פורום הנגב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
Gnome globe current event 1.svg
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
פורום הנגב
תמונה של מפגש פורום הנגב הראשון, פסגת הנגב
תמונה של מפגש פורום הנגב הראשון, פסגת הנגב
עילה
משתתפים

פורום הנגב[1] הוא פורום מפגשי ייסוד שנתי בו לוקחים חלק שר החוץ יאיר לפיד, מזכיר המדינה של ארצות הברית אנתוני בלינקן וארבעה שרי חוץ ממדינות ערב.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פסגת הנגב

הפגישה הראשונה, אשר כונתה בשם "פסגת הנגב", אורגנה על ידי שר החוץ יאיר לפיד ומטרתה הראשונית הייתה הקמת ברית בינלאומית נגד תוכנית הגרעין האיראנית.[2] תחילה, הרעיון היה להפגיש כמה שיותר מדינות מהסכמי אברהם, לצורך חיזוק הקשרים והעמקתם. אליהם הצטרף באופן לא מתוכנן שר החוץ המצרי- זאת כמה ימים לאחר שראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, ביקר אף הוא במצרים.[3] הוצע גם לשר החוץ הירדני להצטרף לוועידה, אך הוא סירב מפני שקיים סדרת פגישות בכווית באותה עת.[4] הפגישה נערכה ב 27 במרץ עד ה 28 במרץ 2022, וביומה האחרון הוכרז כי תהפוך לסדרת פגישות שנתיות ששמן הכולל- "פורום הנגב".[1]

ביומה האחרון של הוועדה התרחש פיגוע הירי בחדרה, בו נרצחו שני חיילים על ידי שלי מחבלים ערבים-ישראלים מאום אל פאחם, הפיגוע דחה את סיום הועדה עליה הגיבו שרי החוץ של המדינות השונות שהשתתפו בוועדה.

נסיונות להרחבת הפורום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב 28 במרץ 2022, הכריז יאיר לפיד על הפיכת "פסגת הנגב" לפורום שנתי. בנוסף, באותה הכרזה, הוכרז גם כי הועידה מעתה והלאה מזמינה גם את הרשות הפלסטינית לפגישותיה, על מנת לחזק את יחסי הרשות הפלסטינית–ישראל.[5] עד כה, לא התקבלה תשובה בנושא מצד הרשות הפלסטינית.

הרחבת פסגת הנגב לפורום קבוע יכולה לאפשר לדמויות בכירות חדשות מהעולם הערבי להשתתף בשנים הבאות. ירדן, שלא השתתפה בפסגת הנגב, הוזמנה לארח את הפורום.[6]

כללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2022 התכנסה במנאמה שבבחריין פגישה ראשונה של ועדת ההיגוי של פסגת הנגב. במהלך המפגש ינסו הנציגים לייצר כללים לניהול הפורום, כגוף קבוע ומתמשך. במפגש השתתפו מנכ"לים מבחריין, איחוד האמירויות, ארצות הברית , מצרים, מרוקו ומישראל.[6] במפגש הוסכם על קידום פרוייקטים בתחומים שונים, בהם ביטחון, חינוך, אנרגיה ותיירות.[7]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Greater Middle East (orthographic projection).svg ערך זה הוא קצרמר בנושא המזרח התיכון. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.