופן המנותק מהעיתונאות הציבורית ומצנזורה. האינטרנט והמדיה החדשה הם חלק בלתי נפרד מתופעה זו, והם מאפשרים הפצת ידיעות באופן יעיל ומהיר יותר מתקשורת ציבורית.

אחד המקרים העיקריים שגרמו להתפתחות עיתונאות זו הייתה בעת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2001. התקשורת מיהרה לפרסם את שמו של הנבחר בשל תחרות עם אמצעי התקשורת האלקטרוניים בעיקר, בשלב שלא היה ניתן לקבוע עדיין מיהו המנצח. התוצאה של הפרסום הייתה שגויה והייתה בעלת השלכות חמורות בעיקר בקרב הציבור שחש מרומה.

עיתונות אזרחית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דבר העובדים בארץ ישראל, הוא אתר חדשות ופובליציסטיקה בבעלות ובהוצאה לאור של הסתדרות העובדים הכללית החדשה. האתר נקרא על שמו של עיתון ההסתדרות "דבר" אשר נסגר בשנת 1996. השקפות האתר הן סוציאליסטיות וציוניות. האתר החל לפעול ביוני 2016, נסגר למספר שבועות באפריל 2019 ועלה לאוויר בשמו החדש ב-1 במאי 2019. האתר מבקר תכופות את תפיסת העולם הנאו-ליברלית, ומעודד מדיניות כלכלית-חברתית של מדינת רווחה והרחבה תקציבית. בסיקור באתר מושם דגש על התאגדויות אנושיות בכלל, ועל התאגדויות עובדים בפרט ועל סוגיות הנוגעות בזכויות עובדים. כאתר בבעלות ארגון עובדים, ביקש האתר להוות חלופה תקשורתית שאינה נשלטת על ידי בעלי הון. בין תחומי הסיקור של האתר: כלכלה, עבודה, רווחה, בריאות, תשתיות, חינוך, ביטחון, חדשות חוץ, ספורט - בדגש על ספורט נשים ונכים ועוד. האתר על פי רוב נוקט עמדה תומכת כלפי הסתדרות העובדים הכללית.

עיתונות אזרחית הוא אתר חדשות וכתבות שהוקם בנובמבר 2011. האתר מופעל על ידי איליאן מרשק וצוות מתנדבים כדי ליצור ולקיים מערכת שידורים חיים עצמאית וניידת ובכדי לשמש במה לדעות שונות.

שיחה מקומית הוא אתר חדשות ודעות ישראלי שהוקם באפריל 2014. האתר מופעל על ידי קולקטיב של כתבים וצלמים. מטרתו כדבריו להיות "בית של עיתונות אקטיביסטית הנובעת ממחויבות לדמוקרטיה, התנגדות לכיבוש וחתירה לשלום, שוויון, צדק חברתי, שקיפות וחופש המידע – אבל לא משרתת שום מפלגה, תנועה פוליטית או מצע".

שקוף - גוף התקשורת של הציבור, או בקיצור שקוף, הוא כלי תקשורת המתמקד בעיתונות חוקרת, ופועל במודל כלכלי של מימון המונים ובבעלות ישירה ומלאה של תומכי המיזם, ובמודל מדיניות של התבססות על הצבעותיהם לבחירת נושאי התחקיר של המיזם.

מגפון הוא אתר חדשות ישראלי. ייחודו של העיתון בהיותו "עצמאי", ולא נתמך ומושפע מבעלי הון ועסקים, להבדיל ממספר מיזמים חדשותיים אחרים בישראל.

המקום הכי חם בגיהנום הוא אתר עיתונות מקוונת ישראלי המתמקד בנושאי חברה, רווחה, זכויות האדם, משפטים ופוליטיקה. מטרת האתר היא לפרסם באופן יומי תחקירים, כתבות שטח וטורים, ולתת במה לקולות שאינם פופולריים בזרם המרכזי של העיתונות בישראל.

אור-לי ברלב היא אקטיביסטית חברתית ועיתונאית עצמאית, כלומר אינה ממומנת על ידי גוף תקשורתי. היא העיתונאית העצמאית הראשונה שהתקבלה למועצת העיתונות והתקשורת בישראל. פעילותה ממומנת על ידי תרומות הציבור.

עיתונות אזרחית בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Democracy Now, עיתונות אזרחית אמריקאית

CurrentTV, ערוץ טלוויזיה בכבלים שנוצרו על ידי אל גור ועורך הדין ג'ואל הייאט, מבוסס על סרטונים באורך של 5 דקות לכל היותר, הנקראים פודקאסטים. התוכן התבסס על 25% מהסרטונים שהופקו על ידי הצופים. קהל היעד שלה הוא צעירים בגילאי 18 עד 34 שנתנו מידע בסגנון MTV. הכוונה הייתה להביא את היצירתיות של האינטרנט והוולוגים (קטעי וידאו) למסך הטלוויזיה.

עיתונות אזרחית בצרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005, AgoraVox נולד מרעיון מאת קרלו רוולי. יש בו מיליון מבקרים והוא מקור המידע השני בגודלו בצרפת, אחרי לה פיגארו, העיתון הלאומי הגדול ביותר.

Rue89 שנוסדה על ידי ארבעה עיתונאים מקצועיים בבלוגים של Liberation בשנת 2007, כדרך לצאת משני משברים, כלומר המשבר הכלכלי הכללי בתקשורת המסורתית וחוסר האמון בקרב הקוראים.

עיתונות אזרחית באיטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באיטליה יש שמונה פלטפורמות עיתונאות משתתפות; Sololibri.net, אתר ספרותי, AgoraVox Italia, Citynews, Blasting News Italia, חלק מהרשת הבינלאומית, Cittanet, רשת חדשות מקומית, TopicNews.it, SalvisJuribus.it, CQ24, הכלאה של עיתונים ובלוגים ו-Giornalia (giornalia.com ). האחרון פעיל מאז 2019 ומאפשר לכם לכתוב ולפרסם מאמרים ותכנים אחרים ממשתמשים רשומים. ייחודי מסוגו, בהשוואה לכל אתרי המידע האזרחים הפעילים באיטליה ובשאר אירופה, שכן הוא מאפשר פרסום ישיר במרחב "החברתי" של האתר. לכן המאמרים גלויים באופן מיידי למשתמשים רשומים, אשר מצדם יכולים לאמת את המידע על ידי העורכים, כך שניתן יהיה לפרסם מידע זה בחלק הגלוי לכל הפלטפורמה, העיתון המקוון הראשי.

עיתונות אזרחית באוסטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Okto.tv מסייעים בהדרכה והשכרת חומרים לעיתונאים אזרחיים עד לפרסום, שהשירות מכוון בעיקר לקבוצות שמיוצגות פחות בתקשורת הממסדית באוסטריה.

עיתונות אזרחית בקוריאה הדרומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

OhmyNews הוא אתר החדשות הדרום קוריאני המתוייר ביותר עם יותר ממיליון משתמשים מדי יום. 70% מתוכנו מיוצר על ידי כ-35,000 כתבי אזרחים, משתמשים רגילים, אשר מחליטים לתרום את תרומתם באמצעות הגשת מאמר. צוות המערכת מונה 47 אנשים בלבד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עיתונאות אזרחית בוויקישיתוף