לדלג לתוכן

עשבייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגימת עץ אלון מ-1954 בגיליון העשבייה באוניברסיטה העברית, ירושלים

בבוטניקה, עִשְׂבּיָהלטינית: Herbarium) היא אוסף של פריטי צמחים משומרים, המכונים גיליונות עשבייה. פריטים אלה יכולים להיות צמחים שלמים או חלקי צמחים; אלה יוחזקו בדרך-כלל במצב מיובש על נייר, אך לעיתים עשויים להיות מוחזקים בתוך אלכוהול או חומר משמר אחר. המונח "עשבייה" משמש גם לתיאור הבניין בן מוחזק אוסף הצמחים, או המוסד המדעי שלא רק מאחסן את החומר אלא אף חוקר אותו.

גיליונות באוסף העשבייה באוניברסיטה העברית, ירושלים

הבוטנאי הצרפתי ז'וזף פיטון דה טורנפור טבע את המונח 'עשבייה' (Herbarium). לפניו, היו כינויים שונים לאוספים אלו.

פריטי עשבייה במוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע בפריז

כדי לשמור על צורתם וצבעם, צמחים הנאספים בשדה נפרשים על-גבי נייר ומיובשים בתוך שכבות של נייר סופג. הצמחים המיובשים מועברים לגיליונות של נייר לבן נוקשה, בצירוף תיעוד מפורט של כל המידע הרלוונטי אודותיהם, כגון תיאור הצמח (למשל צבע הצמח, שעשוי להשתנות עם הייבוש וחלוף הזמן), מועד ומקום האיסוף (כולל נקודת ציון, גובה מעל פני הים, תיאור בית הגידול), ושם האדם שאסף את הצמח. הצמח בצירוף המידע מוחזקים בתוך תיק מגן - גיליון עשבייה. כהגנה בפני תקיפה בידי חרקים, הצמח המיובש מוקפא או מורעל, והגיליון עובר חיטוי. גיליונות העשבייה ממוינים הן לפי סדר סיסטמטי והן לפי האזור הגאוגרפי בו נאסף כל צמח.

מוסדות רבים, כגון אוניברסיטאות, מוזיאונים וגנים בוטניים, מחזיקים עשביות. העשביות חיוניות למחקר אודות טקסונומיה ותפוצה גאוגרפית (פיטוגאוגרפיה) של צמחים. פריטי הצמחים שבעשבייה יכולים לשמש לתיאור של טקסונים חדשים ו/או קיימים, הן על ידי תיאור מורפולוגי של הצמחים שנאספו, והן על ידי מחקר פילוגנטי, תוך שימוש ב-DNA שנלקח מהצמחים שבעשבייה.

לכל אחת מהעשביות החשובות בעולם ישנו שם מקוצר בן כמה אותיות לטיניות. כך למשל, שמה של עשביית הגנים הבוטניים על-שם קיו שבאנגליה, הוא K; שמה של עשביית המוזיאון הלאומי לטבע בפריז הוא P. רשימת העשביות הרשמיות בעולם נקראת אינדקס הרבריורום (Index Herbariorum).

העשביות הגדולות ביותר בעולם, מסודרות לפי גודל יורד, הן:

עשביית האוניברסיטה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימות עשביות אחדות, והגדולה ביניהן היא עשביית האוניברסיטה העברית בירושלים (שם מקוצר HUJ). העשבייה שייכת לאוספי הטבע הלאומיים של הפקולטה למדעי הטבע, והיא ממוקמת בבנין ברמן שבקמפוס גבעת רם בירושלים. העשבייה הוקמה בשנת 1920 בידי הבוטנאי פרופ' אלכסנדר איג, ועם השנים גדלה והתפתחה. כיום העשבייה מהווה את האוסף הגדול ביותר בעולם של צמחי ארץ-ישראל והלבנט (כ-700,000 גליונות), והיא מהווה כלי-עזר חשוב בידי החוקרים את הצמחייה הזו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]